Experts in aesthetic surgery, dermatology, and beauty bring you the latest trends, research, and advice to help you make informed decisions about your appearance and health.
A web platform dedicated to aesthetic surgery, dermatology, and beauty, where expertise meets innovation, and your desires and needs become our mission. In a world where appearance and health go hand in hand, our platform leads the revolution, delivering the latest trends, research, and expert advice directly to you.
Our team consists of highly skilled professionals in the fields of aesthetic surgery and dermatology, committed to providing reliable information and guidance that will help you make informed choices about your appearance and well-being. We understand that every individual has unique needs and desires, which is why we approach each person with the utmost care and professionalism.
Powered by Aestetica Web Design © 2024
Transplantacija kose jedan je od postupaka u estetskoj kirurgiji koji se najbrže razvija, uz redovito poboljšanje tehnika. Nedavni napretci u tehnologiji i koncept korištenja transplantata folikularnih jedinica podigli su ovaj postupak na novu razinu. Sposobnost postizanja vrlo prirodnih rezultata potaknula je veći broj muškaraca i žena s ćelavošću da se odluče za ovo kirurško rješenje.
Klinički početak ćelavosti kod muškaraca i žena općenito je oko 30. do 40. godine života. Snažna obiteljska povijest jedan je od najboljih pokazatelja muškog obrasca ćelavosti ili androgenetske alopecije, koja je najčešći uzrok gubitka kose. Vjeruje se da autosomno dominantna genetska povezanost uzrokuje ovaj gubitak kose. Muški obrazac ćelavosti može početi u tinejdžerskim godinama i postaje češći s povećanjem dobi. Poznato je da se muški hormon, testosteron, pretvara u drugi muški hormon, 5-dihidroksitestosteron (5-DHT), u folikulima kose. Pod utjecajem 5-DHT, folikuli kose na čelu i vrhu glave postaju sve finiji tijekom godina kod genetski osjetljivih muškaraca. Rast kose također je ograničen i na kraju kosa potpuno nestaje.
Kao i većina tkiva, kosa prolazi kroz kontinuirani promet tijekom života. Folikuli kose se periodično zamjenjuju i u bilo kojem trenutku su u jednoj od tri faze svog rasta. Aktivna faza rasta (anagena faza) slijedi nakon kratkog perioda morfoloških promjena ili faze involucije (katagena faza). Nakon toga slijedi faza mirovanja (telogena faza).
U normalnih ljudi, ukupan broj dlaka na vlasištu obično je 100.000. Kosa raste brzinom od 1–2 cm svaki mjesec, a trajanje anagene faze je 2–4 godine, dok je trajanje telogene faze 100 dana. Otprilike 40–100 dlaka se svakodnevno odbaci; ova stopa se povećava krajem ljeta i početkom jeseni, a smanjuje krajem zime ili početkom proljeća, zbog utjecaja temperature. Norwood je klasificirao ćelavost u sedam faza. Kod žena, frontalna linija kose obično je pošteđena, a ćelavost kod žena klasificirana je zasebno po Ludwig.
Transplantacija kose temelji se na “teoriji donorske dominacije u androgenetskoj alopeciji”. Ako se transplantat uzme iz područja koje je trajno obraslo kosom i presadi na područje koje pati od muškog obrasca ćelavosti, nakon početnog razdoblja efeluvijuma, rast će kosu na svom novom mjestu onoliko dugo koliko bi na svom izvornom mjestu. To je znanstvena osnova kirurgije transplantacije kose.
Terminalna kosa je androgeno ovisna, muškog tipa kosa na licu (brkovi, brada i zalisci) i na tijelu (prsima, areoli, linea alba, unutarnjim bedrima). Povećava se kod hirzutizma. Vellus kosa je nepigmentirana, fina “breskvasta” dlaka koja pokriva tijelo i kod djece i kod odraslih. Povećava se kod hipertrihoze.
Transplantat folikularne jedinice (FUG) kako ga opisuje Headington uključuje 1–4 terminalna folikula kose, jedan (ili rijetko dva) vellus folikula, povezane lojne žljezde, umetak mišića erector pili, perifolikularnu neurovaskularnu mrežu itd. Ova definicija sugerira da je jedinica fiziološka entiteta, a ne anatomski. U praktične svrhe, najbolje je opisati folikularnu jedinicu kao skupinu dlaka koje izlaze iz vlasišta, u kojoj je udaljenost između dlaka manja od udaljenosti do najbliže skupine dlaka. Ovaj obrazac mora se imati na umu prilikom vađenja, disekcije i transplantacije kose kako bi se postigla maksimalna učinkovitost i kako bi pacijentu dala prirodan izgled.
Iako za transplantaciju kose nema dobne granice, prednosti i nedostaci transplantata trebaju biti pažljivo procijenjeni kod mlađih pacijenata. Pacijenti između 20 i 30 godina trebali bi imati stabiliziranu stopu gubitka kose prije nego što se smatraju prikladnima za transplantaciju kose. Detaljna obiteljska povijest korisna je za procjenu gubitka kose i planiranje nove linije kose.
Boja, kvaliteta i gustoća donorske kose, kao i kontrast između boje kose i boje kože, važni su čimbenici koji utječu na rezultat. Manji kontrast između donorske kose i kože, bolji je rezultat. Također je primijećeno da su kovrčava, kovrdžava ili valovita kosa povoljne karakteristike transplantirane kose.
Jednostruki transplantati kose koriste se za stvaranje prirodne linije kose. Planiranje linije kose jedan je od najvažnijih koraka u transplantaciji kose. Linija kose je najvidljivija značajka i kvaliteta rada kirurga često se procjenjuje po kvaliteti linije kose. Kako je sugerirao Michelangelo, za lociranje idealne linije kose kod ćelavog pacijenta, potrebno je podijeliti lice na tri jednaka segmenta. Na sredini, linija kose počinje najmanje 8 cm od glabele. Krivulja se proteže oko bočne strane čela od centra. U ovoj točki, strane linije kose trebale bi biti orijentirane paralelno s krivuljom kada subjekt gleda ravno. Bočne linije kose obično su 9,5–11,5 cm iznad bočnog kantusa očiju. Temporalni kutovi trebali bi formirati relativno oštre prave kutove ili oštre kutove u većini muškaraca, ali ti kutovi trebali bi biti zaobljeniji kod žena. Oblik linije kose također varira ovisno o varijaciji oblika lica – okruglog, ovalnog ili trokutastog. Želje i ograničenja pacijenta također su drugi čimbenici koji mogu utjecati na oblik linije kose.
Obično je potrebno 250–300 jednostrukih transplantata (mikrotransplantata) da bi se stvorila nova linija kose kod bilo kojeg pojedinca. Mikrotransplantati na liniji kose trebaju biti postavljeni u nepravilan zupčasti uzorak makro- i mikro-nepravilnosti kako bi se postigao prirodan izgled. Iza linije kose, dvostruki FUG-ovi koriste se za pružanje nove kose. Tri ili četiri kose FUG-ovi koriste se još dalje iza. Što su manje idealne karakteristike kose i kože, važnije je koristiti manje transplantate. Da bi se postigla dobra gustoća u alopecičnim primateljskim područjima, neki kirurzi koriste punch transplantate koji su promjera 1, 1,25 i 1,5 mm, iza linije kose. Prednost punch transplantata je uklanjanje kružnog područja ćelave kože gdje će se transplantati postaviti. Ovi punch transplantati ne bi se trebali koristiti na područjima gdje već postoje dlake jer bi izbacili postojeće dlake i kirurgija bi bila kontraproduktivna. Punch transplantati mogu biti korisni na područjima potpune ćelavosti.
Priprema prije operacije pacijentu se savjetuje da opere glavu Betadine kirurškim šamponom dan prije i ujutro prije operacije.
Priprema donorskog područja Lokalna anestezija koristi se za cijeli postupak. Otopina se pravi od 30 mL 2% lignokaina s 100 mL fiziološke otopine, u koju se dodaje 1 mL adrenalina (1:1000). Kosa u donorskom području (okcipitalna regija) se skraćuje na duljinu od 2–4 mm, a lokalna anestetička otopina se ubrizgava neposredno ispod donorskog područja. Donorsko područje se zatim tumescira ubrizgavanjem fiziološke otopine u cijelu zonu. Nakon 10–20 minuta za potpuni hemostatski učinak kako bi se minimiziralo krvarenje, donorsko područje trebalo bi biti natečeno na kraju infiltracije, jer to osigurava izvrsnu anesteziju i rezultira minimalnim krvarenjem.
Donorska traka može se brati jednolistnim nožem ili višelistnim nožem koji sadrži tri do sedam oštrica. Višelistni nož bere brojne (dva do šest) paralelne trake različite širine (ovisno o korištenom razmaku), koje mogu biti 1,5, 2 ili 2,5 mm. Ovi slijepi rezovi s višelistnim nožem povećavaju šansu za oštećenje folikula; stoga je bolje koristiti jednolistni ili dvolistni nož. Vrlo je važno da prilikom branja donorskog područja oštrice ostanu paralelne s pravcem kose kako se korijeni dlaka ne bi oštetili. Kosa u donjem dijelu okcipitalnog područja i temporalnom području je finija i trebala bi se koristiti za stvaranje nove linije kose. Nakon što se traka pobere, praznina se može zatvoriti ili spajalicama ili šavovima. Neki kirurzi, uključujući autora, preferiraju duboke šavove u galei ili potkožnom tkivu kako bi se smanjila širina ožiljka. Koža se može spojiti trkačim šavom od 3-0 ili 4-0 monofilamentnog najlona ili bilo kojim apsorbirajućim šavom. Potrebno je paziti da se ugrizi obavljaju blizu ruba kože kako bi se izbjeglo dodatno oštećenje tkiva. Također je važno uzeti ugrize samo do dermisa kako se dublji korijeni dlaka ne bi oštetili, a time bi se mogli koristiti u kasnijim operacijama.
Ekstrakcija folikularnih jedinica je tehnika koja uključuje uklanjanje intaktne folikularne jedinice izravno iz donorskog područja pomoću 1 mm bušilice. Prinos ovom tehnikom branja može se smanjiti zbog transekcije i avulzijske ozljede folikularne jedinice. Također, iako se promovira kao tehnika koja ne ostavlja ožiljak u donorskom području, ostavlja višestruke ‘točkaste ožiljke’ u donorskom području, koji su veći od onih koje ostavlja metoda trake.
Branje donorskih dlaka koje su bijele ili svijetle boje je teže. Potrebno je posebno paziti da se sačuvaju folikuli dlaka. Da bi se poboljšala vidljivost, ovim pacijentima se savjetuje da oboje kosu nekoliko dana prije postupka. Metilen plavo se može ubrizgati u vrlo niskoj koncentraciji neposredno prije operacije u donorsko područje kako bi se pomoglo u identifikaciji sijedih dlaka tijekom disekcije. Dodatna pažnja također je potrebna kod pacijenata koji prolaze kroz drugi postupak jer ožiljci od prethodne operacije iskrivljuju pravac kose u donorskom području.
Obrani donorski trakovi odmah se uranjaju u hladnu fiziološku otopinu. To se postiže tako da se pladanj s transplantatima, uronjen u otopinu, drži na ledu. Pravilna hidratacija donorskih transplantata hladnom fiziološkom otopinom vrlo je važna tijekom cijele operacije jer utječe na stopu preživljavanja transplantata. Ako je ubran jedan veliki trak, može se podijeliti na manje komade ili trake prije rezanja pojedinačnih transplantata. Potkožno masno tkivo ispod korijena dlaka ili žarulja se skida ostavljajući do 2 mm masnoće ispod žarulje dlake. FUG-ovi se izrađuju s jednom do četiri dlake. Transplantati se uranjaju u otopinu u Petrijevoj zdjelici ili se čuvaju na vlažnom stockinetu u bubrezima, u skupinama od 25. Dobra rasvjeta je bitna tijekom rezanja transplantata. Transplantati se mogu rezati na drvenim jezičcima ili na prozirnoj vinilnoj površini za disekciju s pozadinskim osvjetljenjem. Važno je da se nijedan komadić drveta ne zalijepi za transplantate nakon što su izrezani, jer ti strani predmeti kasnije mogu formirati problematične epidermalne ciste. Povećalo snage 2X ili 3X korisno je pri izradi FUG-ova. Priprema transplantata s disekcijskim stereomikroskopom čini disekciju malo sporijom, ali je mnogo preciznija. Neki kirurzi preferiraju rezanje epidermisa na transplantatima pod kutom od 45° kako bi se izbjegla vidljivost krasta u postoperativnom razdoblju, ali to oduzima više vremena i nije preferirano od strane autora.
Anestezija za primateljsko područje uključuje blokadu supratrohlearnog i supraorbitalnog živca, nakon čega slijedi prstenasta blokada u frontalnom području izvan zone transplantacije kose. Primateljsko područje samo treba dobro tumescirati fiziološkom otopinom. Autor preferira izbjegavati korištenje adrenalina u primateljskom području jer povećava telogeni efeluvijum u neposrednom postoperativnom razdoblju, a također može smanjiti prihvaćanje transplantata. Adrenalin se definitivno mora izbjegavati u primateljskom području kod žena jer je prijavljen težak efeluvijum nakon njegove upotrebe. Da bi se minimiziralo krvarenje i bol, primateljsko područje treba biti natečeno prije nego što se naprave rezovi ili rupe.
Prilikom izrade rezova ili rupa u primateljskom području, vrlo je važno slijediti smjer postojeće kose u tom području. Linija kose trebala bi imati raščupani, zupčasti prirodni izgled. Rupe se izrađuju iglom br. 18 / 20/ 23 u uzorku organizirane dezorganizacije. Potrebno je oko 250–300 mikrotransplantata da bi se stvorila normalna linija kose. Iza linije kose, rezovi se mogu izrađivati Nokor® iglama, Minde® nožem (A – Zee kirurški, SAD), skalpelom br. 11 ili iglama. Autor je osmislio novi instrument koji se patentira kao “Kolkata rez”. Nokor igle i Minde nož su jednokratni instrumenti i nisu lako dostupni u Indiji. Rezovi skalpelom čine rupe koje su prevelike i često duboke, zbog čega umetnuti transplantati plutaju i gube smjer. Skalpelni noževi također mogu uzrokovati značajna oštećenja postojeće kose u primateljskom području. Kod žena, veliki broj pramenova dlaka se reže skalpelom tijekom postupka. “Kolkata rez” je instrument koji se može ponovno koristiti i dolazi u različitim veličinama. Stvara razmak upravo veličine transplantata koji treba umetnuti i osigurava da transplantat održava smjer orijentacije. Rez se može koristiti u pokušajima povećanja gustoće u područjima gdje postoje postojeće dlake.
Kod pacijenata koji prolaze kroz sekundarne ili tercijarne postupke, primijećeno je povećano krvarenje u primateljskom području. Povećano krvarenje također se vidi kod pacijenata koji su koristili minoksidil losion u preoperativnom razdoblju. Dobra tumescencija i čekanje 10–15 minuta prije izrade praznina mogu smanjiti ovaj uznemirujući curenje.
Također se primjećuje da su praznine u primateljskim područjima teže izraditi u sekundarnim postupcima zbog fibroze iz prethodnih postupaka.
Transplantati se postavljaju u primateljske rezove/rupe koristeći fina koso postavljena pinceta. Važno je koristiti atraumatsku tehniku za postavljanje transplantata. Da bi se izbjeglo oštećenje, FUG-ovi se hvataju za 2 mm potkožnog tkiva ostavljenog ispod žarulje dlake kako bi se pozicionirali u primateljska mjesta, a ne za kraj folikula. Primjenjuje se stalni pritisak kako bi se osiguralo da su transplantati u ravnini s okolnom kožom. Zakopavanje transplantata ispod razine kože mora se izbjegavati jer to može dati udubljen izgled i također dovesti do stvaranja epidermalnih cista. Ako su transplantati previše izdignuti s površine, vidljiv je kamenčić izgled. Dvije, pa čak i tri osobe mogu istovremeno umetati transplantate kako bi postupak bio brži i učinkovitiji. Sesije transplantacije mogu trajati do pet ili šest sati, tijekom kojih se može presaditi 2000–3000 FUG-ova.
Pacijent se otpušta istog dana, obično bez zavoja. Neki kirurzi još uvijek preferiraju zavoj, ali to mora biti učinjeno vrlo pažljivo kako bi se izbjeglo struganje. Zavoj se također mora vrlo pažljivo ukloniti jer se transplantati mogu zalijepiti za donju površinu i nenamjerno ukloniti.
Nakon operacije transplantacije kose, očito je određeno oticanje, i pacijent o tome treba biti informiran prije postupka. Oralni steroidi za 3–5 dana mogu minimizirati otok. Neki kirurzi koriste injekciju triamcinolona 40 mg u tumescentnoj otopini i tvrde da to smanjuje oticanje. Traka za glavu nošena odmah nakon operacije korisna je u sprječavanju spuštanja otoka na lice i stvaranju natečenog izgleda. Pacijentu se nalaže da pere kosu blagim šamponom 2. ili 3. postoperativni dan. Prilikom češljanja kose u transplantiranom području tri tjedna, zub češlja ne smije udarati u transplantirane transplantate. Također bi se trebalo izbjegavati nošenje odjeće poput majica ili pulovera koji se skidaju preko glave tri tjedna. Ulja za kosu ili drugi jači šamponi, kao i kacige, također se trebaju izbjegavati u istom razdoblju. Kod muškaraca se 5% minoksidil losion primjenjuje na područjima transplantacije kose nakon što je započelo šamponiranje, dok se kod žena koristi 2% minoksidil losion. To se nastavlja tijekom razdoblja od dva do šest mjeseci. Pokazalo se da to promiče raniji rast transplantirane kose.
Nastavak Epidermis i dermis zajedno s vlati transplantirane kose izvan kože otpadaju kao kraste u dva do tri tjedna nakon operacije, ali folikuli ostaju i ulaze u fazu mirovanja. Nove dlake počinju rasti oko tri mjeseca nakon postupka. Često je primijećeno da s upotrebom 5% minoksidila, dlake ne otpadaju i počinju rasti odmah u postoperativnom razdoblju. Obično je potrebno šest do devet mjeseci da se cijeni rezultat transplantacije kose. Ako je planiran drugi postupak, mora biti najmanje tri do šest mjeseci nakon prve sjednice. Neki pacijenti mogu se žaliti na hipoaesteziju vlasišta u donorskom području. Obično je privremeno, ali može trajati do 18 mjeseci u nekim slučajevima.
Gustoća transplantirane kose je tanja, posebno na područjima koja su potpuno ćelava. Pacijent o tome treba biti informiran preoperativno i druga sjednica može se poduzeti kako bi se povećala gustoća kose.
Komplikacije transplantacije kose su rijetke i malobrojne. Prave infekcije u primateljskim područjima rijetko se događaju. U donorskim područjima, infekcija se može vidjeti oko šavova, ali obično se lako rješava nakon uklanjanja šavova. Epidermalne ciste se povremeno mogu vidjeti i potrebno ih je drenirati. Važno je ne brati previše veliko donorsko područje jer napetost na liniji šava može dovesti do dehiscencije i širokog ožiljka.
Dr. Ana Maletić, renomirana estetska kiruginja iz Zagreba naglašava važnost postoperativne njege i dugoročnih rezultata. Dr. Maletić ističe da postoperativna njega igra ključnu ulogu u uspjehu transplantacije kose i konačnom izgledu pacijenta. Iako sam postupak transplantacije u Zagrebu može biti uspješan, pravilna njega nakon operacije može značajno utjecati na brzinu zacjeljivanja, stopu preživljavanja transplantiranih folikula te konačni estetski rezultat.
Preporuke koje dr. Maletić daje uključuju redovito pranje transplantiranog područja posebnim šamponom preporučenim od strane kirurga kako bi se spriječile infekcije i održala higijena. Također, važno je izbjegavati dodirivanje ili trljanje transplantiranog područja kako bi se spriječilo oštećenje folikula u procesu ozdravljenja.
Dr. Maletić naglašava važnost kontinuiranog praćenja pacijenta u klinici u Zagrebu nakon operacije radi identifikacije bilo kakvih komplikacija ili nepravilnosti u procesu ozdravljenja. Redoviti pregledi omogućuju kirurzima da pravovremeno interveniraju ako se pojave problemi poput infekcija ili nepravilnog rasta kose.
Uz to, dugoročno planiranje je ključno za postizanje trajnih i prirodnih rezultata. Dr. Maletić ističe važnost educiranja pacijenata o očekivanjima i realnim rezultatima koje mogu postići transplantacijom kose. Osiguravanje da pacijenti imaju realna očekivanja i razumiju važnost dugoročne njege može doprinijeti njihovom zadovoljstvu i samopouzdanju nakon operacije.
Integrirajući ovo stručno mišljenje dr. Ane Maletić u članak, dodajemo važan sloj razumijevanja o kompleksnosti procesa transplantacije kose i naglašavamo važnost kontinuirane brige o pacijentu kako bi se postigli optimalni rezultati. Ova perspektiva pruža čitateljima dodatne uvide o važnosti cjelovitog pristupa prema pacijentu u području estetske kirurgije.
Transplantacija obrva može se obaviti kako bi se poboljšale ili rekreirale obrve. Estetski je bitno slijediti smjer dlačica obrva prilikom stvaranja nove linije. Za obrvu jedne strane obično je potrebno oko 150 mikrotransplantata. Donorsko mjesto za transplantaciju obrva trebalo bi biti finije kose, poželjno s potiljka ili temporalne regije. Rupe za primatelje se izrađuju iglom br. 20 ili 21 ili mikrolamom od 0,7 mm. Cijanoakrilatno ljepilo može se koristiti preko transplantiranih područja kako bi se transplantati držali na mjestu tijekom neposrednog postoperativnog razdoblja.
Transplantacija trepavica je složeniji postupak. Srećom, potrebno je samo nekoliko trepavica da bi se postigao dobar rezultat. Šest jednodlačnih mikrotransplantata po kapku može zadovoljiti većinu pacijenata. Cijanoakrilatno ljepilo je ponovno vrlo korisno u održavanju transplantata na mjestu.
Brzina rasta kose vlasišta je mnogo brža od onih obrva i drugdje. Pacijenti moraju biti unaprijed informirani da će ova transplantirana kosa trebati povremeno šišanje.
Rekonstrukcija brkova transplantacijom kose posebno je korisna kod pacijenata koji su imali usnu špalu ili ožiljak nakon traume. Kosa u području brkova je puno žilavija i grublja od kose na vlasištu. Branje kose iz područja brade neposredno ispod čeljusti može pružiti bolje donorske dlake za rekonstrukciju brkova.
Pacijenti koji su podvrgnuti transplantaciji kose starijim tehnikama imaju veće čepove. To daje liniji kose izgled s čepovima, što zahtijeva ispravak. Trenutni pristup koristi smanjenje čepova i recikliranje, te se agresivno primjenjuje na prva dva reda. Nedavni napretci u tehnologiji učinili su kirurgiju zamjene kose održivom opcijom za mnoge ljude, ali moramo koristiti ovu tehniku razumno. Vrlo je važno formirati tim jer jedna osoba ne može izvesti cijeli postupak samostalno. Fino usklađivanje i točnost u svim koracima operacije su ključni za dobre rezultate. Ne smije se praviti kompromis s odgovarajućim osvjetljenjem u operacijskoj sali i s kvalitetom instrumenata. Ugodna atmosfera u operacijskoj sali i korištenje audio-vizualne zabave razbijaju monotoniju, i za pacijenta i za kirurški tim.
Važno je zapamtiti da je pacijent u gorem stanju nakon loše izvedene operacije zamjene kose. Ako se obavi promišljeno, transplantacija je vrlo nagrađujući postupak, i za kirurga i za pacijenta.
Ana Maletić, dr. med., diplomirala 2009. godine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i nakon toga položila specijalistički ispit iz plastične, rekonstrukcijske i estetske kirurgije. Izobrazbu za primjenu lasera u estetskoj medicini završila je na Laser & Health akademiji. Presađivanje kose usavršila je u Americi, Poljskoj, Italiji, Turskoj, Austriji i Gruziji. Dr. Ana Maletić jedina je iz Hrvatske primljena u članstvo Međunarodnog udruženja liječnika koji se bave transplantacijom kose ISHRS – International Society of Hair Restoration Surgery.
Reference
To provide the best experiences, we and our partners use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us and our partners to process personal data such as browsing behavior or unique IDs on this site and show (non-) personalized ads. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Click below to consent to the above or make granular choices. Your choices will be applied to this site only. You can change your settings at any time, including withdrawing your consent, by using the toggles on the Cookie Policy, or by clicking on the manage consent button at the bottom of the screen.