Uzroci gubitka kose – kliničke manifestacije, trihoskopija i terapija

Uzroci gubitka kose – kliničke manifestacije, trihoskopija i terapija

Kada je riječ o gubitku kose, svako vlasište ima svoju priču. Od cikatricijalne alopecije do najnovijih pristupa u terapiji, otkrijte sve o uzrocima i rješenjima za gubitak kose.

Gubitak kose, medicinski poznat kao alopecija, stanje je koje pogađa muškarce i žene širom svijeta, uzrokujući značajne psihološke i estetske posljedice. Alopecija nije homogena bolest; postoji više tipova koji se razlikuju po uzrocima, kliničkim manifestacijama i pristupima liječenju. Ovo stanje može biti prolazno ili trajno, s varijacijama koje uključuju od efemerne telogene efuvijume do trajnog oštećenja folikula kod cicatricijalnih alopecija.

Kratki pregled problematike gubitka kose

Gubitak kose može proisteći iz mnogobrojnih uzroka, uključujući genetiku, hormonalne promjene, medicinska stanja i lijekove. Androgena alopecija, najčešći tip gubitka kose, javlja se zbog genetske predispozicije i hormonalnih utjecaja. S druge strane, stanja kao što su alopecija areata, telogeni efuvijum, i trihotilomanija pružaju uvid u složenost i raznolikost mehanizama koji dovode do gubitka kose.

Razlika između necikatricijalne i cikatricijalne alopecije

Necikatricijalna alopecija karakterizira gubitak kose bez oštećenja folikula, što omogućava potencijal za regeneraciju kose. U ovu kategoriju spadaju androgena alopecija, telogeni efuvijum, i alopecija areata. S druge strane, cikatricijalna alopecija uključuje trajno oštećenje folikula s formiranjem ožiljaka, što rezultira trajnim gubitkom kose. Stanja kao što su frontalna fibrozna alopecija i lichen planopilaris primjeri su cikatricijalne alopecije, gdje je liječenje usmjereno na zaustavljanje napredovanja bolesti umjesto na regeneraciju kose.

Anamneza i fizički pregled kao prvi korak

Pravilna dijagnoza alopecije započinje temeljitom anamnezom i fizičkim pregledom. Anamneza treba obuhvatiti trajanje i obrazac gubitka kose, obiteljsku povijest alopecije, prethodne bolesti, lijekove, nutritivni status i druge relevantne čimbenike koji mogu utjecati na stanje kose i vlasišta. Fizički pregled vlasišta može otkriti prisutnost ožiljaka, raspodjelu i intenzitet gubitka kose te druge promjene na koži koje mogu ukazivati na specifične tipove alopecije.

Važnost dobivanja detaljne anamneze

Detaljna anamneza ključna je za razlikovanje između različitih uzroka gubitka kose i može pružiti ključne uvide u potencijalne osnovne bolesti ili čimbenike rizika. Primjerice, nagli gubitak kose može sugerirati telogeni efuvijum izazvan stresom, bolešću ili promjenama u lijekovima, dok postepeni gubitak kose može upućivati na androgenu alopeciju.

Elementi fizičkog pregleda vlasišta

Fizički pregled vlasišta obuhvaća inspekciju za otkrivanje znakova upale, prisutnost ožiljaka, i ocjenu uzorka gubitka kose. Specifični testovi, kao što su test vučenja kose, mogu se koristiti za procjenu aktivnosti bolesti. Pregled vlasišta pod svjetlom pomaže u identifikaciji promjena u teksturi kose, dok palpacija vlasišta može otkriti prisutnost bolnih područja ili nodula.

Ovi aspekti zajedno postavljaju temelje za dubinsko razumijevanje i pristup gubitku kose, usmjeravajući se na temeljitu evaluaciju i diferencijalnu dijagnozu kao prvi korak u pružanju ciljanog liječenja. 

Trihoskopija: temelj dijagnoze

Trihoskopija predstavlja neinvazivnu dijagnostičku tehniku koja se koristi za detaljno pregledavanje vlasišta i kose pomoću dermoskopa, uređaja koji omogućuje visoku rezoluciju slika vlasišta i folikula. Ova metoda omogućava dermatolozima da vizualiziraju promjene na vlasištu i kosi koje nisu vidljive golim okom. Provedba trihoskopije uključuje korištenje ručnog dermoskopa ili video dermoskopa koji projicira slike na ekran, omogućavajući detaljnu analizu.

Uloga trihoskopije u dijagnosticiranju različitih tipova alopecije

Trihoskopija je ključna u razlikovanju između različitih tipova alopecije, uključujući necikatricijalne i cikatricijalne forme. Ova metoda omogućava identifikaciju specifičnih uzoraka i znakova, kao što su miniaturizacija folikula kod androgene alopecije, žarišta prekida kose kod alopecije areate, ili znakovi upale i fibroze u slučaju cikatricijalnih alopecija. Detaljna analiza omogućena trihoskopijom ključna je za usmjeravanje daljnjeg liječenja i odabir terapijskih pristupa.

Laboratorijske pretrage i biopsija vlasišta

Laboratorijske pretrage mogu biti korisne u određivanju osnovnih uzroka gubitka kose, posebno ako se sumnja na sistemsku bolest ili hormonalni disbalans. Uobičajene pretrage uključuju provjeru razine hormona štitnjače, serumskog željeza, i drugih specifičnih markera. Međutim, one nisu uvijek neophodne za dijagnozu alopecije, osim ako anamneza i klinički nalazi upućuju na potrebu za istima.

Značaj biopsije vlasišta u dijagnosticiranju cikatricijalne alopecije

Biopsija vlasišta smatra se zlatnim standardom za dijagnosticiranje cikatricijalnih alopecija. Postupak uključuje uzimanje malog uzorka tkiva vlasišta koji se potom šalje na histološku analizu. Ova analiza može otkriti prisutnost upalnih stanica, ožiljno tkivo i druge promjene karakteristične za cikatricijalne alopecije, omogućavajući preciznu dijagnozu i usmjeravanje specifičnog liječenja.

Česti uzroci necikatricijalne alopecije

Androgena alopecija: simptomi i terapija

Androgena alopecija, poznata i kao muški ili ženski tip gubitka kose, najčešći je uzrok gubitka kose. Karakterizira je postepeno stanjivanje kose na vlasištu, uzrokovano genetskim i hormonalnim faktorima. Liječenje uključuje topikalne aplikacije minoksidila, oralne inhibitore 5-alfa-reduktaze kao što su finasterid i dutasterid, te naprednije opcije poput laserske terapije i transplantacije kose.

Alopecija areata: klinička slika i mogući tretmani

Alopecija areata autoimuna je bolest koja uzrokuje okrugle bezdlake lezije na vlasištu i drugim dijelovima tijela. Liječenje se često sastoji od kortikosteroida, lokalno ili sistemski, uz dodatak terapija poput minoksidila ili terapije svjetlom za poticanje rasta kose.

Telogeni efluvij: uzroci i pristupi liječenju

Telogeni efluvijum je privremeni gubitak kose uzrokovan promjenama u životnom ciklusu kose, često izazvan stresom, hormonalnim promjenama ili bolešću. Liječenje uključuje rješavanje osnovnog uzroka i može obuhvatiti nutritivne dodatke i promjene u načinu života.

Trihotilomanija: prepoznavanje i terapijske strategije

Trihotilomanija je poremećaj kontrole impulsa karakteriziran čupanjem vlastite kose, što rezultira vidljivim gubitkom kose. Liječenje se fokusira na psihoterapiju, često u kombinaciji s farmakološkim tretmanom za smanjenje impulsa čupanja.

Cikatricijalna alopecija i njezini oblici

Cikatricijalna alopecija predstavlja grupu stanja karakteriziranih trajnim gubitkom kose zbog ožiljnog tkiva na vlasištu. Ovi oblici alopecije razlikuju se po uzrocima, kliničkim znakovima i terapijskim pristupima.

Frontalna fibrozna alopecija: simptomi i terapija

Frontalna fibrozna alopecija je oblik cikatricijalne alopecije koji se često javlja kod žena u postmenopauzi. Karakterizira je progresivni gubitak kose na prednjem dijelu vlasišta uz prisutnost upalnih promjena. Terapijski pristup uključuje upotrebu oralnih i lokalnih kortikosteroida te primjenu imunosupresiva poput hidroksiklorokina.

Diskoidni eritematozni lupus: dijagnostika i liječenje

Diskoidni eritematozni lupus (DLE) je autoimuna bolest koja može uzrokovati trajni gubitak kose na zahvaćenim područjima vlasišta. Dijagnoza se postavlja na temelju kliničke slike, biopsije vlasišta i laboratorijskih testova. Liječenje uključuje lokalnu primjenu kortikosteroidnih krema, antimalarijskih lijekova te sistemsku terapiju kortikosteroidima i imunosupresivima.

Lichen planopilaris: karakteristike i terapijski pristupi

Lichen planopilaris (LPP) je još jedan oblik cikatricijalne alopecije koji se manifestira kao progresivni gubitak kose uz prisutnost upalnih lezija na vlasištu. Dijagnoza se postavlja na temelju kliničke slike i biopsije vlasišta. Terapijski pristup uključuje primjenu kortikosteroidnih krema, oralne imunosupresivne lijekove te terapiju svjetlom.

Folliculitis decalvans: prepoznavanje i mogućnosti liječenja

Folliculitis decalvans je kronična bakterijska upala folikula dlake koja može dovesti do cikatricijalne alopecije. Karakterizira se pojavom gnojnih čvorića na vlasištu i progresivnim gubitkom kose. Liječenje obuhvaća primjenu antibiotika, kortikosteroidnih injekcija te oralne terapije antibioticima i imunosupresivima.

Transplantacija kose kao rješenje

Transplantacija kose predstavlja kirurški postupak koji se koristi za trajno rješavanje gubitka kose. Ova metoda uključuje presađivanje folikula dlake s donornih područja na dijelove vlasišta s manjkom kose.

Tehnike transplantacije kose

Postoje dvije glavne tehnike transplantacije kose: FUT (folikularna jedinica transplantacije) i FUE (folikularna jedinica ekstrakcije). U FUT tehnici, donori se uzimaju kao traka kože, dok se u FUE tehnici folikuli dlake jedan po jedan uklanjaju iz donornog područja.

Prednosti transplantacije kose u Beogradu

Beograd je postao poznat po visokokvalitetnim uslugama transplantacije kose po konkurentnim cijenama. Klinike u Beogradu često nude najsuvremenije tehnike i stručne kirurge, a pacijenti također mogu uživati u atraktivnim turističkim ponudama grada.

Uspješnost i trajnost rezultata transplantacije

Uspješnost transplantacije kose ovisi o različitim faktorima, uključujući kvalitetu donornih folikula, tehniku presađivanja i postoperativnu njegu. U većini slučajeva, rezultati su trajni i pružaju prirodan izgled.

Osvrt dr. Maje Ginanni iz Beograda

Dr. Maja Ginanni, ugledna estetska kirurginja iz Beograda, ističe važnost individualiziranog pristupa u transplantaciji kose. Ona naglašava važnost detaljne konzultacije i procjene kako bi se postigao najbolji mogući rezultat.

Dr. Ginanni kontinuirano prati najnovije trendove i inovacije u području transplantacije kose te koristi najsuvremenije tehnike kako bi osigurala optimalne rezultate za svoje pacijente.

Transplantacija kose može značajno poboljšati kvalitetu života pacijenata koji pate od gubitka kose, vraćajući im samopouzdanje i socijalnu interakciju. Ova procedura omogućava pacijentima da se osjećaju zadovoljno svojim izgledom i vrate se punom životu.

Biografija dr. Maja Ginanni

Dr. Maja Ginanni specijalist je plastične i estetske kirurgije. Posjeduje dugogodišnje iskustvo u svim estetskim zahvatima lica i tijela. Bavi se korekcijama lica. Autor i koautor više stručnih radova. Obrazovanje: Medicinski fakultet Sveučilišta u Beogradu do 1992. Medicinski fakultet Sveučilišta u Beogradu do 2000. godine. Specijalizacija plastične kirurgije. Radno iskustvo: Centar za opekotine, plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju Kliničkog centra Srbije od 1995. do 2000. Doktor na specijalizaciji. Europrofil – Plastična, rekonstruktivna, estetska i maksilofacijalna kirurgija od 2000. do 2005. Plastični kirurg. Centro chirurgia estetica, Firenze (Italija) od 2006. do 2010. Estetski kirurg.

Reference

Trichotillomania: Bizzare Patern of Hair Loss at 11-Year-old Girl.
Zímová J, Zímová P.Acta Dermatovenerol Croat. 2016 Jun;24(2):150-3.PMID: 27477178
Evaluation and diagnosis of the hair loss patient: part I. History and clinical examination.
Mubki T, Rudnicka L, Olszewska M, Shapiro J.J Am Acad Dermatol. 2014 Sep
PODIJELI