Kada je riječ o punoći donjeg dijela obraza, dr. Soni ističe da bi svatko tko razmišlja o operaciji trebao biti siguran da je ta percipirana punoća posljedica bukalnih masnih jastučića, a ne mišića masetera. “Jedini način da saznate je da vas pregleda plastični kirurg, kako bi se utvrdilo da uzrok nije hipertrofija masetera – što je kada se mišić čeljusti povećava u veličini često kao sekundarno škrgutanje zubima ili stiskanje čeljusti.” Hipertrofija žvakaće mišice također može dovesti do zaobljenosti donjeg dijela obraza, pa je važno razlikovati to dvoje.
Loše strane uklanjanja bukalnog sala
Naravno, postoje rizici za svaku operaciju, napominje dr. Soni, au slučaju uklanjanja bukalne masnoće „rizici uključuju, ali nisu ograničeni na, oštećenje živaca, krvarenje, modrice, infekciju i rizike od sedacije ako se sedacija primjenjuje korišteno”. Kao što je već spomenuto, ova je operacija trajni zahvat, što sa sobom nosi dvostruki nedostatak; prvo, da se ne ‘troši’ poput neinvazivnog kozmetičkog zahvata, i drugo, da može utjecati na prirodno starenje lica. “Ako se izvodi na pacijentu u 20-ima, potencijalno može ubrzati starenje lica i uzrokovati da pacijenti izgledaju vrlo ‘izdubljeno’ do vremena kada uđu u 30-e i 40-e.
Bukalna mast jedan je od rijetkih masnih jastučića na licu za koji je u znanstvenim studijama pokazano da se ne razgrađuje tako brzo kao drugi masni jastučići, pa može biti spas za lice koje stari. Ako pacijenti na kraju izgledaju previše izdubljeno kada stare, možda će im trebati postupci kao što su fileri ili presađivanje masti kako bi vratili taj volumen lica koji su izgubili kao posljedicu operacije.” Ironija me ne propušta jer se približavam svojim 40-ima s određenim gubitkom volumena, za koji su mi liječnici kozmetičari rekli da ga mogu popraviti filerom (iako trenutno radije ne bih).