Mirna Valić
Otoplastika za žrtve nasilja: Kako otoplastika može pomoći u Hrvatskoj
Zlostavljanje može imati trajne posljedice na samopouzdanje i mentalno zdravlje osobe. Nekima otoplastika može biti rješenje koje im mijenja život. Kako bismo bolje upoznali zahvat, razgovarali smo sa stručnjakom plastičnim kirurgom dr. Dinkom Tončićem iz Poliklinike Dr. Tončić.
Zlostavljanje je ozbiljan problem koji pogađa ljude svih dobi, spolova i podrijetla. Žrtve zlostavljanja mogu doživjeti niz negativnih psiholoških učinaka, poput niskog samopoštovanja, tjeskobe, depresije i društvene izolacije. Zlostavljanje može biti posebno teško za djecu i adolescente, koji mogu biti zadirkivani ili maltretirani zbog svog fizičkog izgleda. Jedno od uobičajenih područja zabrinutosti su uši, a žrtve zlostavljanja koje su zadirkivali zbog oblika, veličine ili položaja njihovih ušiju mogu se odlučiti podvrgnuti otoplastici kako bi poboljšale svoje samopoštovanje i smanjile psihološki učinak zlostavljanja.
Definicija otoplastike i kako ona može pomoći žrtvama zlostavljanja
Otoplastika, također poznata kao operacija ušiju ili operacija preoblikovanja ušiju, je kirurški zahvat kojim se preoblikuju uši kako bi se poboljšao njihov izgled. Postupak se može koristiti za ispravljanje niza deformiteta uha, uključujući stršeće uši, asimetriju i druge abnormalnosti. Žrtve vršnjačkog nasilja koje su bile zadirkivane ili maltretirane zbog izgleda svojih ušiju mogu imati koristi od otoplastike poboljšavajući svoje samopouzdanje i smanjujući psihološki učinak vršnjačkog nasilja.
„Kada je riječ o otoplastici, važno je napomenuti da je riječ o sigurnom i učinkovitom zahvatu koji može pomoći osobama koje su nezadovoljne izgledom svojih ušiju“, kaže dr. Dinko Tončić iz Poliklinike dr. Tončić. “Za žrtve zlostavljanja, otoplastika može biti posebno korisna jer može ispraviti deformacije i poboljšati simetriju ušiju, što može imati pozitivan učinak na samopouzdanje osobe i cjelokupno mentalno blagostanje.”
Dr. Tončić napominje kako su stršeće uši jedan od najčešćih razloga zašto se pojedinci odlučuju za otoplastiku. “Stršeće uši, također poznate kao ‘šišmišove uši’, mogu biti izvor neugodnosti i niskog samopouzdanja, osobito za djecu koju vršnjaci često zadirkuju”, kaže on. “Otoplastika može ispraviti položaj ušiju tako da sjede bliže glavi, stvarajući prirodniji i estetski ugodniji izgled.”
Osim ispravljanja stršećih ušiju, otoplastika također može riješiti druge deformacije uha kao što su asimetrija, abnormalnosti i deformacije ušiju. Uši svakog pacijenta su jedinstvene, a pristup otoplastici treba prilagoditi njihovim specifičnim potrebama, napominje dr. Tončić. “Tijekom procesa konzultacija, uzimamo u obzir individualne brige i očekivanja pacijenta kako bismo razvili personalizirani plan liječenja.”
Važno je napomenuti da otoplastika nije samo za djecu koja su izložena maltretiranju. Odrasle osobe koje cijeli život žive s deformacijama uha također mogu imati koristi od otoplastike, kaže dr. Tončić. “Zapravo, mnogi naši pacijenti su odrasle osobe koje žele ispraviti deformacije uha koje su im godinama uzrokovale emocionalni stres.”
Općenito, otoplastika je siguran i učinkovit način rješavanja niza deformiteta uha i može imati značajan utjecaj na samopouzdanje i mentalno blagostanje osobe. Žrtvama vršnjačkog nasilja koje su bile zadirkivane ili maltretirane zbog izgleda svojih ušiju, otoplastika može biti postupak koji će im promijeniti život i omogućiti im da se osjećaju sigurnije i ugodnije u vlastitoj koži.
Vrste nasilja koje otoplastika može riješiti
Otoplastika može riješiti zlostavljanje povezano sa stršećim ušima, asimetrijom ili drugim deformacijama uha. To može uključivati zadirkivanje, vrijeđanje i fizičko maltretiranje kao što je čupanje za uši. Djeca i adolescenti koji su bili maltretirani zbog svojih ušiju mogu se osjećati nesvjesno i posramljeni, a otoplastika može pomoći ublažiti te negativne osjećaje poboljšavajući izgled ušiju.
“Otoplastika je moćan alat za rješavanje psiholoških učinaka zlostavljanja povezanih s izgledom ušiju”, kaže dr. Dinko Tončić. “Zlostavljanje povezano s deformitetima uha može imati mnoge oblike, od zadirkivanja i vrijeđanja do fizičkog maltretiranja kao što je čupanje ušiju. Otoplastika može ispraviti mnoge različite vrste deformiteta uha, uključujući stršeće uši, asimetriju i druge abnormalnosti, što može poboljšati izgled uši i smanjiti rizik od maltretiranja.”
Također napominje da je “važno napomenuti da iako otoplastika može poboljšati izgled ušiju, ona nije lijek za zlostavljanje. Moramo se pozabaviti korijenskim uzrocima zlostavljanja i raditi na stvaranju kulture ljubaznosti i prihvaćanja.
Otoplastika može biti moćno oruđe u pomaganju djeci i adolescentima da se osjećaju sigurnije i ugodnije u vlastitoj koži te može pomoći u sprječavanju psihičke štete do koje može doći zbog maltretiranja povezanog s izgledom ušiju.
Psihološki utjecaj zlostavljanja na žrtve
Žrtve zlostavljanja mogu doživjeti niz negativnih psiholoških učinaka, poput niskog samopoštovanja, tjeskobe, depresije i društvene izolacije. Ti učinci mogu biti posebno izraženi kod djece i adolescenata, koji mogu biti osjetljiviji na emocionalni učinak zlostavljanja. Otoplastika može pomoći u rješavanju ovih problema poboljšavajući izgled ušiju i podižući samopouzdanje.
Dr. Tončić navodi: “Zlostavljanje može imati dubok psihološki učinak na svoje žrtve, osobito kada se radi o zlostavljanju povezanom s izgledom kao što je zadirkivanje ili vrijeđanje oko ušiju. To može dovesti do niskog samopoštovanja, tjeskobe, depresije, i socijalna izolacija, s kojom se djeca i adolescenti mogu jako teško nositi.”
Studije su pokazale da negativan učinak zlostavljanja na djetetovu psihološku dobrobit može potrajati i u odrasloj dobi, utječući na njihove društvene odnose, pa čak i na njihovu sposobnost da rade u školi i na poslu. U slučaju zlostavljanja povezanog s izgledom ušiju, otoplastika može biti moćan alat u smanjenju psihološkog utjecaja zlostavljanja pružajući rješenje za problem koji je pri ruci. Baveći se fizičkim aspektom zlostavljanja, dijete ili adolescent može doživjeti povećano samopoštovanje i samopouzdanje, što može imati pozitivan učinak na njihovu opću dobrobit.
Međutim, važno je napomenuti da otoplastika nije zajamčeno rješenje za psihološke učinke zlostavljanja. Dr. Tončić naglašava važnost rješavanja temeljnog uzroka zlostavljanja i pružanja podrške i savjetovanja žrtvama kako bi im se pomoglo da se nose s emocionalnim učinkom svojih iskustava.
Otoplastika kao oblik rekonstruktivne kirurgije
Iako se otoplastika često smatra kozmetičkim zahvatom, može se smatrati i oblikom rekonstruktivne kirurgije za žrtve nasilja. Ispravljanjem izgleda ušiju, otoplastika može pomoći vratiti osjećaj normalnosti i smanjiti emocionalni učinak zlostavljanja. Žrtve zlostavljanja mogu osjećati da je njihov izgled abnormalan ili neprivlačan, a otoplastika može pomoći u rješavanju tih negativnih osjećaja.
Osim rješavanja psihološkog utjecaja zlostavljanja, otoplastika može imati i funkcionalne prednosti. Prema riječima dr. Dinka Tončića, “u nekim slučajevima otoplastika može poboljšati i funkciju ušiju. Primjerice, ako pacijent ima deformaciju koja utječe na oblik ušnog kanala, otoplastika može pomoći da se to ispravi i poboljša sluh .” Osim toga, otoplastika se može koristiti za ispravljanje urođenih mana ili ozljeda uha koje mogu utjecati na sluh ili cjelokupnu funkciju uha.
Važno je napomenuti da otoplastici, kao i svim oblicima estetske i rekonstruktivne kirurgije, treba pristupiti s oprezom i izvoditi je od strane kvalificiranog i iskusnog kirurga. Pacijenti bi se trebali temeljito posavjetovati sa svojim kirurgom kako bi razgovarali o svojim individualnim potrebama i ciljevima, kao io rizicima i koristima postupka. Općenito, otoplastika može biti moćan alat za poboljšanje izgleda i funkcije ušiju, te za vraćanje samopouzdanja i emocionalnog blagostanja žrtvama zlostavljanja.
Kandidati za otoplastiku
Nije svatko tko je bio maltretiran zbog izgleda svojih ušiju dobar kandidat za otoplastiku. Kandidati trebaju biti dobrog zdravlja i imati realna očekivanja u pogledu ishoda operacije. Važno je da pacijenti razgovaraju o svojim ciljevima i očekivanjima sa svojim kirurgom, kao io svim medicinskim stanjima ili lijekovima koji mogu utjecati na postupak.
Postupak korekcije uha
Otoplastika obično uključuje pravljenje rezova iza ušiju i preoblikovanje hrskavice kako bi se stvorio estetski ugodniji izgled. Zahvat se obično izvodi u lokalnoj anesteziji i može trajati nekoliko sati. Pacijenti mogu osjetiti određenu nelagodu i oticanje nakon operacije, ali ti se simptomi obično mogu kontrolirati lijekovima protiv bolova i hladnim oblozima.
Prema riječima dr. Dinka Tončića, “korekcija uha je delikatna operacija koja zahtijeva visoku razinu vještine i stručnosti. Tijekom zahvata kirurg će napraviti rezove iza uha i pažljivo preoblikovati hrskavicu kako bi se dobio estetski ljepši izgled . Specifične tehnike koje se koriste ovisit će o jedinstvenoj anatomiji pacijenta i ciljevima postupka.”
Dalje objašnjava: “Postupak se obično izvodi u lokalnoj anesteziji, što znači da će pacijent biti budan, ali utrnut u području uha. To omogućuje kirurgu da komunicira s pacijentom tijekom postupka kako bi osigurao postizanje željenih rezultata. Međutim, za malu djecu ili onu koja su posebno zabrinuta, može se koristiti opća anestezija.”
Nakon operacije, pacijenti mogu očekivati otekline, modrice i nelagodu, ali ti se simptomi obično mogu kontrolirati lijekovima protiv bolova i hladnim oblozima. Razdoblje oporavka obično traje od nekoliko dana do tjedan dana, tijekom kojih se pacijentima savjetuje mirovanje i izbjegavanje teške tjelesne aktivnosti. Kirurg će također dati postoperativne upute za njegu i preglede kako bi se osiguralo da proces ozdravljenja teče glatko.
Oporavak od otoplastike
Nakon podvrgavanja otoplastici, pacijenti bi trebali očekivati određenu nelagodu i otekline oko ušiju, što se može riješiti lijekovima protiv bolova i hladnim oblozima. Vrijeme oporavka može varirati od osobe do osobe, ali većina pacijenata može se vratiti svojim normalnim aktivnostima unutar tjedan ili dva. Neophodno je pažljivo slijediti postoperativne upute koje daje kirurg kako biste osigurali nesmetan i uspješan oporavak.
Tijekom prvih nekoliko dana nakon operacije pacijentima se savjetuje mirovanje i izbjegavanje napornih aktivnosti koje bi mogle stvarati pritisak na uši. Pacijenti bi trebali izbjegavati spavanje na boku i trebali bi držati glavu podignutu prvih nekoliko dana kako bi se smanjilo oticanje.
Kirurg će dati upute o tome kako se brinuti za mjesto operacije, uključujući kako očistiti i previti ranu. Bitno je održavati područje čistim i suhim kako biste spriječili infekciju.
Rizici i komplikacije korekcije uha
Kao i svaki kirurški zahvat, korekcija uha nosi određene rizike i moguće komplikacije. To uključuje krvarenje, infekciju i ožiljke. Međutim, ovi su rizici relativno rijetki i većina pacijenata doživi nesmetan oporavak.
Krvarenje i infekcija mogu se svesti na najmanju moguću mjeru pažljivim praćenjem uputa kirurga, uključujući održavanje čistoće mjesta operacije i izbjegavanje napornih aktivnosti. Ožiljci su također rijetki jer se rezovi rade na diskretnim područjima iza ušiju. Međutim, neki pacijenti mogu doživjeti hipertrofične ili keloidne ožiljke, koji se mogu liječiti dodatnim postupcima.
Cijena otoplastike
Cijena otoplastike može varirati ovisno o nekoliko čimbenika, kao što su iskustvo kirurga, lokacija ordinacije i opseg postupka. U Hrvatskoj se cijena otoplastike može kretati od 1500 do 3000 eura, ovisno o složenosti operacije. Bitno je razgovarati o troškovima s kirurgom tijekom konzultacija i osigurati da su svi troškovi pokriveni, uključujući predoperativne konzultacije, kirurške naknade, anesteziju i preglede.
Druge mogućnosti za rješavanje traume povezane s zlostavljanjem
Iako otoplastika može biti učinkovit način rješavanja trauma povezanih s zlostavljanjem, važno je napomenuti da to nije jedina opcija. Savjetovanje, terapija i grupe za podršku također mogu pomoći žrtvama zlostavljanja da se nose s psihološkim učincima zlostavljanja i izgrade samopouzdanje.
Savjetovanje i terapija mogu pomoći pacijentima da prebrode emocionalni učinak zlostavljanja i razviju strategije suočavanja kako bi upravljali svojim mislima i osjećajima. Grupe za podršku mogu pružiti siguran prostor za pacijente da se povežu s drugima koji su prošli kroz slična iskustva i podijele svoje priče.
Otoplastika može biti koristan postupak za žrtve zlostavljanja koje su zadirkivali zbog oblika, veličine ili položaja njihovih ušiju. Ispravljanjem deformiteta uha, otoplastika može pomoći u poboljšanju samopouzdanja i smanjiti psihološki učinak zlostavljanja. Međutim, važno je razmotriti sve opcije i razgovarati o mogućim rizicima i koristima s kvalificiranim kirurgom prije donošenja bilo kakve odluke.