Mirna Valić
Dermoabrazija – što je to i koja stanja se mogu liječiti?
Dermoabrazija je postupak za osobe koje žele glatku kožu. Ako patite od ožiljaka uzrokovanih aknama, operacijama ili nesrećama, imate melazmu ili prekancerozne grube mrlje, dermoabrazija može otkriti glatku i mlađu kožu. Dermoabrazija koju izvodi dermatolog ili plastični kirurg je nizak rizik, ali određeni tipovi kože možda neće dati najbolje rezultate.
Što je dermoabrazija?
Dermoabrazija ili kirurško ravnanje kože je postupak u kojem dermatolog ili plastični kirurg koristi specijalizirani instrument za “šmirglanje” kože. Ovo abrazivno ili blanjajuće djelovanje poboljšava konturu kože jer struže gornje slojeve kože kako bi se otkrila glatka nova koža.
Dermoabrazija je opcija ako želite glatku kožu. Mnogi ljudi koji pate od nepravilnosti na koži kao što su fine bore uzrokovane suncem, bore, melasma, ožiljci od akni (i više) vide veliko poboljšanje. No, važno je razumjeti rizike kao i koristi prije nego što odlučite je li dermoabrazija prava stvar za vas.
Dermoabrazija daje dobre rezultate ako imate svijetlu kožu. Tamniji tonovi kože skloniji su ožiljcima ili gubicima boje. Ako je vaša koža tamnija, bolje rezultate možete postići alternativnim postupcima obnavljanja kože.
Riječ “dermoabrazija” je jasna. “Derm” znači “koža”, a “abrazija” znači “proces struganja ili trošenja nečega”. Sama riječ znači “struganje kože”.
Kada se koristi dermoabrazija? Koja se stanja liječe dermoabrazijom?
Dermoabrazija je prvo razvijena za smanjenje ožiljaka od akni i boginja. Danas se također koristi za smanjenje bora i bora, uklanjanje tetovaža i poništavanje oštećenja uzrokovanih suncem. Ne može svako stanje kože imati koristi od dermoabrazije, ali mnogi mogu.
Dermoabrazija može poboljšati:
- Staračke (jetrene) pjege.
- Vrane šape i fine bore.
- Melazma i druge mrlje tamne kože.
- Oznake boginja i tetovaže.
- Crvena, debela koža na nosu (rhinophyma).
- Ožiljci od akni, nezgoda ili operacija.
- Izrasline na koži koje su dobroćudne (nekancerozne).
- Pretkancerozne mrlje na koži.
- Oštećenja od sunca i bore .
- Strije .
Dermoabrazija ne može poboljšati:
- Znakovi rođenja.
- Opekline.
- Madeži.
Za koga je dermoabrazija prikladna?
Osobe svih dobi, uključujući djecu, mogu dobiti dermoabraziju. Međutim, ako ste stariji, imajte na umu da biste mogli ozdraviti sporije od očekivanog.
Dva vas čimbenika mogu spriječiti u ispunjavanju uvjeta: tip kože i povijest bolesti. Ako ste Azijat, crnac ili općenito imate taman ten, ovaj bi tretman mogao trajno promijeniti boju vaše kože. Možda ne želite riskirati dermoabraziju.
Ako imate medicinska stanja poput alergijskih osipa, kožnih reakcija, mjehurića s groznicom ili herpesa, možete riskirati pogoršanje. Također, ako imate akne i dalje, dermoabrazija nije opcija jer postoji rizik od infekcije. Infekcija također predstavlja rizik ako ste imali teške opekline, kemijski piling ili ako ste bili podvrgnuti zračenju.
Posljednji rizik je da bi vaše pjege mogle nestati kada vam se koža ostruže.
Je li dermoabrazija ambulantni ili bolnički postupak?
Dermoabrazija je ambulantni postupak. To znači da ćete tijekom postupka biti u ordinaciji, kirurškom centru ili bolnici, ali da nećete ostati preko noći. U rijetkim slučajevima, ako postoji opsežan posao koji treba nadzirati, možete biti primljeni u bolnicu.
Mogu li napraviti dermoabraziju kod kuće?
Samo obučeni dermatolog ili plastični kirurg smije izvoditi dermoabraziju. Provjerite jeste li pronašli kvalificiranog stručnjaka.
Koja je razlika između dermoabrazije i drugih opcija?
Ovisno o vašem tipu kože, stanju i ciljevima, možda ćete htjeti razmotriti druge opcije obnavljanja kože. Surađujte sa svojim dermatologom kako biste utvrdili koja će vam opcija biti najbolja.
Razmotrite sljedeće alternative za obnovu površine kože:
- Kemijski pilinzi koriste kemikalije za otapanje gornjih slojeva kože svih tipova kože .
- Lasersko obnavljanje površine kože koristi laser za smanjenje bora ili ožiljaka samo na svijetlim tipovima kože.
- Microneedling koristi fizički uređaj za smanjenje bora ili ožiljaka na svim tipovima kože.
- Mikrodermoabrazija koristi sprej od sitnih abrazivnih kristala za omekšavanje svih tipova kože. To je lakši postupak od dermoabrazije i neće raditi na dubokim problemima kože, kao što su strije, ožiljci ili bore. Ne zahtijeva anesteziju i vaša se koža oporavi za 24 sata.
Što se događa prije postupka dermoabrazije?
Prije zahvata sastat ćete se sa svojim dermatologom ili plastičnim kirurgom kako biste razgovarali o svojim ciljevima i očekivanjima. Tijekom konzultacija, vaš plastični kirurg ili dermatolog će vam opisati vrstu anestezije, postupak i kakve realne rezultate možete očekivati. Poboljšanje stanja vaše kože od 50% smatra se dobrim rezultatom.
Da bi vas smatrali dobrim kandidatom za dermoabraziju, morate se pripremiti na to kako ćete izgledati dok vaša koža zacjeljuje. Vaša koža će biti vrlo ružičasta i sirova; bez odgovarajuće njege nakon zahvata, stvorit će se krasta, što može odgoditi zacjeljivanje i pogoršati ishod. Vaša koža može curiti i na njoj će biti vlažna obloga dan neposredno nakon operacije, prije početka njege rane kod kuće. Ključno je kloniti se sunca tijekom razdoblja zacjeljivanja kako nova koža ravnomjerno zacijeli i ne bi izgubila boju. Možda ćete htjeti uzeti barem dva tjedna odmora s posla kako bi vaša koža pravilno zacijelila. Može proći nekoliko mjeseci dok se ne pojave potpuni rezultati.
Dermoabrazija je obično ambulantni postupak koji se izvodi u ordinaciji vašeg liječnika gdje se vaša koža umrtvljuje lokalnim anestetikom. No, ako u isto vrijeme imate druge kozmetičke zahvate (kao što je facelifting), možda ćete svoj zahvat obaviti u stacionarnom kirurškom centru i primiti opću anesteziju. Vaš liječnik će također objasniti rizike i komplikacije koje se mogu pojaviti te će snimiti fotografije prije i poslije postupka kako bi procijenio vaše rezultate.
Na konzultacijama budite spremni razgovarati sa svojim liječnikom o sljedećem:
- Vaše zdravstveno stanje.
- Alergije na lijekove.
- Prethodni medicinski tretmani, uključujući operacije.
- Trenutačni lijekovi.
- Aktualni vitamini i drugi dodaci prehrani.
- Konzumacija duhana, droga i alkohola.
Kako će izgledati moja rutina samonjege prije postupka dermoabrazije?
Nakon što zakazate postupak dermoabrazije, vaš liječnik će vam dati prijeoperativne upute. Da biste se pripremili za postupak, vaš liječnik može vas uputiti da:
- Klonite se sunca. Vaš liječnik vjerojatno će razgovarati s vama o tome kako nedavno izlaganje suncu prije zahvata može uzrokovati trajnu promjenu boje kože nakon dermoabrazije.
- Prestanite uzimati određene lijekove. Pitajte svog liječnika koliko dugo trebate prestati uzimati razrjeđivače krvi ili druge lijekove koje uzimate, a koji imaju nuspojave promjene boje kože (hiperpigmentacija).
- Nemojte pušiti. Prestanite najmanje dva tjedna prije zahvata jer smanjuje protok krvi i usporava proces ozdravljenja.
Što se događa tijekom postupka?
Vaša će koža biti očišćena antiseptikom i vaš liječnik će vam dati bilo koji ili kombinaciju sljedećeg kako bi vam bilo ugodno tijekom postupka dermoabrazije:
- Sprej za umiranje.
- Lokalni anestetički gel.
- Injekcija lokalnog anestetika.
Nakon što lijek za umrtvljivanje počne djelovati, vaš će liječnik koristiti rotirajući instrument velike brzine s abrazivnim dijamantnim kotačem ili žičanom četkom kako bi ostrugao vanjske slojeve kože i otkrio svježe slojeve ispod. Nakon završetka postupka, vaš će liječnik staviti vlažnu oblogu na vašu kožu kako bi bila zaštićena dok zacjeljuje.
Koliko traje postupak?
Duljina postupka ovisi o tome koliko će kože proći dermoabraziju. Može potrajati nekoliko minuta, a može potrajati i više od 90 minuta.
Hoću li spavati tijekom postupka?
Tijekom postupka bit ćete budni, ali će to područje biti utrnulo. Ponekad je neophodna opća anestezija.
Što mogu očekivati nakon zahvata?
Obavezno dogovorite nekoga da vas odveze kući nakon operacije. Nećete moći upravljati vozilom.
Prije nego što napustite ordinaciju pružatelja zdravstvenih usluga, dobit ćete upute o tome kada se vratiti na kontrolni pregled i kako promijeniti zavoj. Vaš liječnik će vam propisati antivirusni lijek i antibiotik koji će vam pomoći da izbjegnete infekcije. Također vam mogu predložiti korištenje retinoidne masti (Retin-A®). Ovaj tretman vitaminom A može potaknuti pomlađivanje kože.
Nakon dermoabrazije morat ćete učiniti sljedeće kako biste izbjegli probleme:
- Očistite kožu nekoliko puta dnevno. To će ukloniti kraste uzrokovane normalnim procesom zacjeljivanja i pomoći u izbjegavanju infekcije.
- Održavajte područje vlažnim i pospješite proces zacjeljivanja redovitim mijenjanjem masti ili obloga.
- Izbjegavajte izlaganje suncu. (I koristite kremu za sunčanje svaki dan nakon ozdravljenja.)
Ići ćete na jedan ili više kontrolnih posjeta kako bi vaš liječnik mogao pratiti vaše stanje. Oni će htjeti još jednom provjeriti ozdravljate li i nema znakova infekcije.
Je li dermoabrazija trajna?
Dermoabrazija će trajno ukloniti tetovaže.
Koji su rizici dermoabrazije?
Neka medicinska stanja i lijekovi koje uzimate mogu značiti da niste dobar kandidat za dermoabraziju. Dermoabrazija nije idealna ako imate:
- Rosacea jer vas izlaže riziku od infekcije.
- Krvni, imunološki ili kožni poremećaji koji usporavaju proces ozdravljenja.
- Nedavno obavljeni postupci dizanja obrva ili faceliftinga .
- Ožiljci od opeklina jer neće reagirati na dermoabraziju.
- Tamna koža jer povećava šanse za trajnu promjenu boje ili ožiljke.
- Herpes simplex može zakomplicirati zacjeljivanje infekcijom i herpesom koji može ostaviti ožiljke.
- Keloidna stanja koja uzrokuju ožiljke.
- Lijekovi za akne u prethodnim mjesecima kao što je izotretinoin (Absorica®, Claravis®) ili bilo koji drugi lijekovi koji mogu stanjiti vašu kožu ili razrjeđivači krvi koji vas izlažu povećanom riziku od krvarenja.
- Koža osjetljiva na hladnoću.
Postoje li nuspojave i komplikacije dermoabrazije?
Nuspojave dermoabrazije nisu uobičajene, ali se mogu pojaviti. Najčešće komplikacije uključuju:
- Pojava akni. Ponekad ljudi s aknama rosacea imaju sitne bijele mrlje (milia) koje će s vremenom nestati kako koža zacjeljuje.
- Privremene ili trajne nejednake promjene boje kože.
- Privremeno ili trajno tamnjenje kože, obično uzrokovano izlaganjem suncu u danima i mjesecima nakon operacije.
- Proširene pore (obično privremeno).
- Stvaranje ožiljaka.
- Oteklina.
- Infekcija.
Je li dermoabrazija bolna?
Vaša će koža tijekom postupka biti umrtvljena lokalnom anestezijom ili sprejom za smrzavanje tako da nećete osjećati bol. Nakon postupka možete se osjećati kao da ste jako opekli od sunca. Ako postoji jak osjećaj peckanja, vaš liječnik može propisati lijekove protiv bolova.
Koje su prednosti dermoabrazije naspram kemijskih pilinga?
Postoje dobrobiti koje možete dobiti od dermoabrazije koje možda nećete imati od kemijskog pilinga. Prednosti dermoabrazije u odnosu na kemijske pilinge uključuju:
- Potiče kolagen : Studije pokazuju da dermoabrazija potiče proizvodnju kolagena u vašoj koži, što pojačava učinke pomlađivanja i znači da ćete imati mlađu kožu. Proizvodnja kolagena iz kemijskog pilinga nije tako učinkovita.
- Bolje za srednje tonove kože: dermatolozi izvješćuju o manjem riziku promjene boje kod srednje tonova kože s dermoabrazijom u odnosu na kemijske pilinge.
- Smanjenje dubokog ožiljka: Studije također pokazuju da je dermoabrazija učinkovitija u smanjenju dubljih ožiljaka od akni od kemijskog pilinga.
Kako će izgledati moja rutina samonjege nakon dermoabrazije?
Nakon zahvata vaša koža može se nekoliko dana osjećati kao da imate opekline od sunca. Imat ćete naknadni pregled kod svog liječnika da provjeri vašu kožu i ponovno nanese oblog kako bi vaša koža ostala vlažna i zaštićena. Vaš liječnik vam može propisati lijekove za smanjenje peckanja koje možete osjetiti. Izlječenje obično nastupa unutar 10 do 14 dana. Novonastala koža, koja će u početku biti vrlo ružičasta i nježna, postupno će dobiti normalnu boju tijekom otprilike tri mjeseca. Šminka se može koristiti kao maska čim koža zacijeli. Većina ljudi može nastaviti većinu svojih normalnih aktivnosti sedam do 14 dana nakon dermoabrazije.
Vaš dermatolog ili plastični kirurg dat će vam brošuru o njezi nakon njege kako biste znali kako se brinuti o novoizloženoj koži dok je u osjetljivim fazama zacjeljivanja. Evo što možete očekivati u svojoj rutini njege nakon zahvata.
Za svoju rutinu nakon zahvata morat ćete:
- Držite se podalje od alkohola prvih 48 sati nakon zahvata.
- Izbjegavajte aspirin i ibuprofen tjedan dana nakon dermoabrazije.
- Izbjegavajte plivanje u kloriranim bazenima mjesec dana.
- Izbjegavajte intenzivne sportove četiri do šest tjedana.
- Promijenite zavoj na abraziju prema uputama vašeg liječnika. Tipično, upute će reći da očistite kožu nekoliko puta dnevno kako biste spriječili stvaranje krasta. Zatim ponovno nanesite vlažnu oblogu od vazelina koji pomaže koži zacijeliti.
- Nemojte pušiti jer pušenje smanjuje protok krvi i može odgoditi zacjeljivanje.
- Klonite se izravnog sunčevog svjetla tri do šest mjeseci i svaki dan nosite kremu za sunčanje sa SPF 30.
- Uzimajte sve antivirusne ili antibakterijske lijekove koje vam je propisao liječnik.
- Idite na sve kontrolne posjete kod svog liječnika.
Koje je vrijeme oporavka od dermoabrazije?
Vjerojatno će trebati najmanje dva tjedna da vaša koža zacijeli. Može proći nekoliko tjedana (ili čak mjeseci) prije nego što vidite pune, potpune rezultate.
Pažljivo slijedite upute svog liječnika jer neki ljudi mogu dobiti posebne upute namijenjene održavanju određenih zdravstvenih stanja koje imaju pod kontrolom dok se liječe.
Dermoabrazija je izvrstan alat za poboljšanje izgleda vaše kože i može vam dati dodatnu prednost povećanog samopouzdanja.
Kada trebam kontaktirati svog liječnika?
Obratite se svom dermatologu što je prije moguće nakon što primijetite bore, oštećenja od sunca, melazmu, ožiljke i drugo.