Excimer Laser estetska kirurgija

Što trebate znati prije nego što se odlučite za povećanje grudi

Oblik i veličina grudi se mogu promijeniti ugradnjom silikonskog implantata ispod grudi. To se najčešće radi kožnim rezom od nekoliko centimetara u pregibu ispod dojke (inframamarno) ili polukružnim rezom uz bradavicu (periareolarno).

Rijetko se odlučujemo na ugradnju implantata kroz rez u pazuhu (aksilarni). Implantat se može postaviti izravno ispod tkiva dojke ili ispod velikog prsnog mišića koji se nalazi ispod njega. Grudi se mogu malo povećati i ubrizgavanjem masnoće koja se liposukcijom uklanja s nekog drugog dijela tijela.

ZAŠTO SU GRUDI MALE?

Ponekad se grudi ne razviju do željene veličine tijekom puberteta. Veličina grudi je genetski uvjetovana i raspoređena u populaciji u obliku zvona, što znači da većina žena ima grudi srednje veličine, a tek rijetke imaju izrazito male ili velike grudi. Starenjem se grudi postupno ispuhuju i spuštaju. Tome pridonose i oscilacije u tjelesnoj težini i trudnoća.

KOJIM SE IMPLANTATIMA MOGU POVEĆATI GRUDI?

Implantati za povećanje grudi izrađeni su od silikonske ovojnice čija je površina zrnasta ili glatka. Pune se fiziološkom otopinom (fiziološki implantati), tekućim silikonom ili silikonskim gelom različite čvrstoće (kohezivni gel implantati). Implantati mogu biti okrugli ili prirodniji u obliku kapi (anatomski implantati). Koristimo implantate punjene silikonskim gelom jer su prirodniji i manje se boraju. Čak i ako ovojnica s godinama postane propusna ili pukne, silikonski gel se ne razlijeva u okolno tkivo. Što se tiče materijala koje unosimo u tijelo, preporučamo proizvode vodećih svjetskih proizvođača koji su pod strogom kontrolom Američke agencije za hranu i lijekove (FDA) i imaju doživotno jamstvo. 

OKRUGLI ILI KAPLJIČASTI (ANATOMSKI) IMPLANTATI ZA POVEĆANJE GRUDI?

Nakon ugradnje implantat prekriva sloj tkiva čija debljina ovisi o količini potkožnog masnog tkiva i načinu ugradnje (ispod/preko velikog prsnog mišića). Sve dok je ovaj sloj dovoljno debeo, oblik implantata ne igra bitnu ulogu u konačnom obliku grudi. Kod izrazito mršavih žena oblik implantata značajno utječe na konačni oblik grudi. Grubo rečeno, okrugli implantati daju punoću gornjem dijelu grudi i naglašavaju dekolte. Mnoge se žene radije odlučuju za prirodniji izgled, što se postiže korištenjem implantata u obliku suze.

JESU LI SILIKONSKI IMPLANTATI ZA POVEĆANJE GRUDI SIGURNI?

Rasprava o sigurnosti implantata traje od 1962. godine, kada su silikonski implantati prvi put korišteni za augmentacija grudi. Smatra se da je do danas napravljeno 5-10 milijuna povećanja grudi implantatima. Mnogo je dobro osmišljenih znanstvenih studija koje svjedoče o sigurnosti implantata i pozitivnim učincima na samopouzdanje. S druge strane, objavljeno je dosta znanstvenih studija koje pokazuju da se znakovi sistemskih autoimunih bolesti češće javljaju kod žena sa slikovnim implantatima. Kako su opisani problemi vrlo rijetki i manifestiraju se raznolikom kliničkom slikom, čak i nakon vrlo dugog vremenskog razdoblja, teško ih je objektivno procijeniti i definirati njihovu učestalost. 

Međutim, nakon pregleda literature teško je poreći činjenicu da da silikonski implantati mogu uzrokovati znakove sistemskih autoimunih bolesti, no jasno je i da su ti problemi vrlo rijetki i u većini slučajeva nestaju nakon uklanjanja implantata. Još jedan problem povezan s implantatima, koji je puno rjeđi, ali nedvojbeno dokazan, je rak imunološkog sustava povezan s implantatima dojke koji se naziva anaplastični limfom velikih stanica (BIA-ALCL, anaplastic large cell lymphoma). Prema objavljenim podacima američke Uprave za hranu i lijekove (FDA), do danas su uspjeli zabilježiti nešto više od 400 slučajeva diljem svijeta, od kojih je 9 bilo smrtno, zbog kasne dijagnoze i nepravilnog liječenja. Treća stvar koju treba spomenuti u vezi sa sigurnošću implantata je oštećenje implantata. 

Pri tome je vrlo važan pravilan odabir provjerenog proizvođača implantata. Prema FDA, vjerojatnost da će žena trebati operaciju ponovno unutar 4 godine nakon ugradnje implantata je oko 25% za estetsku kirurgiju i 40% nakon rekonstrukcije dojke s implantatima. U svakom slučaju, sve navedeno treba imati na umu, ali ipak promatrati u svjetlu pozitivnih učinaka povećanja grudi implantatima i iskustva milijuna žena. vrlo rijetko implantat pukne ili sadržaj (najčešće silikonski gel) počne istjecati u okolinu kroz mikroskopske pukotine na njemu. 

Pri tome je vrlo važan pravilan odabir provjerenog proizvođača implantata. Prema FDA, vjerojatnost da će žena trebati operaciju ponovno unutar 4 godine nakon ugradnje implantata je oko 25% za estetsku kirurgiju i 40% nakon rekonstrukcije dojke s implantatima. U svakom slučaju, sve navedeno treba imati na umu, ali ipak promatrati u svjetlu pozitivnih učinaka povećanja grudi implantatima i iskustva milijuna žena. vrlo rijetko implantat pukne ili sadržaj (najčešće silikonski gel) počne istjecati u okolinu kroz mikroskopske pukotine na njemu. Pri tome je vrlo važan pravilan odabir provjerenog proizvođača implantata. 

Prema FDA, vjerojatnost da će žena trebati operaciju ponovno unutar 4 godine nakon ugradnje implantata je oko 25% za estetsku kirurgiju i 40% nakon rekonstrukcije dojke s implantatima. U svakom slučaju, sve navedeno treba imati na umu, ali ipak promatrati u svjetlu pozitivnih učinaka povećanja grudi implantatima i iskustva milijuna žena.

KAKO ODABRATI PRAVU VELIČINU IMPLANTATA?

Nakon pregleda, na temelju mjerenja dimenzija prsnog koša i postojeće dojke, preporučujemo najprikladnije implantate. Preporučamo gornje i donje veličine implantata koji će na zadovoljavajući način povećati veličinu grudi i dugoročno će biti povezani s najmanje komplikacija. Veličina implantata u ovom području osobni je izbor, koji je pojednostavljen usporedbom različitih veličina probnih silikonskih umetaka u grudnjak. Također pomažemo jedni drugima u računalnoj 3D simulaciji.

KOJA SE VRSTA ANESTEZIJE PREPORUČUJE ZA POVEĆANJE GRUDI?

Povećanje grudi može se izvesti u općoj, lokalnoj ili lokalnoj anesteziji sa sedativima. U pravilu se odlučujemo za opću anesteziju, koja može biti vrlo plitka uz dodatak lokalnog anestetika. Zahvat se izvodi samo u lokalnoj anesteziji i neugodan je, a ponekad može biti i bolan.

KAKO TEČE OPORAVAK NAKON POVEĆANJA GRUDI IMPLANTATIMA?

Nakon zahvata preporučamo nekoliko sati nadzora u poliklinici. Ako se zahvat izvodi ujutro, pacijent može ići kući navečer. Bolovi u prvom tjednu nakon zahvata su izraženiji ako se implantat ugradi ispod mišića. U svakom slučaju, to se može riješiti lijekovima protiv bolova. Bol na dodir ili prilikom pomicanja gornjih ekstremiteta može biti prisutna nekoliko tjedana. Nije potrebno vaditi šavove i možete se tuširati dva dana nakon zahvata. Ovisno o veličini grudi, preporuča se nošenje sportskog grudnjaka tjedan dana nakon zahvata. 

Izbjegavajte podizanje teških tereta tijekom tog vremena. Ranu treba zaštititi zavojem dva tjedna. Ne preporučuje se izlaganje ožiljka suncu pola godine nakon zahvata. Nakon dva tjedna možete započeti sa sportskim aktivnostima koje ne uključuju trzajne pokrete rukama. Nakon zahvata grudi će biti nešto veće zbog otoka, koja postupno blijedi tijekom nekoliko tjedana. Na kontrolnom pregledu nakon šest mjeseci procijenit ćemo konačni rezultat.

KOJI SU RIZICI I MOGUĆE KOMPLIKACIJE?

Povećanje grudi već je niz godina najčešći estetski kirurški zahvat, što svjedoči o njegovoj sigurnosti i pouzdanosti. Ipak, svaki kirurški zahvat povezan je s određenim rizicima, a augmentacija grudi nije iznimka. Najčešće komplikacije nakon povećanja grudi implantatima su: kontrakcija vezivnog tkiva oko implantata (kontrakcija čahure, nabiranje implantata, asimetrija, prekomjerni ožiljci, bol, upala, ruptura implantata). Zbog navedenih komplikacija može biti potrebna ponovna operacija ili vađenje implantata.

Učestalost i vrsta komplikacija ovise o kirurškoj tehnici, vrsti i veličini implantata, kvaliteti implantata, biološkim karakteristikama tkiva i pravilnom oporavku. 

Slično nuspojavama lijekova, Američka agencija za hranu i lijekove (www.fda.gov) navodi sljedeće komplikacije (abecednim redom) povezane s povećanjem grudi implantatima:

  • asimetrija (nejednak oblik, položaj ili veličina dojke)
  • bol u dojkama
  • deformacija prsnog koša
  • ekstruzija implantata (pukne koža preko implantata i implantat izgleda van)
  • hematom (nakupljanje krvi u operiranom području)
  • jatrogeno oštećenje implantata (tijekom operacije)
  • ispuštaju svaki zbog curenja ili puknuća
  • osip i crvenilo na koži
  • kalcifikacije (nakupljanje kalcijevih soli u tkivu dojke)
  • nezadovoljavajući rezultat zbog oblika ili veličine implantata
  • odumiranje tkiva (i kože) iznad implantata
  • infekcija i upala
  • opuštenost grudi-ptoza
  • kretanje i rotacija implantata
  • modrica
  • povećanje i/ili oticanje limfnih čvorova u pazuhu
  • pretjerano stvaranje ožiljaka
  • ruptura implantata
  • serom (nakupljanje tekućine u blizini implantata)
  • skupljanje ovojnice (kontrakcija i jačanje kapsule oko implantata)
  • stanjenje tkiva iznad implantata – atrofija
  • problemi s dojenjem
  • odgođeno zacjeljivanje
  • vidljivo naboranje implantata
  • implantat se može vidjeti i opipati
  • smanjena osjetljivost na dodir

Postoperativno krvarenje: Tijekom zahvata pažljivo se zaustavlja i najmanje krvarenje i po potrebi se postavlja dren kako bi se spriječilo nakupljanje krvi i tekućine u džepu oko implantata. Postoperativno krvarenje treba što prije prepoznati i zaustaviti kod reoperacije. Istodobno se uklanja i nakupljena krv (hematom).

Upale: Augmentacija grudi izvodi se u sterilnim uvjetima uz poštivanje najstrožih pravila antisepse. Dodatna upala sprječava se preventivnom dozom antibiotika. Usprkos tome, može se razviti upala koja zahtijeva liječenje antibioticima. Ponekad se u slučaju upale implantat mora izvaditi i ponovno ugraditi nakon nekoliko mjeseci, kada se posljedice upale potpuno povuku.

Kapsularna kontrakcija oko implantata:  To je najčešća srednjoročna i dugoročna komplikacija (više o tome u sljedećem pitanju).

Rotacija: Implantati u obliku suze (anatomski implantati) imaju hrapavu površinu, što omogućuje bolje prianjanje na okolno tkivo i sprječava okretanje implantata u džepu. Međutim, implantati za grudi ponekad se preokrenu, mijenjajući oblik grudi. Nepravilnost se može ispraviti samo ponovnim zahvatom, pri čemu se džep preoblikuje i implantati fiksiraju u pravilan položaj. 

Opuštenost-ptoza: Preveliki implantati mogu oslabiti potporne vezivne strukture u dojkama i uzrokovati prerano opuštanje dojki zbog sile gravitacije.

Vidljivo mreškanje implantata: U većini slučajeva, osobito kod mršavih žena s malo potkožnog tkiva i velikim implantatima, ono se može osjetiti u donjem vanjskom dijelu dojke. Dodatni problem koji se često javlja u ovim slučajevima je da su na koži vidljivi nabori implantata (mreškanje). Pokušavamo riješiti problem ubrizgavanjem masti kako bismo povećali količinu tkiva između implantata i kože. Ukoliko su implantati preveliki u odnosu na veličinu grudi i debljinu kože, vidljiviji su, opipljiviji i neprirodniji. Ako želimo zadržati prirodan izgled, grudi se mogu povećati samo do određene veličine.

Pretjerani ožiljci: Ožiljci na dojci ili ispod pazuha obično nisu vidljivi godinu dana nakon zahvata. U rijetkim slučajevima, zbog urođenih karakteristika i sklonosti stvaranju ružnih ožiljaka, ožiljci ostaju vidljivi i estetski uznemirujući.

Ruptura implantata: Implantat je napravljen od vanjske silikonske ovojnice i ispunjen silikonskim gelom ili fiziološkom otopinom. Silikonski gel je čvrst i ako implantat pukne može ostati u kapsuli ili se razliti u prostor između kapsule implantata i kapsule koju je tijelo napravilo oko implantata (intrakapsularna ruptura). Ako se gel proširi iz ovojnice koja okružuje implantat u okolno tkivo, tamo se mogu pojaviti ugrušci. Kod puknuća implantata mogu se pojaviti: bol, otok, trnci, promjena osjetljivosti na dodir, smanjenje implantata, čvrsti čvorići, asimetrija dojki. Većina ruptura nije popraćena ničim od navedenog (tiha ruptura).

Implantat može puknuti bilo kada nakon umetanja. Mogući uzroci rupture su:

  • kapsularna kontrakcija
  • tlak tijekom mamografije
  • oštećenja tijekom umetanja
  • ozljeda tijekom zahvata dojke (punkcija)
  • starenje implantata
  • ozljeda (npr. prometna nesreća)

Puknuće implantata najlakše je identificirati magnetskom rezonancijom (MRI). Ako postoji, MRI ga pokazuje u oko 90% slučajeva. FDA i proizvođači implantata preporučuju da sve žene koje imaju implantate punjene silikonskim gelom idu na kontrolnu magnetsku rezonancu 3 godine nakon umetanja i svake 2 godine nakon toga. Ako je implantat napuknut, preporuča se zamijeniti ga.

Anaplastični limfom velikih stanica povezan s implantatom dojke (BIA-ALCL): BIA-ALCL je vrsta T-staničnog limfoma koji se može pojaviti nakon postavljanja implantata. To nije rak dojke, to je rak imunološkog sustava. U pravilu se pojavljuje u vezivnom tkivu kojim tijelo okružuje implantat iu tekućini koja okružuje implantat. Rijetko se širi po tijelu. Češće se javlja kod implantata koji imaju hrapavu površinu. U tijeku su istraživanja kako bi se čimbenici rizika preciznije definirali. Također proučavaju odnos između metode izrade grube površine implantata i učestalosti BIA-ALCL. Dijagnoza se najčešće postavljala kada su pacijenti s implantatima tražili pomoć zbog: boli, kvržica ili asimetrične otekline koja se pojavila nekoliko mjeseci ili godina nakon zahvata. Liječi se uklanjanjem implantata i ovojnice koja ga okružuje i u kojoj se rak razvio. Također se može nadopuniti kemoterapijom, zračenjem ili kombinacijom.  

Koliko se često javlja teško je odrediti jer ne postoji jedinstveni registar implantata i nitko ne zna koliko je implantata ugrađeno. Pretpostavlja se da se godišnje u svijetu ugradi 5-10 milijuna implantata. Prema objavljenim podacima američke Uprave za hranu i lijekove (FDA), do listopada 2017. uspjeli su zabilježiti nešto više od 400 slučajeva, od kojih je 9 bilo smrtno, zbog kasne dijagnoze i nepravilnog liječenja. U svakom slučaju BIA-ALCL je vrlo rijetka bolest. Prema rezultatima objavljenih istraživanja, može se pojaviti kod 1 od 3.817 do 30.000 žena s implantatima hrapave površine. Ako imate implantate u grudima, nisu potrebne dodatne mjere zbog straha od BIA-ALCL. Ako primijetite promjene na dojci ispod koje je postavljen implantat (promjena oblika, otok, ukočenost, bol i sl.), posjetite svog kirurga.

ŠTO JE KAPSULARNA KONTRAKCIJA OKO IMPLANTATA?

Tijelo je od umetnutog stranog tijela ograđeno zaštitnim vezivnim omotačem. U slučaju implantata za augmentacija grudi, to je u većini slučajeva tanka ovojnica koja se ne vidi izvana. Kada tijelo pretjerano reagira na strano tijelo, ova ovojnica se može zadebljati i smanjiti, što može promijeniti položaj i oblik implantata, a posljedično i dojke. Dojka može biti bolna i tvrda na dodir. 

Za definiranje stupnja skupljanja ovojnice koristimo Bakerovu distribuciju:

  • Razina 1: grudi su mekane i izgledaju prirodno
  • Stadij 2: dojka je nešto tvrđa, ali izgleda normalno
  • 3. stadij: dojka je tvrda i ima drugačiji oblik
  • Stadij 4: dojka je tvrda i bolna te izgleda neprirodno

Površina novijih implantata dizajnirana je tako da maksimalno spriječi ovu pojavu. Ipak, javlja se u otprilike 5% bolesnika, najčešće godinu dana ili više nakon zahvata. U slučaju da se radi o stadiju 3 ili 4 obično je potrebno kirurško liječenje tijekom kojeg se uklanja zadebljana ovojnica, preoblikuje džep i ponovno ugrađuje implantat. Ovojnica se može opet pretjerano skupiti nakon popuštanja implantata.

UTJEČE LI POVEĆANJE GRUDI IMPLANTATIMA NA DOJENJE? ŠTO JE S OSJETLJIVOŠĆU BRADAVICA?

Većina istraživanja pokazuje da povećanje grudi implantatima uglavnom ne utječe na dojenje. Ipak, opisani su slučajevi koji ukazuju da nakon povećanja grudi implantatima dojenje može biti otežano ili čak nemoguće. 
Nakon zahvata može se privremeno smanjiti osjetljivost bradavica na dodir. Češće, ako se napravi rez duž areole (periareolarna implantacija). Osjetljivost se postupno vraća kroz nekoliko mjeseci, u rijetkim slučajevima smanjena osjetljivost je trajna.

OMETAJU LI IMPLANTATI MAMOGRAFIJU?

Nakon povećanja grudi implantatima, točna mamografska procjena dojke zahtijeva posebne projekcije koje se rutinski rade na većini radioloških odjela. Implantati ne otežavaju otkrivanje raka mamografijom, ultrazvukom ili magnetskom rezonancijom. Također ne utječu na klinički pregled dojke.
Nakon 40. godine života i u slučaju da je netko od bliskih srodnika bolovao od karcinoma dojke ili jajnika, prije zahvata preporučamo napraviti kontrolni mamograf. Prilikom pregleda kod nas dobit ćete detaljne upute o preporučenim prijeoperacijskim pregledima.

KOJA JE DOBNA GRANICA ZA POVEĆANJE GRUDI?

Uz točne indikacije nema gornje dobne granice. Važnija od kronološke dobi je biološka dob, odnosno opće zdravstveno stanje. S povećanjem grudi ima smisla pričekati najmanje 7 godina nakon prve menstruacije i najmanje 2 godine nakon prestanka rasta grudi. Pacijent mora imati najmanje 18 godina da bi dao pisani pristanak za operaciju.

MOGU LI SE OBJEŠENE GRUDI PODIGNUTI TIJEKOM POVEĆANJA?

Lagano ili umjereno opuštene grudi mogu se ispuniti i podići ugradnjom dovoljno velikih implantata. Grudi koje su jako obješene također se moraju podići mastopeksijom kada su povećane. Zahvat kojim se implantatima povećavaju i istovremeno podižu dojke naziva se augmentacijska mastopeksija. Ožiljak kod ovog zahvata ide oko bradavice, au pravilu i uzdužno od bradavice do nabora ispod dojke.

MOGU LI SE GRUDI POVEĆATI I PRENOSENJEM VLASTITE MASTI?

Da. Grudi se mogu povećati i prijenosom vlastite masnoće (lipofilling). Ako ima malo žljezdanog tkiva i vrlo tanak sloj potkožnog masnog tkiva, može se raditi kombinirani zahvat u kojem se mast ubrizgava u područja gdje bi implantati bili najvidljiviji i najopipljiviji. Time se podebljava sloj potkožnog masnog tkiva i donekle sprječava vidljivo naboranje implantata ili opipljiv rub. Više o lipofilingu grudi pročitajte na: augmentacija grudi prijenosom masti.