Stručnjaci za estetsku kirurgiju, dermatologiju i ljepotu donose nove trendove, istraživanja i savjete koji će vam pomoći da donesete informirane odluke o vašem izgledu i zdravlju estetska kirurgija
Web platforma posvećena estetskoj kirurgiji, dermatologiji i ljepoti, gdje stručnost susreće inovaciju i gdje vaše želje i potrebe postaju naša misija. U svijetu gdje izgled i zdravlje idu ruku pod ruku, naša platforma stoji na čelu revolucije, donoseći vam najnovije trendove, istraživanja i stručne savjete.
Naš tim čine vrsni stručnjaci iz svijeta estetske kirurgije i dermatologije, koji su posvećeni pružanju pouzdanih informacija i savjeta koji će vam omogućiti da donesete informirane odluke vezane za vaš izgled i dobrobit. Razumijemo da svaka osoba ima jedinstvene potrebe i želje, stoga naš pristup svakom pojedincu prilagođavamo s najvećom pažnjom i profesionalizmom.
Powered by Aestetica Web Design © 2024
Prema studiji, pacijenti s melanomom koji puše imaju veći rizik od smrti povezane s melanomom.
“U prošlim studijama, i desetljećima, nije bilo dokaza koji bi sugerirali da pušenje povećava šanse za razvoj melanoma . Ovo je u suprotnosti s mnogim drugim vrstama raka za koje znamo da pušenje povećava rizik od dobivanja raka,” rekla je za Healio Kath e rine M. Jackson, dr. med., s odjela kirurške onkologije na Institutu za rak Saint John’s Cancer Institute i glavna autorica studije.
Jackson i kolege procijenili su post hoc analizu podataka iz randomiziranih multicentričnih ispitivanja selektivne limfadenektomije (MSLT-I i MSLT-II) u ovoj retrospektivnoj kohortnoj studiji na 6279 pacijenata.
Pacijenti su podijeljeni u tri skupine: oni koji nisu bili podvrgnuti biopsiji sentinel limfnog čvora (SLNB) u MSLT-1, oni koji su bili podvrgnuti SLNB iu MSLT-I i MSLT-II koji su imali negativne nalaze, te oni u oba MSLT-I i MSLT-II koji su bili podvrgnuti SLNB s tumor-pozitivnim čvorovima.
Pacijenti su kategorizirani kao sadašnji, bivši pušači ili pušači koji nikada nisu pušili na temelju samoizvještaja pri uključivanju u ispitivanje.
Povezanost sa smrću povezanom s melanomom pronađena je kod pacijenata koji trenutno puše.
Provedena je multivarijabilna analiza i utvrđeno je smanjeno preživljenje specifično za melanom (MSS) povezano sa sadašnjim pušačima (HR = 1,48; 95% CI, 1,26-1,75), ali ne i bivšim pušačima (HR = 1,03; 95% CI, 0,89-1,20) .
To se najviše pokazalo kod trenutačnih pušača u SLNB-negativnoj skupini (HR = 1,85; 95% CI, 1,35-2,52).
Pušenje je također bilo neovisni prognostički čimbenik za SLNB-pozitivnu skupinu (HR = 1,29; 95% CI, 1,04-1,59), kao i za pacijente koji su bili podvrgnuti promatranju čvorova (HR = 1,68; 95% CI, 1,09-2,6).
“Dok su druge studije imale mješovite rezultate u pogledu melanoma i preživljavanja, naši rezultati pokazuju da je pušenje jasno povezano s kraćim preživljavanjem pacijenata s ranim stadijem melanoma”, rekao je Jackson.
Smrt povezana s melanomom (MAD) također se povećala kod onih koji su više pušili. Kad se kvantificira prema laganom (1-9 cigareta dnevno), umjerenom (10-19 cigareta dnevno) ili intenzivnom pušenju (20 cigareta dnevno), prilagođeni rizik za MAD porastao je za otprilike 20% za svaku skupinu. Teški i umjereni pušači imali su najveći rizik za MAD u usporedbi s lakim pušačima ili nepušačima, pri čemu je razlika između lakih i teških pušača bila značajna (HR = 1,45; 95% CI, 1-2,09). Također, rizik od smrti uslijed melanoma bio je udvostručen među teškim pušačima sa SLNB-negativnom bolešću (HR = 2,06; 95% CI, 1,36-3,13).
“Teški pušači s ranim stadijem melanoma (stadij I i II) imali su dvostruko veći rizik od smrti od svoje bolesti u usporedbi s nepušačima. To je bila zapanjujuća statistika, posebno za ekološki i promjenjivi čimbenik poput pušenja,” rekao je Jackson.
Ograničenja studije uključivala su njenu retrospektivnu prirodu, jednu vremensku točku i samoprijavljeni status pušenja i populaciju studije.
“Ako imate pacijente koji puše, sada imate dokaze koji upućuju na to da pušenje može pogoršati njihove izglede za preživljavanje i da bi prestanak mogao biti važan događaj kod melanoma”, rekao je Jackson. “I naravno, važno je savjetovanje o pušenju pri svakom susretu.”
Ana Maletić, dr. med., diplomirala 2009. godine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i nakon toga položila specijalistički ispit iz plastične, rekonstrukcijske i estetske kirurgije. Izobrazbu za primjenu lasera u estetskoj medicini završila je na Laser & Health akademiji. Presađivanje kose usavršila je u Americi, Poljskoj, Italiji, Turskoj, Austriji i Gruziji. Dr. Ana Maletić jedina je iz Hrvatske primljena u članstvo Međunarodnog udruženja liječnika koji se bave transplantacijom kose ISHRS – International Society of Hair Restoration Surgery.