Mirna Valić
Osvijetlite kožu: Prednosti LED terapije za akne, bore i psorijazu
LED svjetlosna terapija liječi različita kožna stanja i probleme, kao što su akne, fine bore i psorijaza. Dostupan je u različitim vrstama, uključujući LED terapiju crvenim svjetlom i LED terapiju plavim svjetlom, koje se ponekad koriste u kombinaciji.
Što je LED svjetlosna terapija?
LED (dioda koja emitira svjetlo) svjetlosna terapija je neinvazivni tretman koji ulazi u slojeve kože kako bi poboljšao kožu.
U 1990-ima NASA je počela proučavati učinke LED-a u poticanju zacjeljivanja rana kod astronauta tako što pomaže rast stanica i tkiva.
Danas dermatolozi i estetičari obično koriste LED svjetlosnu terapiju za liječenje niza kožnih problema. Stručnjaci za kožu često koriste terapiju LED svjetlom zajedno s drugim tretmanima, kao što su kreme, masti i tretmani za lice, kako bi vam dali najbolje rezultate.
Također možete kupiti niz kućnih uređaja koji koriste LED svjetlosnu terapiju, uključujući LED maske.
Što čini terapija LED svjetlom?
Terapija LED svjetlom pomaže u liječenju različitih kožnih problema i stanja, uključujući:
- Ekcem .
- Gubitak kose .
- Blage do umjerene akne .
- psorijaza .
- Hrapave, ljuskave, prekancerozne mrlje na koži ( aktinična keratoza ).
- Rosacea.
- Oštećenje od sunca.
- Rane.
- bore.
U nekim slučajevima, terapija LED svjetlom može liječiti mali i površinski karcinom bazalnih stanica (BCC). BCC, rak kože, najčešći je tip raka, koji svake godine pogađa oko 3,6 milijuna Amerikanaca.
Postoje li različite vrste terapije LED svjetlom?
Terapija LED svjetlom koristi različite valne duljine koje odgovaraju različitim vidljivim bojama. Svaka boja prodire u kožu na različitim dubinama.
- Plavo svjetlo utječe na najgornji sloj vaše kože.
- Žuta svjetlost prodire dublje.
- Crveno svjetlo putuje dalje u vašu kožu.
- Blisko infracrveno svjetlo prodire najdublje.
Različite LED boje rade različite stvari. Na primjer, stručnjaci vjeruju:
- Terapija crvenim LED svjetlom može smanjiti upalu i potaknuti proizvodnju kolagena, proteina odgovornog za mlađi izgled kože koji se smanjuje s godinama.
- Terapija plavim LED svjetlom može uništiti bakterije koje uzrokuju akne ( P. acnes ).
Tijekom tretmana, stručnjaci za kožu mogu koristiti kombinaciju svjetala za liječenje vašeg specifičnog problema. Kućni uređaji također mogu kombinirati boje.
Djeluje li LED svjetlosna terapija doista?
Istraživanja pokazuju da terapija LED svjetlom može pomoći u smanjenju i poboljšanju nekih kožnih stanja i problema. Međutim, da biste vidjeli poboljšanje svoje kože, morate imati redovite tretmane.
Terapija LED svjetlom u ordinaciji koristi snažnije snage od uređaja koji se koriste kod kuće, što je čini učinkovitijom. S LED maskama i drugim prijenosnim uređajima vjerojatno nećete vidjeti dramatične rezultate protiv starenja ili smanjenja akni. Ipak, mogli biste doživjeti suptilna poboljšanja u izgledu vaše kože.
Što ne liječi LED svjetlosna terapija?
Terapija LED svjetlom ne pomaže kod:
- Akne ciste.
- Miteseri.
- Bijele glave.
Također, neka su istraživanja otkrila da terapija plavim svjetlom može doprinijeti starenju uzrokujući oštećenje kože slobodnim radikalima.
Koliko je vremena potrebno da terapija LED svjetlom djeluje?
Da biste vidjeli značajne prednosti, obično trebate imati niz tretmana u ordinaciji. Možda ćete trebati tretman svaki tjedan tijekom otprilike mjesec dana. Tada ćete možda trebati tretmane održavanja svaki mjesec ili svakih nekoliko mjeseci.
Neki kućni uređaji također mogu zahtijevati značajno vrijeme. Možda ćete morati koristiti svoj uređaj dva puta dnevno u trajanju od 30 do 60 minuta tijekom četiri do pet tjedana. Drugim uređajima treba samo nekoliko minuta dnevno.
Tko ne bi trebao imati LED svjetlosnu terapiju?
Terapija LED svjetlom nije prikladna za svakoga, uključujući ljude koji:
- Uzimajte određene lijekove koji povećavaju njihovu osjetljivost na sunčevu svjetlost, poput izotretinoina i litija.
- Imati povijest određenih stanja, uključujući rak kože i nasljedne bolesti oka .
Što se događa prije terapije LED svjetlom?
Prije tretmana u ordinaciji ili kod kuće morate imati čisto lice bez šminke. U toplicama ili dermatologu možete dobiti dodatne tretmane prije terapije LED svjetlom, kao što je tretman lica. Nosite zaštitne naočale kako biste zaštitili oči od jakog svjetla.
Što se događa tijekom terapije LED svjetlom u ordinaciji?
Nakon što stavite zaštitne naočale, lezite na leđa dok vam liječnik postavlja uređaj za LED svjetlosnu terapiju iznad lica. Lezite mirno tijekom cijelog tretmana dok uređaj radi. Tretman obično traje oko 20 minuta.
Terapija LED svjetlom je neinvazivan, bezbolan tretman. Tijekom tretmana možete osjetiti toplinu, ali ne i nelagodu.
Kako koristite kućni uređaj?
Postoji nekoliko uređaja za kućnu upotrebu — od maski do štapića do drugih ručnih proizvoda. Upute se razlikuju ovisno o uređaju koji kupujete.
Na primjer, možete nositi neke LED maske na licu nekoliko minuta svaki dan. S njima možete sjediti uspravno ili leći. S ručnim uređajima možete držati alat 6 do 12 inča od lica 10 minuta.
Koji god uređaj odabrali, pažljivo slijedite upute.
Što se događa nakon terapije LED svjetlom?
Nakon terapije LED svjetlom u ordinaciji ili kod kuće, možete se vratiti svojim uobičajenim aktivnostima uz jednu iznimku: klonite se sunca nekoliko dana i dodatno nanesite kremu za sunčanje.
Koje su prednosti terapije LED svjetlom?
Terapija LED svjetlom može:
- Liječite akne.
- Smanjite sitne bore.
- Pomoć kod zacjeljivanja rana.
Osobe bilo kojeg tipa i boje kože mogu koristiti LED svjetlosnu terapiju. Terapija LED svjetlom ne koristi ultraljubičasto (UV) svjetlo , tako da ne uzrokuje oštećenja ili opekline na vašoj koži.
Koji su rizici terapije LED svjetlom?
Terapija LED svjetlom siguran je tretman bez rizika. Ako razmišljate o kupnji maske ili uređaja za kućnu upotrebu, provjerite ima li oznaku “FDA odobreno” ili “FDA odobreno”. Također, nosite zaštitu za oči, kao što su sunčane ili zaštitne naočale, i pažljivo slijedite upute kako biste potvrdili da ispravno koristite uređaj.
Rijetko je doživjeti nuspojave terapije LED svjetlom. Ako se pojave nuspojave, one mogu uključivati:
- Povećana upala.
- Osip .
- Crvenilo.
- Bol.
Stručnjaci upozoravaju da iako se terapija LED svjetlom čini kratkoročno sigurnom, manje je informacija o njezinoj dugoročnoj sigurnosti.
Kako mogu biti siguran da je LED svjetlosna terapija prava stvar za mene?
Prije odlaska u toplice na terapiju LED svjetlom ili kupnje uređaja za kućnu upotrebu, razmislite o savjetovanju s dermatologom. Na taj način možete dobiti ispravnu dijagnozu i liječenje problema s kožom. Ono što izgleda kao starenje, koža s mrljama, na primjer, može stvarno biti rak kože.
Savjetovanje s dermatologom također može potvrditi je li terapija LED svjetlom u uredu ili kod kuće dobra opcija liječenja za vaše potrebe.
Koje je vrijeme oporavka nakon terapije LED svjetlom?
Ne postoji vrijeme oporavka za terapiju LED svjetlom. Osim što morate paziti na izlaganje suncu 48 sati nakon tretmana, možete se vratiti svojoj uobičajenoj rutini. Za razliku od drugih tretmana kože, kao što je kemijski piling , ne dolazi do oštećenja kože.
Kada bih trebao posjetiti svog liječnika?
Ako primijetite ove znakove nakon terapije LED svjetlom, obratite se svom liječniku:
- koprivnjača .
- Upala.
- Bol.
- Osip ili crvenilo.
Terapija LED svjetlom je neinvazivan, bezbolan tretman za više problema i stanja kože. Ovaj tretman možete imati u toplicama, ordinaciji svog dermatologa ili kupiti uređaj za kućnu upotrebu. Iako je terapija LED svjetlom općenito sigurna, posavjetujte se sa svojim dermatologom prije nego isprobate ovaj tretman. Terapija LED svjetlom nije prikladna za svakoga, a stručnjaci ne znaju puno o njezinim dugoročnim učincima. Ipak, pružatelj zdravstvenih usluga može pomoći u određivanju je li to pravi tretman za vas.