Zašto akne vole vaš mobitel više nego vi mislite

Zašto akne vole vaš mobitel više nego vi mislite

U suvremenom društvu, gdje je tehnologija postala nerazdvojni dio svakodnevnog života, malo tko razmišlja o utjecaju koji naši mobilni uređaji imaju na zdravlje kože. Mobilni telefoni, koje konstantno koristimo, nose s sobom niz faktora koji mogu nepovoljno utjecati na našu kožu, posebice uzrokovati ili pogoršati stanje akni. U Hrvatskoj, kao i svugdje u svijetu, sve je veća svijest o ovom problemu, no još uvijek postoji mnogo prostora za edukaciju i primjenu preventivnih mjera.

Učestalost korištenja mobitela i akne. Svakodnevno, sati provedeni s mobitelom u ruci ili uz lice, mogu biti iznenađujuće visoki. Studije pokazuju povezanost između dužine korištenja mobitela i povećanja broja akni, posebno na područjima koja dolaze u kontakt s uređajem. Razlog leži u tome što toplina i pritisak mogu potaknuti proizvodnju sebuma, što je ključni faktor u razvoju akni.

Bakterije na ekranu

Mobilni telefoni idealno su stanište za bakterije, uključujući one koje uzrokuju akne, poput Propionibacterium acnes. Studije provedene u Zagrebu pokazale su da ekrani mobitela mogu sadržavati više bakterija nego što se inače nalazi na površinama u javnim toaletima. Ove bakterije mogu lako prijeći na kožu tijekom razgovora ili korištenja mobitela, doprinoseći razvoju akni.

Dodirivanje lica nakon mobitela

Jedan od glavnih načina na koji akne “vole” naše mobitele je kroz naše navike dodirivanja lica nakon korištenja uređaja. Svaki put kada se dotaknemo lica prljavim rukama, transferiramo bakterije s mobitela na kožu, što može dovesti do začepljenja pora i nastanka akni.

Zaštita ekrana i čišćenje

Održavanje čistoće mobitela ključno je za prevenciju akni. Praktični savjeti uključuju redovito čišćenje ekrana antibakterijskim maramicama ili posebnim tekućinama za dezinfekciju koje su dostupne u Zagrebu i cijeloj Hrvatskoj. Također, korištenje zaštitnih maski može smanjiti direktan kontakt kože s ekranom.

Svjetlost ekrana i koža

Plava svjetlost, koju emitiraju ekrani mobilnih telefona, može doprinijeti problemima s kožom, uključujući i akne. Istraživanja pokazuju da plava svjetlost može potaknuti oksidativni stres u koži, što dovodi do upalnih procesa i pogoršanja stanja akni.

Preporuke za smanjenje utjecaja

Kako bi se smanjio negativan utjecaj mobitela na kožu, preporučuje se smanjenje vremena provedenog na uređaju, redovito čišćenje ekrana i korištenje slušalica ili zvučnika tijekom poziva. Važno je također i pridržavati se općih preporuka za zdravlje kože, uključujući pravilnu prehranu, hidrataciju i korištenje proizvoda za njegu kože prilagođenih vašem tipu kože.

Uzimajući u obzir ove aspekte, jasno je da mobilni telefoni imaju značajnu ulogu u zdravlju naše kože. Kroz promjene u navikama i povećanu svijest o higijeni mobitela, moguće je znatno smanjiti rizik od akni povezanih s korištenjem ovih svakodnevnih uređaja.

Dijeta, životni stil i akne

Veza između našeg načina života, uključujući dijetu i fizičku aktivnost, te zdravlja kože, posebno akni, područje je sve većeg interesa među stručnjacima i javnošću. Ovaj segment istražuje kako svakodnevne navike mogu utjecati na pojavu i težinu akni, pružajući uvide i preporuke za zdraviji životni stil koji promiče čistu i zdravu kožu.

Povezanost prehrane i akni

Istraživanja su pokazala da određene vrste hrane mogu pogoršati akne. U Hrvatskoj, prehrambene navike koje uključuju visok unos šećera i rafiniranih ugljikohidrata mogu potaknuti tijelo na proizvodnju više sebuma, što može dovesti do začepljenja pora i akni. S druge strane, dijeta bogata omega-3 masnim kiselinama, antioksidansima, cinkom i vitaminom A može potencijalno smanjiti upale i poboljšati stanje kože.

Stres i akne

Stres je još jedan faktor koji značajno utječe na akne. U dinamičnom okruženju grada poput Zagreba, gdje je život brz i često stresan, povećava se rizik od stresa koji može pogoršati akne. Stres potiče tijelo na proizvodnju hormona kortizola, što može povećati proizvodnju sebuma i upalne procese u koži.

Tjelesna aktivnost i koža

Redovita tjelesna aktivnost može poboljšati stanje kože poticanjem cirkulacije i pomoći u smanjenju stresa. Međutim, važno je pravilno se brinuti o koži prije i nakon vježbanja, posebno čišćenjem lica kako bi se izbjeglo nakupljanje znoja i bakterija koje mogu dovesti do akni.

Spavanje i akne

Kvaliteta sna izravno utječe na zdravlje kože. Nedostatak sna može povećati razine stresa i pogoršati akne. Osiguravanje dovoljno sna, idealno između 7 i 9 sati po noći, ključno je za održavanje zdrave kože.

Hidratacija i koža

Adekvatna hidratacija vitalna je za zdravu kožu. Voda pomaže u uklanjanju toksina iz tijela i održava kožu hidratiziranom, što može pomoći u smanjenju suhoće i ljuštenja, faktora koji mogu doprinijeti aknama.

Smanjenje dodira lica

Često dodirivanje lica može prenijeti bakterije s ruku na kožu, što može dovesti do akni. Savjetuje se smanjiti učestalost dodira lica i osigurati redovito pranje ruku kako bi se smanjio rizik od prijenosa bakterija.

Kozmetički proizvodi i akne

Odabir pravih kozmetičkih proizvoda ključan je za upravljanje aknama. Proizvodi dizajnirani za aknu sklonu kožu trebali bi biti nekomedogeni, što znači da neće začepiti pore. Važno je čitati etikete i birati proizvode koji su prikladni za vaš tip kože.

Česta greška: Prekomjerno čišćenje

Iako se čini logičnim često čistiti kožu sklonu aknama, prekomjerno čišćenje može zapravo učiniti više štete nego koristi. To može iritirati kožu i potaknuti dodatnu proizvodnju sebuma, čime se pogoršavaju akne.

Make-up i akne

Korištenje make-upa koji ne začepi pore i koji je formuliran za osjetljivu ili aknama sklonu kožu može pomoći u smanjenju rizika od akni. Također je važno redovito čistiti aplikatore za šminku kako bi se spriječilo nakupljanje bakterija.

Prirodni proizvodi protiv akni

U Hrvatskoj je dostupan niz prirodnih proizvoda koji mogu pomoći u borbi protiv akni, uključujući one s čajevcem, alojom i nevenom. Ovi proizvodi mogu pružiti blage, ali učinkovite tretmane za osjetljivu kožu.

Značaj čišćenja mobitela

S obzirom na ulogu mobitela u pogoršanju akni, redovito čišćenje uređaja može pomoći u smanjenju izloženosti bakterijama. Koristite antibakterijske maramice ili alkohol za brisanje ekrana i kućišta mobitela.

Sunčanje i akne

Iako umjereno izlaganje suncu može imati blagotvoran učinak na neke ljude s aknama, važno je zaštititi kožu od štetnih UVA i UVB zraka koristeći proizvode za zaštitu od sunca formulirane za osjetljivu ili aknama sklonu kožu. Pretjerano izlaganje suncu može oštetiti kožu i pogoršati akne.

Svaki od ovih aspekata naglašava važnost holističkog pristupa u upravljanju aknama, gdje dijeta, životni stil, kozmetički proizvodi i svakodnevne navike igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja kože. Integriranjem ovih preporuka u svoj životni stil, pojedinci mogu znatno poboljšati stanje svoje kože i smanjiti pojavu akni.

Tretmani i terapije za akne

Borba protiv akni postala je centralna tema u dermatologiji, s kontinuiranim napretkom u tretmanima i terapijama koji obećavaju olakšanje onima koji pate od ovog čestog kožnog stanja. U Hrvatskoj, kao i u ostatku svijeta, dostupni su razni pristupi liječenju akni, od tradicionalnih metoda do naprednih tehnoloških rješenja.

Liječenje akni u Hrvatskoj

U Zagrebu i šire, postoji širok spektar tretmana za akne, dostupnih u dermatološkim klinikama i estetskim centrima. Ovi tretmani uključuju topičke kreme i gelove, oralne lijekove, kao i fizičke i kemijske pilinge. Za teže oblike akni, često se preporučuju antibiotici ili izotretinoin, pod strogim nadzorom dermatologa.

Moderne tehnologije u liječenju akni

Napredak u tehnologiji donio je inovacije u liječenju akni, uključujući laserske tretmane, fotodinamičku terapiju i terapiju plavim svjetlom. Ove metode ciljaju bakterije koje uzrokuju akne i smanjuju upalu, dok istovremeno promiču zacjeljivanje kože i smanjenje ožiljaka.

Prirodni pristupi liječenju

Prirodni lijekovi i alternativni tretmani, poput biljnih ekstrakata i esencijalnih ulja, sve su popularniji među pacijentima u Hrvatskoj. Ti pristupi naglašavaju korištenje sastojaka s protuupalnim svojstvima i sposobnošću regulacije proizvodnje sebuma.

Važnost konzultacija sa stručnjacima

Pronalaženje pravog dermatologa ključno je za uspješno liječenje akni. Stručnjaci mogu pružiti personalizirane savjete i preporuke, uzimajući u obzir specifičnosti svakog pojedinog slučaja. U Hrvatskoj postoji mreža kvalificiranih dermatologa, spremnih pružiti podršku i vodstvo u borbi protiv akni.

Izbjegavanje scarringa i ožiljaka od akni

Jedan od ključnih ciljeva u liječenju akni jest spriječiti formiranje ožiljaka. To se može postići pravilnom i ranom intervencijom, kao i pridržavanjem preporuka za njegu kože. Tehnike poput mikrodermoabrazije i frakcijskog laserskog resurfacinga mogu biti korisne u smanjenju vidljivosti postojećih ožiljaka.

Psihološki aspekti akni

Akne ne utječu samo na fizički izgled, već i na emocionalno stanje pojedinca. Podrška psihologa ili terapeuta može biti korisna za one koji se nose s negativnim utjecajem akni na samopouzdanje i mentalno zdravlje.

Stručno mišljenje dr. Davorina Lončarić

Dr. Davorin Lončarić, renomirani hrvatski dermatolog, naglašava važnost integriranog pristupa u liječenju akni. On ističe nove studije koje pokazuju utjecaj mobitela na akne i potrebu za edukacijom pacijenata o pravilnoj higijeni mobitela. Dr. Lončarić također zagovara inovativne pristupe u liječenju, uključujući korištenje tehnologija mobitela u terapijske svrhe, te naglašava važnost razumijevanja prednosti i mana različitih tretmana. Predviđanja budućih trendova u liječenju akni usmjerena su prema personaliziranoj medicini i razvoju ciljanih terapija koje će učinkovitije adresirati uzroke akni na molekularnoj razini.

Ističemo važnost prilagođenog pristupa i integracije novih tehnologija i znanstvenih spoznaja u borbi protiv ove kožne bolesti. Razumijevanje i primjena ovih informacija ključni su za ostvarivanje napretka u liječenju akni, nudeći nadu onima koji traže rješenja za svoje kožne probleme.

ESTETSKA KIRURGIJA - CJENIK

Lice i vrat 

Korekcija očnih kapaka (donji ili gornji) – lokalna anestezija1.220 €
Korekcija očnih kapaka (donji ili gornji) – opća anestezija1.830 €
Korekcija očnih kapaka (donji i gornji) – opća anestezija2.600 €
Korekcija nosa (rinoplastika ili septorinoplastika)2.600 – 3.100 €
Korekcija devijacije septuma (septoplastika)2.150 – 2.400 €
Sekundarna korekcija nosa3.200 – 3.720 €
Korekcija rascjepa usne, nosa i nepca2.605 €
Korekcija ušiju – lokalna anestezija1.430 €
Korekcija ušiju – opća anestezija2.270 €
Korekcija brade ugradnjom implantata2.630 €
Korekcija brade osteotomijom3.319 €
VASERlipo ultrazvučna liposukcija podbratka1.860 €
VASERlipo ultrazvučna liposukcija vrata2.124 – 2.300 €
Face Lifting4.230 – 5.100 €
Mini lifting lica2.900 €
Lifting obrva1.460 €
Lifting obrva – opća anestezija2.200 €
Lifting srednjeg dijela lica2.124 €
Lip Lift – kirurško podizanje usne1.460 €
Redukcija bukalnih masnih jastučića1.460 €
Lipofiling lica1.460 – 2.800 €
 

Grudi ZG

Povećanje grudi – okrugli implantati4.818 €
Povećanje grudi – anatomski implantati4.818 €
Povećanje i podizanje grudi – okrugli implantati5.548 €
Povećanje i podizanje grudi – anatomski implantati5.548 €
Povećanje grudi vlastitim masnim tkivom5.500 €
Podizanje grudi4.680 €
Smanjenje grudi5.575 – 6.570 €
Korekcija asimetrije grudi4.380 – 5.110 €
Korekcija grudi po operaciji tumora3.319 – 5.309 €
Korekcija veličine areola2.050 €
Smanjenje muških grudi kirurška metoda3.990 €
Smanjenje muških grudi VaserLipo2.780 €
Uklanjanje fibrocističnih promjena u dojci1.070 – 1.600 €
 

Tijelo 

Abdominoplastika5.100 €
Abdominoplastika – VASERlipo jedna regija6.300 €
Oblikovanje stražnjice vlastitim masnim tkivom5.973 €
Kirurško podizanje stražnjice3.717 €
Zatezanje nadlaktica (brahioplastika)3.319 €
Kirurško zatezanje unutarnje strane natkoljenica4.700 €
Korekcija stidnih usana (labioplastika) – lokalna anestezija1.460 €
Korekcija stidnih usana (labioplastika) – opća anestezija2.190 €
VASERlipo ultrazvučna liposukcija trbuha3.720 €
VASERlipo ultrazvučna liposukcija ostalih dijelova tijela – veća regija (1)2.530 €
VASERlipo ultrazvučna liposukcija ostalih dijelova tijela – manja regija (2)1.860 €
VASERlipo ultrazvučna liposukcija dodatne regije(3)1.195 €
Operacija hernije (kila ili bruh)2.500 €

(1)Veća regija odnosi se na stražnjicu, natkoljenice, listove, bedra, leđa ili ruke.

(2)Manja regija odnosi se na koljena ili lipom.

(3)Uz Vaserlipo liposukciju trbuha.

 

Mali kirurški zahvati

Ekscizija madeža135 – 400 €
Ekscizija madeža/tumora s rekonstrukcijom 400 – 1.500 €
Uklanjanje ksantelazme (jedna vjeđa)340 €
Ekscizija ostalih promjena na koži200 – 800 €
Kirurško uklanjanje tetovaža550 – 1.200 €
Kirurška korekcija ožiljaka400 – 1.000 €
Odstranjivanje uraslog nokta400 – 800 €
Sindrom karpalnog kanala (cijena po ruci)880 €
 

Konzultacije

Konzultacijski pregled sa specijalistom54 €
Drugo mišljenje kirurga – konzultacijski pregled sa specijalistom67 €
Konzultacijski pregled s VECTRA 3D54 €
Kontrola40 €
PHD (patohistološka dijagnoza) – jedan uzorak80 €
Imunohistokemijska analiza – jedan uzorak   54 €
Ekstirpacija tumora dojke     107 €
ONLINE konzultacije sa specijalistom (1)54 €

 

PODIJELI