glumičić estetska kirurgija rinoplastika

Širenje granica medicine: Intervju s dr. Ivanom Rašićem

Upoznajte dr. Ivana Rašića, vrsnog otorinolaringologa i plastičnog kirurga glave i vrata koji inovativnim tretmanima i kirurškim tehnikama čini razliku u životima svojih pacijenata. Etablirao se kao vodeći autoritet u korištenju inovativnih tehnika poput minimalno invazivne kirurgije i regenerativne medicine.

Dr. Ivan Rašić iskusan je otorinolaringolog i plastični kirurg glave i vrata sa strašću prema inovativnom istraživanju i njezi pacijenata. Njegov rad usmjeren je na razvoj najsuvremenijih tretmana i tehnika koje mogu promijeniti živote njegovih pacijenata. Dr. Rašić posvetio je svoju karijeru ostajanju na čelu svog područja, neprestano istražujući nove putove za istraživanje i suradnju. Njegovo revolucionarno istraživanje o kliničkom značaju ekspresije gena BORIS i MYC u karcinomu skvamoznih stanica hipofarinksa ima potencijal revolucionarizirati liječenje agresivnog raka.

Osim svojih istraživanja, dr. Rašić poznat je po suosjećajnoj brizi za pacijente, osiguravajući da svaki pojedinac koji dođe u njegovu kliniku dobije personaliziranu pažnju i podršku. Njegov pristup kirurgiji je holistički, uzimajući u obzir ne samo fizičku već i emocionalnu i psihičku dobrobit svojih pacijenata. Inovativne tehnike dr. Rašića, poput upotrebe Botoxa za migrene i njegove minimalno invazivne endoskopske kirurgije za tumore baze lubanje, pokazuju njegovu predanost pomicanju granica medicinske znanosti za dobrobit svojih pacijenata. Njegova predanost poslu, pacijentima i području uistinu je nadahnjujuća, a njegovi su uvidi neprocjenjivi za svakoga tko se zanima za budućnost medicine.

Dr. Rašić, zadovoljstvo nam je što ste danas ovdje. Započnimo raspravom o vašem podrijetlu i iskustvu u području medicine. Možete li nam ispričati svoj put od medicinskog fakulteta do specijalista otorinolaringologije i plastične kirurgije glave i vrata?

Dr. Ivan Rašić: „Diplomirao sam na Medicinskom fakultetu u Zagrebu s najvišom pohvalom 2007. godine. Nakon stažiranja u Domu zdravlja Zagreb – Istok i položenog stručnog ispita 2008. godine otišao sam u Berlin na hospitalizaciju u DRK. Westend pod vodstvom prof. Thomasa Muehlbergera, stručnjaka i pionira u liječenju migrena botoksom. Tijekom svog boravka u Berlinu uglavnom sam se fokusirao na otorinolaringologiju i plastično-rekonstruktivnu kirurgiju.”

„Specijalizaciju iz otorinolaringologije i kirurgije glave i vrata završio sam na Medicinsko-stomatološkom fakultetu KBC-a Sestara milosrdnica, a specijalistički ispit položio 2013. godine. Tijekom specijalizacije usavršavao sam se na vrhunskim sveučilišnim klinikama kao što su Univ. HNO Klinika u Stuttgartu i Leipzigu te sudjelovao na tečajevima modernih tehnika rinoplastike, rehabilitacije glasa nakon laringektomije i mikrokirurgije u Temišvaru.

“U ožujku 2017. godine položila sam subspecijalistički ispit iz plastične kirurgije glave i vrata. Titulu doktora znanosti stekla sam 2017. godine na doktorskom studiju Biomedicina i zdravstvo Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu disertacijom Biomedicina i zdravstvo. Klinički značaj ekspresije gena BORIS i MYC u karcinomu skvamoznih stanica hipofarinksa Trenutno sam asistent u naslovnom zvanju na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.”

Hvala vam što ste s nama podijelili svoj put, dr. Rašić. Impresivno je čuti o nizu iskustava i obuka koje ste imali tijekom svoje karijere. Možete li nešto više reći o svojim specifičnim interesima u području otorinolaringologije i plastične kirurgije glave i vrata?

Dr. Ivan Rašić: “Iako sam vješt u nizu plastičnih rekonstruktivnih zahvata, moja prava ljubav je rekonstrukcija uha. Smatram da je to vrlo izazovno, ali vrijedno područje stručnosti. Velika je doza umjetnosti uključena u izradu uha koji je i funkcionalan i estetski ugodan, a ja uživam u izazovu uključivanja najnovijih tehnika i tehnologija kako bih postigao najbolje moguće rezultate za svoje pacijente.”

“S tim u vezi, također imam snažan interes za liječenje migrena s Botoxom, kao i klinički značaj ekspresije gena u karcinomu skvamoznih stanica hipofarinksa. Vjerujem da su istraživanje i inovacije ključni za napredak u području otorinolaringologije i plastične kirurgije glave i vrata i uvijek tražim prilike za pomicanje granica mogućeg.”

Fascinantno je čuti o vašoj strasti prema umjetničkim i tehničkim aspektima rekonstrukcije uha, kao i vašoj predanosti unapređivanju polja kroz istraživanje i inovacije. Možete li nešto više reći o svom radu na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu iu kakvoj je vezi s vašom kliničkom praksom?

Ivan Rašić: “Kao naslovni asistent na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, imam priliku raditi sa studentima medicine i pomoći im u pripremi za njihovu buduću karijeru u medicini. Smatram da je obrazovanje ključno za napredovanje našem području, a ja sam posvećen dijeljenju svog znanja i stručnosti sa sljedećom generacijom medicinskih stručnjaka.”

“Osim toga, moj rad na fakultetu omogućuje mi da budem u tijeku s najnovijim istraživanjima i razvojem u području otorinolaringologije i plastične kirurgije glave i vrata. Imam priliku surađivati s kolegama na istraživačkim projektima i kliničkom ispitivanja, što mi omogućuje da svojim pacijentima donesem vrhunske tretmane i tehnike.”

“Također je važno napomenuti da je moj rad na fakultetu usko isprepleten s mojom kliničkom praksom. Istraživanje i obrazovanje koje se odvija na sveučilištu izravno informira i poboljšava skrb koju pružam svojim pacijentima. I, obrnuto, uvidi i iskustva koja steknem u svojoj kliničkoj praksi mogu utjecati na moje istraživačke i nastavne aktivnosti.”

Moj rad na fakultetu i moja klinička praksa nadopunjuju se i podupiru, te sam zahvalan na prilici da se bavim i jednima i drugima.”

Možete li govoriti o posebno izazovnom slučaju na kojem ste radili u svojoj karijeri i kako ste mu pristupili?

Dr. Ivan Rašić: “Jedan slučaj koji mi pada na pamet je pacijent s velikim karcinomom kože lica koji je zahvatio kosti lica. Morali smo napraviti složenu rekonstrukciju koja je zahtijevala više operacija i pažljivo planiranje kako bismo osigurali funkcionalnu i estetski ishodi. Bio je to zahtjevan slučaj, ali sa zadovoljstvom mogu reći da je pacijent sada dobro i da mu se vratila kvaliteta života.”

Što vidite kao najuzbudljivije razvoje u vašem području u sljedećih nekoliko godina?

Dr. Ivan Rašić: “Posebno sam uzbuđen zbog potencijala regenerativne medicine u području otorinolaringologije i plastične kirurgije glave i vrata. Napredak tkivnog inženjerstva i istraživanja matičnih stanica otvaraju nove mogućnosti rekonstruktivne kirurgije i poboljšavaju ishode za pacijente.”

Još jedan uzbudljiv razvoj je korištenje umjetne inteligencije i strojnog učenja u dijagnozi i liječenju bolesti. Analizirajući velike skupove podataka i identificirajući obrasce, ove nam tehnologije mogu pomoći da razvijemo personaliziranije planove liječenja za naše pacijente. Oni također mogu pomoći u ranom otkrivanju i dijagnozi bolesti, poboljšavajući rezultate za pacijente.

Nadalje, vjerujem da će integracija telemedicine u našu praksu i dalje biti značajan razvoj. Pandemija COVID-19 ubrzala je usvajanje telemedicine i vidim je kao ključni alat za pružanje skrbi pacijentima na udaljenim lokacijama ili onima koji nisu u mogućnosti putovati na preglede. To može poboljšati pristup skrbi i smanjiti troškove zdravstvene skrbi za pacijente.

Vjerujem da će kombinacija ovih tehnoloških napredaka i stalne suradnje i inovacija među zdravstvenim radnicima dovesti do značajnih poboljšanja u skrbi za pacijente u nadolazećim godinama.

Možete li nešto više reći o svom istraživanju kliničkog značaja ekspresije gena BORIS i MYC u karcinomu skvamoznih stanica hipofarinksa?

Dr. Ivan Rašić: “Moje istraživanje ima za cilj bolje razumjeti molekularne mehanizme koji leže u pozadini razvoja karcinoma skvamoznih stanica hipofarinksa. Ispitivanjem ekspresije gena BORIS i MYC nadamo se da ćemo identificirati nove terapijske mete za ovaj agresivni rak.”

Poznato je da geni BORIS i MYC igraju ulogu u razvoju i napredovanju raka, a naše se istraživanje posebno usredotočuje na njihovu ekspresiju u karcinomu skvamoznih stanica hipofarinksa. Ova vrsta raka posebno je agresivna i ima visoku stopu smrtnosti, stoga je prepoznavanje novih terapijskih ciljeva ključno za poboljšanje ishoda pacijenata.

Naše istraživanje uključuje analizu uzoraka tkiva pacijenata kako bismo odredili razinu ekspresije ovih gena i njihovu korelaciju s progresijom bolesti i odgovorom na liječenje. Također istražujemo signalne putove i mehanizme uključene u regulaciju njihove ekspresije kako bismo identificirali potencijalne mete za terapiju.

Jedno zanimljivo otkriće iz našeg istraživanja je da su razine ekspresije BORIS i MYC značajno više u uznapredovalim stadijima bolesti, što ukazuje na potencijalnu ulogu u progresiji bolesti. Trenutačno istražujemo upotrebu ciljanih terapija, kao što su utišavanje gena i imunoterapija, za inhibiciju ekspresije ovih gena i poboljšanje ishoda liječenja pacijenata s karcinomom skvamoznih stanica hipofarinksa.

Kako pristupate radu s pacijentima koji su možda tjeskobni ili nervozni zbog svojih postupaka?

Dr. Ivan Rašić: “Vjerujem da je komunikacija ključna u radu s pacijentima koji se osjećaju tjeskobno ili nervozno. Odvojim vrijeme da saslušam njihove brige i odgovorim na sva pitanja koja mogu imati. Gradeći odnos povjerenja sa svojim pacijentima, nadamo se da ćemo ublažiti njihove strahove i osigurati uspješan ishod.”

Možete li opisati slučaj u kojem ste morali koristiti inovativnu tehniku kako biste postigli željeni ishod za svog pacijenta?

Dr. Ivan Rašić: “Nedavno sam imao pacijenta s velikim tumorom baze lubanje koji je zahtijevao složen kirurški pristup. Koristili smo minimalno invazivnu endoskopsku tehniku koja nam je omogućila pristup tumoru uz minimalnu traumu okolnog tkiva. Radilo se o visokoj inovativan pristup i sa zadovoljstvom mogu reći da je pacijent sada dobro.”

Uz minimalno invazivnu endoskopsku tehniku, moj tim i ja također smo koristili tehnologiju 3D ispisa kako bismo izradili model lubanje i tumora specifičan za pacijenta. To nam je omogućilo da unaprijed uvježbamo operaciju i razvijemo precizniji operativni plan, što je u konačnici pridonijelo uspjehu zahvata. 3D model također nam je omogućio da pacijentu pokažemo što bi operacija podrazumijevala, što je pomoglo u ublažavanju nekih njihovih strahova i tjeskoba. Kombinacija endoskopske tehnike i tehnologije 3D ispisa omogućila nam je postizanje povoljnijeg ishoda za pacijenta i predstavlja uzbudljiv razvoj u području neurokirurgije.

Možete li nešto više reći o svom interesu za liječenje migrene botoksom?

Dr. Ivan Rašić: “Migrene mogu biti iscrpljujuće stanje za mnoge pacijente i zanima me istraživanje potencijala Botoxa kao opcije liječenja. Ubrizgavanjem Botoxa u određene okidačke točke možemo blokirati živčane signale koji uzrokuju migrene, pružajući olakšanje za mnoge pacijente.”

Botox ili botulinum toksin je neurotoksin koji se može koristiti u razne medicinske i kozmetičke svrhe. Najpoznatiji je po svojoj sposobnosti da privremeno paralizira mišiće lica, što može smanjiti pojavu bora i bora. Međutim, botox ima i terapeutsku primjenu, uključujući liječenje migrene.

Botox djeluje tako da blokira otpuštanje neurotransmitera, kemijskih glasnika koji živčanim stanicama omogućuju međusobnu komunikaciju. U slučaju migrene, botox se može ubrizgati u određene okidačke točke, kao što su čelo ili sljepoočnice, gdje blokira otpuštanje neurotransmitera koji pridonose boli.

Primjenu botoksa za migrene odobrila je FDA od 2010. godine, a pokazao se učinkovitim u smanjenju učestalosti i ozbiljnosti migrena kod mnogih pacijenata. Zapravo, neka su istraživanja otkrila da botox može smanjiti broj dana migrene mjesečno do 50%.

Kao kliničar, moj interes za korištenje Botoxa za migrene proizlazi iz činjenice da je to minimalno invazivna opcija liječenja koja može pružiti olakšanje pacijentima koji nisu dobro reagirali na druge terapije. Osim toga, budući da se Botox primjenjuje putem injekcije, može se ciljano usmjeriti na određena područja tijela, što može povećati njegovu učinkovitost i smanjiti rizik od nuspojava.

Kako ostajete u tijeku s najnovijim istraživanjima i razvojem u vašem području?

Dr. Ivan Rašić: “Uvijek čitam najnovije znanstvene radove i posjećujem konferencije i radionice kako bih bio u tijeku s najnovijim dostignućima u svom području. Također surađujem s drugim stručnjacima u tom području kako bih razmijenio znanja i ideje.”

Osim ovih metoda, također koristim društvene medije i internetske resurse kako bih bio u tijeku s najnovijim istraživanjima i razvojem u mom području. Pratim relevantne časopise, organizacije i voditelje mišljenja na platformama kao što su Twitter i LinkedIn, koje pružaju stalni protok informacija i uvida. Osim toga, redovito sudjelujem u internetskim forumima i grupama za raspravu vezanim uz moje područje, koje pružaju prilike za učenje od drugih stručnjaka i sudjelovanje u raspravama o aktualnim temama. Također se koristim mrežnim resursima kao što su podcasti, webinari i mrežni tečajevi, koji mi omogućuju da učim o novim istraživanjima i razvoju vlastitim tempom i prema vlastitom rasporedu. Koristeći kombinaciju ovih metoda, u mogućnosti sam biti dobro informiran o najnovijim dostignućima i trendovima u svom području, što mi omogućuje pružanje najbolje moguće skrbi za moje pacijente.

Možete li govoriti o određenom aspektu svog rada koji vas najviše ispunjava?

Dr. Ivan Rašić: “Jedan od aspekata mog rada koji me najviše ispunjava je vidjeti pozitivan učinak koji rekonstruktivna kirurgija može imati na živote mojih pacijenata. Bilo da se radi o vraćanju funkcije nakon ozljede ili poboljšanju samopouzdanja kroz estetsku kirurgiju, osjećam se privilegiranim kako bih mogao promijeniti život svojih pacijenata.”

Kako usklađujete svoj klinički rad s akademskim obavezama?

Dr. Ivan Rašić: “Može biti izazovno uskladiti klinički rad s akademskim obavezama, ali smatram da se to dvoje dobro nadopunjuju. Klinički rad pruža mi dragocjene uvide i inspiraciju za istraživanje, dok mi akademski rad omogućuje da ostanem na čelu novih razvoja u mom području. Dajem prioritet svom vremenu i pokušavam održati zdravu ravnotežu između posla i privatnog života kako bih bio u mogućnosti dati sve od sebe za oboje.”

Možete li opisati slučaj u kojem ste morali raditi s multidisciplinarnim timom kako biste postigli najbolji ishod za svog pacijenta?

Dr. Ivan Rašić: „Nedavno sam radio s pacijenticom koja je imala kompleksan tumor koji je zahvaćao više organa. Kako bismo osigurali najbolji mogući ishod, okupili smo tim stručnjaka iz različitih područja, uključujući onkologiju, radiologiju i gastroenterologiju. U suradnji smo bili u mogućnosti pružiti pacijentu sveobuhvatan i koordiniran plan liječenja.”

Kako pristupate informiranom pristanku sa svojim pacijentima?

Dr. Ivan Rašić: “Informirani pristanak bitan je dio svakog medicinskog postupka, a ja odvajam vrijeme kako bih osigurao da moji pacijenti u potpunosti razumiju rizike i dobrobiti svojih mogućnosti liječenja. Dajem im sve informacije koje su im potrebne za izradu informiranu odluku i potičem ih da postave sva pitanja prije nego što nastave.”

Možete li nešto više reći o svom radu na korištenju virtualne stvarnosti u kirurškoj obuci?

Dr. Ivan Rašić: “Virtualna stvarnost ima potencijal revolucionirati kiruršku obuku, pružajući sigurno i kontrolirano okruženje za polaznike u vježbanju postupaka prije rada na stvarnim pacijentima. Sudjelovao sam u razvoju i testiranju VR simulacija za kiruršku obuku i vjerujem da će postati sve važniji alat u godinama koje dolaze.”

Kako osiguravate da je vaša praksa inkluzivna i dostupna svim pacijentima, bez obzira na njihovu pozadinu ili okolnosti?

Dr. Ivan Rašić: “Vjerujem da bi zdravstvena skrb trebala biti dostupna svima, bez obzira na njihovo podrijetlo ili okolnosti. Pazim da moja ordinacija bude inkluzivna i dobrodošla svim pacijentima te poduzimam korake kako bih osigurala da svi imaju pristup skrbi To uključuje pružanje usluga jezičnog tumačenja i suradnju s pružateljima osiguranja kako bi bili sigurni da financijski razlozi ne stoje na putu skrbi.”

Kao kirurg, dr. Ivan Rašić strastveno želi pomoći svojim pacijentima da poboljšaju kvalitetu života. Uz funkcionalne i kozmetičke dobrobiti rekonstruktivne kirurgije, smatra da je zadovoljstvo vidjeti emocionalne i psihološke dobrobiti koje dolaze s njom. Napominje da mnogi njegovi pacijenti koji se podvrgnu rekonstruktivnoj kirurgiji dožive poboljšano samopoštovanje i veći osjećaj samopouzdanja u svakodnevnom životu. To zauzvrat može utjecati na njihove odnose i opću dobrobit. Dr. Rašić ističe kako su mu odnosi koje gradi s pacijentima izvor ispunjenja. Razvijanjem dubokog razumijevanja njihovih potreba i ciljeva, on je sposobniji prilagoditi svoj pristup njihovim individualnim potrebama, što dovodi do boljih rezultata i većeg zadovoljstva pacijenata.

Dr. Ivan Rašić je ime koje je sinonim za izvrsnost u području otorinolaringologije i plastične kirurgije glave i vrata. On je stručnjak koji je svoj život posvetio potrazi za savršenstvom, a njegovo opsežno obrazovanje i obuka učinili su ga jednim od najboljih u svom području. U ovom ćemo članku pobliže pogledati život i karijeru ovog iznimnog liječnika, zalazeći duboko u njegova postignuća, njegove borbe i njegov jedinstveni pristup medicini.

Rani život i obrazovanje

Dr. Rašić rođen je u Zagrebu, Hrvatska, 1982. godine. Odmalena je bio izvrstan učenik, a njegova strast prema medicini bila je vidljiva već u tinejdžerskim godinama. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Zagrebu 2007. godine sa summa cum laude nagradom, što je potvrda njegove predanosti i marljivog rada. Od samog početka bilo je jasno da je dr. Rašić predodređen za veličinu.

Obuka i stažiranje

Nakon završenog diplomskog staža dr. Rašić je stažirao u Domu zdravlja Zagreb – Istok, gdje je 2008. godine položio stručni ispit. Tijekom pripravničkog staža imao je priliku otputovati u Berlin na hospitalizaciju u DRK Westend, gdje se usavršavao kod pod vodstvom prof. Thomasa Muehlbergera. Tu se dr. Rašić zainteresirao za otorinolaringologiju i plastično-rekonstruktivnu kirurgiju, što će kasnije postati njegova specijalnost.

Specijalizacija i subspecijalizacija

Dr. Rašić završio je specijalizaciju iz otorinolaringologije i kirurgije glave i vrata na Medicinsko-stomatološkom fakultetu KBC Sestara milosrdnica, a specijalistički ispit položio 2013. godine. Tijekom specijalizacije usavršavao se u vrhunskim svjetskim sveučilišnim klinikama, uključujući i Njemačku. , Nizozemska, Rumunjska, Kanada i Sjedinjene Države. U ožujku 2017. godine položio je subspecijalistički ispit iz plastične kirurgije glave i vrata, čime je učvrstio svoje mjesto magistra u tom području.

Postignuća i doprinosi

Dostignuća dr. Rašića na području otorinolaringologije i plastične kirurgije glave i vrata su brojna. Proveo je opsežna istraživanja i objavio mnoge članke u istaknutim medicinskim časopisima, fokusirajući se na teme kao što su planocelularni karcinom hipofarinksa i rekonstrukcija uha. Također je prezentirao svoja istraživanja na brojnim međunarodnim konferencijama, gdje su njegove spoznaje i ideje prepoznali i pohvalili njegovi kolege.

Jedan od najznačajnijih doprinosa dr. Rašića u području medicine je njegov razvoj inovativnih kirurških tehnika za rekonstrukciju uha. Njegov rad pomogao je nebrojenim pacijentima da povrate samopouzdanje i samopoštovanje, a njegov pristup medicini nadahnuo je mnoge njegove kolege da teže izvrsnosti u svojim ordinacijama.

Osobni život i filozofija

Pristup dr. Rašića medicini temelji se na njegovoj vjeri u snagu empatije i suosjećanja. Vjeruje da su najbolji liječnici oni koji se mogu osobno povezati sa svojim pacijentima i koji su istinski uloženi u njihovu dobrobit. U vlastitoj ordinaciji dr. Rašić izdvaja vrijeme kako bi saslušao brige i strahove svojih pacijenata i neumorno radi na tome da se tijekom cijelog liječenja osjećaju ugodno i sigurno.

Unatoč pretrpanom rasporedu i zahtjevnoj karijeri, dr. Rašić uvijek nađe vremena za svoju obitelj i prijatelje. Rado provodi vrijeme sa suprugom i djecom, strastveni je putnik i pustolov. Vjeruje da je život nešto više od posla i da se prava sreća može pronaći samo slijedeći svoje strasti i snove.