Mirna Valić
Bodylifting: sve što trebate znati o podizanju tijela
Bodylifting je kirurški zahvat koji pomaže pojedincima da uklone višak kože i poboljšaju oblik tijela. Ovaj je postupak postao sve popularniji tijekom godina, osobito među pojedincima koji su značajno izgubili na težini ili bili podvrgnuti barijatrijskom kirurškom zahvatu. U ovom ćemo članku raspravljati o svemu što trebate znati o bodyliftingu, uključujući dobrobiti, rizike i vrste postupaka.
Bodylifting, poznat i kao oblikovanje tijela ili oblikovanje tijela, kirurški je zahvat čiji je cilj poboljšati oblik i tonus tijela. Ovaj se postupak obično izvodi nakon značajnog gubitka težine, kao što je nakon barijatrijske operacije ili u slučajevima kada postoji višak kože zbog starenja ili trudnoće. Cilj bodyliftinga je uklanjanje viška kože i masnog tkiva, što rezultira zategnutijim i proporcionalnijim oblikom tijela.
Vrste postupaka dizanja tijela
Postupci bodyliftinga učinkovit su način za poboljšanje oblika tijela i uklanjanje viška kože koji može nastati uslijed značajnog gubitka težine, starenja ili trudnoće. Ovisno o potrebama pojedinca, na raspolaganju je nekoliko vrsta bodylifting postupaka, od kojih svaki cilja na određena područja tijela. Ovdje su neke od najčešćih vrsta bodylifting postupaka:
Gornji dio tijela
Postupci dizanja gornjeg dijela tijela uključuju podizanje ruku, grudi i gornjeg dijela leđa. Arm lift je kozmetička operacija kojom se uklanja višak kože i masnoće s nadlaktica, što rezultira zategnutijim i definiranijim izgledom. Podizanje grudi, također poznato kao mastopeksija, kirurški je zahvat kojim se uklanja višak kože i preoblikuje opuštene grudi kako bi se poboljšao njihov položaj i čvrstoća. Podizanje gornjeg dijela leđa cilja na višak kože i masnoće u gornjem dijelu leđa, koje je teško ukloniti samo vježbanjem ili dijetom.
Dizanje donjeg dijela tijela
Postupci dizanja donjeg dijela tijela uključuju podizanje bedra, podizanje donjeg dijela tijela i podizanje stražnjice. Podizanje bedara je kirurški zahvat kojim se uklanja višak kože i masnoće s bedara, što rezultira čvršćim i zategnutijim izgledom. Podizanje donjeg dijela tijela cilja na višak kože i masnoće na trbuhu, bokovima, bedrima i stražnjici, što može biti posljedica značajnog gubitka težine ili starenja. Podizanje stražnjice, poznato i kao gluteoplastika, uklanja višak kože i masnoće s područja stražnjice, što rezultira podignutijim i zategnutijim izgledom.
Potpuni Bodylifting
Cijeli bodylifting je sveobuhvatan postupak koji cilja na više dijelova tijela. Obično se izvodi nakon značajnog gubitka težine i može uključivati podizanje gornjeg dijela tijela, podizanje donjeg dijela tijela i druge postupke koji su potrebni za postizanje željenog rezultata. Potpuni bodylifting može poboljšati cjelokupni izgled tijela i pružiti pacijentima mladenačkiji i zategnutiji izgled.
Bodylifting postupci nisu zamjena za mršavljenje ili zdrav način života. Ovi su postupci osmišljeni za uklanjanje viška kože i preoblikovanje tijela, ali ne mogu riješiti temeljne zdravstvene probleme ili značajno povećanje tjelesne težine. Preporuča se da pojedinci održavaju zdravu prehranu i rutinu vježbanja prije i nakon zahvata kako bi se postigli najbolji rezultati.
Postupci bodyliftinga nisu bez rizika. Kao i svaki kirurški zahvat, postoji rizik od krvarenja, infekcije i ožiljaka. Pacijenti bi trebali razgovarati o svojoj medicinskoj povijesti i svim problemima sa svojim kirurgom prije podvrgavanja bilo kojem postupku bodyliftinga.
Postupak dizanja tijela
Postoperativna njega: Nakon postupka bodyliftinga morat ćete slijediti posebne upute za postoperativnu njegu kako biste osigurali pravilno zacjeljivanje i oporavak. Ove upute mogu uključivati izbjegavanje napornih aktivnosti, nošenje kompresijske odjeće, uzimanje lijekova protiv bolova i nelagode i odlazak na preglede kod vašeg kirurga.
Konzultacije s kirurgom:
Prije podvrgavanja zahvatu bodyliftinga bitno je konzultirati se s certificiranim plastičnim kirurgom koji je specijaliziran za bodylifting. Tijekom inicijalnih konzultacija, kirurg će razgovarati o vašim ciljevima, procijeniti vašu povijest bolesti i cjelokupno zdravlje te odrediti jeste li prikladan kandidat za zahvat. Kirurg će vam također pružiti informacije o vrstama dostupnih postupaka bodyliftinga i objasniti dobrobiti, rizike i moguće komplikacije povezane sa svakim zahvatom.
Preoperativne pripreme:
Nakon što se odlučite podvrgnuti zahvatu bodyliftinga, vaš kirurg će vam dati posebne upute prije operacije. Ove će upute uključivati informacije o tome što učiniti i što izbjegavati prije operacije. Na primjer, od vas se može tražiti da prestanete pušiti, izbjegavate određene lijekove i održavate zdravu prehranu kako biste pripremili svoje tijelo za postupak.
Mogućnosti anestezije:
Zahvat bodyliftinga može se izvesti u lokalnoj anesteziji sa sedacijom ili općoj anesteziji, ovisno o opsegu zahvata i vašim željama. Lokalna anestezija sa sedacijom uključuje umrtvljivanje ciljanih područja i davanje sedativa koji vam pomaže da se opustite. Opća anestezija uključuje uspavljivanje tijekom cijelog postupka. Vaš kirurg će s vama razgovarati o mogućnostima anestezije i pomoći vam da donesete informiranu odluku na temelju vaših specifičnih potreba i kirurškog postupka:
Nakon što ste pod anestezijom, kirurg će započeti postupak bodyliftinga praveći rezove na ciljanim područjima. Duljina i mjesto rezova varirat će ovisno o vrsti i opsegu zahvata. Kirurg će zatim ukloniti višak kože i masnoće s tog područja i također može premjestiti donje mišiće i tkiva kako bi postigao željene rezultate. Nakon što se ukloni višak tkiva, preostala koža će se čvrsto zategnuti i spojiti. Rezovi će se zatim zatvoriti šavovima, a zavoji će se primijeniti kako bi se zaštitilo mjesto operacije.
Trajanje postupka:
Duljina zahvata bodyliftinga ovisi o vrsti i opsegu zahvata. Može trajati od nekoliko sati do nekoliko sati. Kirurg će razgovarati s vama o procijenjenom trajanju zahvata tijekom faze konzultacija.
Potencijalni rizici i komplikacije:
Kao i svaki kirurški zahvat, bodylifting dolazi s potencijalnim rizicima i komplikacijama. Iako su komplikacije rijetke, mogu uključivati krvarenje, infekciju, ožiljke, loše zacjeljivanje rana i nuspojave na anesteziju. Važno je razgovarati o ovim potencijalnim rizicima sa svojim kirurgom tijekom faze konzultacija i slijediti sve prije-operativne i postoperativne upute kako biste smanjili rizik od komplikacija.
Postoperativna njega:
Nakon postupka bodyliftinga morat ćete slijediti posebne upute za postoperativnu njegu kako biste osigurali pravilno zacjeljivanje i oporavak. Ove upute mogu uključivati izbjegavanje napornih aktivnosti, nošenje kompresijske odjeće za podupiranje kirurškog područja, uzimanje lijekova protiv bolova i nelagode i odlazak na preglede kod vašeg kirurga kako bi se pratio napredak vašeg ozdravljenja.
Općenito, vrijeme oporavka nakon bodyliftinga može varirati od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, ovisno o opsegu postupka i sposobnosti ozdravljenja vašeg tijela. Tijekom tog vremena važno je pridržavati se svih uputa o postoperativnoj njezi kako bi se postigli optimalni rezultati i smanjio rizik od komplikacija.
Oporavak od Bodyliftinga
Proces oporavka nakon bodyliftinga može varirati ovisno o opsegu zahvata. Neke opće smjernice za oporavak uključuju:
- Postoperativna njega: Bit ćete upućeni da nosite kompresijsku odjeću kako biste smanjili otekline i poduprli kožu dok zacjeljuje. Također ćete morati izbjegavati naporne aktivnosti i pridržavati se zdrave prehrane kako biste pomogli u procesu ozdravljenja.
- Duljina oporavka: Duljina oporavka može varirati ovisno o opsegu postupka. Općenito, pacijenti mogu očekivati nastavak normalnih aktivnosti unutar 4-6 tjedana nakon operacije.
- Što očekivati tijekom oporavka: Pacijenti mogu očekivati određenu nelagodu, otekline i modrice tijekom procesa oporavka. Lijekovi protiv bolova mogu se propisati za ublažavanje nelagode, a važno je pažljivo slijediti upute za lijekove. Oteklina se može ublažiti oblozima s ledom i kompresijskom odjećom, dok modrice mogu potrajati nekoliko tjedana da nestanu. Također je uobičajeno osjetiti utrnulost i trnce u tretiranim područjima, što može potrajati nekoliko mjeseci da potpuno nestane.
- Kontrolni pregledi: Morat ćete ići na kontrolne preglede kod svog kirurga kako biste pratili svoj napredak i osigurali pravilno zacjeljivanje. Vaš kirurg će ukloniti sve šavove i procijeniti vaše rezove kako bi osigurao da pravilno zacjeljuju. Oni također mogu pružiti dodatne upute ili preporuke za vaš oporavak.
- Vježbanje i tjelesna aktivnost: Iako je važno izbjegavati napornu aktivnost tijekom početnog razdoblja oporavka, lagana tjelovježba može pomoći u promicanju ozdravljenja i spriječiti stvaranje krvnih ugrušaka. Vaš kirurg će dati posebne smjernice o tome kada je sigurno nastaviti s vježbanjem i tjelesnom aktivnošću.
- Ožiljci: Ožiljci su neizbježan dio procedure bodyliftinga, ali vaš će kirurg raditi na tome da što je moguće više smanji pojavu ožiljaka. Važno je slijediti pravilne upute za njegu ožiljaka, kao što je održavanje područja čistim i izbjegavanje izlaganja suncu, kako bi se pospješilo optimalno zacjeljivanje.
- Emocionalni oporavak: Osim fizičkog oporavka, važno je obratiti pažnju na emocionalni učinak bodyliftinga. Pacijenti mogu iskusiti niz emocija tijekom procesa oporavka, uključujući anksioznost, depresiju i probleme sa slikom tijela. Važno je potražiti podršku od voljenih osoba, kao i razmisliti o savjetovanju ili terapiji za rješavanje bilo kakvih emocionalnih problema.
Općenito, proces oporavka nakon bodyliftinga može biti izazovno, ali korisno iskustvo. Uz odgovarajuću postoperativnu njegu i podršku, pacijenti mogu postići željene rezultate i osjećati se sigurnije i ugodnije u vlastitoj koži.