crisalix 3d 4d

Njega kože sklone aknama: Najbolji savjeti za kožu s aknama

Akne su prokletstvo koje pogađa mnoge od nas. Za one s kožom sklonom aknama, njega kože može biti zbunjujuća i izazovna. U ovom članku, saznat ćete najbolje savjete za njegu kože sklone aknama, uključujući karakteristike kože sklone aknama, različite vrste akni, uzroke akni i aktivne sastojke koji se posebno bave aknama i aknama.

Karakteristike kože sklone aknama

Oh, akne. To je prokletstvo za svačije postojanje, pogotovo ako volite njegu kože. Iako poznavanje vašeg tipa kože može biti pomalo zbunjujuće, koža sklona aknama često ima sljedeće karakteristike:

  • Pretjerano mašćenje – vaša koža ima tendenciju prekomjerne proizvodnje masnoće i izgleda sve sjajnije kako dan odmiče. Ali akne se mogu pojaviti na svim tipovima kože, uključujući i suhu
  • Različite vrste akni – bijele točke, miteseri, ciste, pustule (više o tome kasnije)
  • Proširene pore
  • Opće crvenilo lica
  • Hiperpigmentacija, često zbog izbijanja prištića (svi ćemo to učiniti!)

Vežite se, jer će biti dugo.

Što uzrokuje akne i akne?

Postoje različiti uzroci za akne. Općenitiji uzrok akni i akni je kada previše masnoće, mrtvih stanica kože ili bakterija začepe pore, što rezultira upalnom reakcijom tijela. Tako se rađa izboj. U nastavku smo raščlanili ostale uzroke:

  • Previše proizvodnje sebuma: Svatko ima žlijezde lojnice u svojoj koži, koje se nalaze na kraju folikula dlake. Oni proizvode masnu tvar, zvanu sebum, koja održava kožu hidratiziranom i vlažnom. Međutim, te žlijezde ponekad prekomjerno proizvode masnoću, što može začepiti pore i rezultirati prištićima.
  • Zaostale mrtve stanice kože: Koža se obično ljušti i obnavlja otprilike svakih 27 dana. Krhotine i ostatci mrtvih stanica kože mogu pridonijeti začepljenju pora, što uzrokuje izbijanje akni.
  • Hormoni: Vjerojatno najfrustrirajući uzrok jer ne možemo ništa učiniti, žlijezde lojnice ponekad pretjerano rade zbog hormonskih fluktuacija. Razina androgena jedan je od glavnih uzroka akni, a često raste u adolescenciji i ranoj odrasloj dobi.
  • Prehrana: ovo nije u izravnoj korelaciji s aknama, ali hrana s visokim glikemijskim indeksom može biti povezana s pojavom akni. Ovakva hrana povećava razinu šećera u krvi, što oslobađa hormone koji mogu pospješiti stvaranje akni. Ipak, preporučujemo da ovaj razlog uzmete s rezervom jer je svačije tijelo drugačije.

Različite vrste akni

Izbijanje akni možete kategorizirati u sljedeće kategorije:

  • Komedoni: bijele točke i miteseri spadaju u ovu kategoriju. To su male bijele ili crne kvržice koje se pojavljuju na masnim područjima kao što je t-zona. Ali mogu se pojaviti bilo gdje na koži. 
  • Papule i pustule: većina ljudi s kožom sklonom aknama doživjet će ove vrste izbijanja više puta. To je vaš tipični prištić – uzdignute kvržice koje izgledaju crvene, ljute i upaljene. Bakterije koje su začepile pore obično su krivac za to. Papule su uzdignute kvržice, dok pustule sadrže gnoj (poznato i kao bijela stvar koju vidite ako iskočite prištić).
  • Ciste: Ovo je najgore za iskusiti. Cistične akne su “nevidljive”, duboko pod kožom i osjetljive su na dodir. Ponekad bole na dodir. Uobičajena područja pojavljivanja oko linije čeljusti i područja t-zone. Koliko god je to moguće, ne pokušavajte ih slomiti! Oni će ostaviti ožiljke. Trajno.

1. Nježno očistite dva puta dnevno

Ako imate akne, imamo tendenciju pretjeranog čišćenja u uzaludnoj nadi da će čišća koža značiti manje akni. Ovo je potpuno lažno. Održavajte svoj ten zdravim blagim sredstvom za čišćenje. Čistite dva puta dnevno – jednom ujutro i jednom navečer. 

Ne morate pretjerivati ​​ni s vrstama sredstava za čišćenje, jer oni ostaju na vašoj koži manje od 30 sekundi, što nije dovoljno vremena da aktivni sastojci počnu činiti svoju magiju. Međutim, slobodno koristite sredstva za čišćenje s aktivnim sastojcima poput salicilne kiseline (beta hidroksi kiseline), koji će pomoći u otčepljenju pora i smanjenju viška masnoće.

Imajte na umu da akne također mogu varirati s godišnjim dobima, tako da ćete možda trebati svako toliko promijeniti sredstva za čišćenje. Na primjer, pjenilo za čišćenje ljeti i hidratantno zimi.

Preporučeni proizvodi:

  • Kiehl’s Ultra sredstvo za čišćenje lica
  • Cetaphil nježno sredstvo za čišćenje kože lica i tijela
  • CeraVe pjena za čišćenje

2. Piling s aktivnim sastojcima poput salicilne kiseline

Izbjegavajte fizičke pilinge poput pilinga za lice. Zadnje što želite je pogoršati postojeće prištiće. Umjesto toga, koristite piling koji se ne ispire – oni djeluju potpuno isto, bez iritacije. Jednostavno nanesite na kožu i slojem nanesite ostatak svoje njege poput hidratantne kreme.

Koristite piling s beta-hidroksi kiselinama poput salicilne kiseline. Ovaj sastojak djeluje tako da prodire u pore i čisti bakterije, ostatke, ulje i mrtve stanice kože zaglavljene unutar pora. Također sadrži protuupalna svojstva za smanjenje crvenila kože. 

Alfa hidroksi kiseline, poput glikolne kiseline, također su korisne za kožu sklonu aknama, ali ovaj piling djeluje samo na površini kože. Odličan su izbor ako imate suhu kožu i imate akne od viška mrtvih stanica kože. 

Ne možete se odlučiti? Postoje i proizvodi koji sadrže oboje! Budući da su aktivni sastojci dobro, vrlo aktivni, preporučujemo da prvo počnete s nižim koncentracijama prije nego što idete s višim. BHA često dolaze u koncentracijama od 1-2%, dok AHA mogu početi od 5% i ići sve do 30%. Stoga nastavite s oprezom i polako s pilingima.

Preporučeni proizvodi:

  • Paula’s Choice Skin Perfecting 2% BHA tekući piling
  • Paula’s Choice Skin Perfecting 8% AHA gel
  • Paula’s Choice Skin Perfecting 25% AHA + 2% BHA eksfolijantni piling

3. Uključite aktivne sastojke koji se posebno bave aknama i aknama

Pilinzi koji se ne ostavljaju izvrstan su način da počnete uključivati ​​aktivne sastojke u svoju rutinu, ali ne mora tu završiti. Kada se vaša koža navikne na korištenje aktivnih sastojaka, počnite je proširivati ​​drugim aktivnim sastojcima. Ispod je dobra referenca:

  • Vitamin A, poznat i kao retinoli – pčelinja su koljena ne samo za akne, već i za bore. Vitamin A ubrzava obnovu stanica (prirodni proces eksfolijacije vaše kože), bori se protiv slobodnih radikala koji uzrokuju bore, potiče proizvodnju kolagena i smanjuje akne. Oblici vitamina A uključuju retinol, retinaldehid i retinoičnu kiselinu. 
  • Vitamin B, poznat i kao niacinamid – ovo je izvrstan izbor za kožu sklonu aknama jer djeluje tako da uravnotežuje proizvodnju masnoće u vašoj koži, a istovremeno pruža hidrataciju koži. Čineći to, smanjuje pojavu pora i također liječi hiperpigmentaciju. Također je vrlo prijateljski s drugim aktivnim tvarima, tako da ga možete složiti s drugim proizvodima bez brige da će se međusobno poništiti.
  • Vitamin C, poznat i kao askorbinska kiselina – Vitamin C može biti koristan za post-upalnu hiperpigmentaciju (PIH) i zaostale tragove od prošlih akni. Ovaj aktivni sastojak dobro je koristiti ujutro jer izvrsno štiti kožu od slobodnih radikala i onečišćenja. Oblici vitamina C uključuju askorbinsku kiselinu, natrijev askorbat, askorbil glukozid i još mnogo toga.
  • Benzoil peroksid – Također poznat kao isprobani i dokazani sastojak za ciljano djelovanje na akne. Ovo djeluje tako da specifično napada bakterije, inače poznate kao p.acnes, zaglavljene u vašim porama. Kako bi djelovao učinkovito, mora se koristiti redovito. Ipak, budite oprezni – pretjerana uporaba ovoga može rezultirati izbjeljivanjem kože i izbjeljivanjem vaših jastuka i ručnika.

Preporučeni proizvodi:

  • Medik8 Crystal Retinal 3
  • BOOST LAB Vitamin B3 Serum za spašavanje od mrlja
  • Benzac AC gel 5%

4. Hidratizirajte, čak i ako imate masnu kožu i aktivne akne

Čini se pomalo nelogičnim dodavati vlažnost koži koja je već masna, ali ako koristite tretmane protiv akni poput benzoil peroksida, oni mogu jako isušiti. Također, ako izbjegavate hidratantnu kremu, vaša će koža to primijetiti i proizvoditi još više masnoće kao kompenzaciju. Težite hidratantnoj kremi koja pruža duboku hidrataciju bez začepljenja pora. Ako sadrži sastojke poput keramina, niacinamida i vitamina E (tokoferol), pobjednik ste jer oni mogu djelovati na smanjenje upale i smiriti ljutu kožu.

Preporučeni proizvodi:

  • CeraVe dnevni hidratantni losion
  • Cetaphil hidratantni losion
  • La Roche-Posay Toleriane Sensitive hidratantna krema za lice

5. Ne štedite na kremi za sunčanje

Korištenje bilo kojih aktivnih sastojaka za uklanjanje akni može učiniti kožu osjetljivom na sunce. Bez kreme za sunčanje, koža je također sklonija hiperpigmentaciji – osobito uobičajenoj za one s aknama. Odlučite se za zaštitu od sunca s najmanje SPF30+ i osigurajte široki spektar zaštite od UVA (starenje) i UVB (opeklina od sunca) zraka.

Preporučeni proizvodi:

  • Ultraceuticals ultra UV zaštitna dnevna hidratantna krema SPF 50+ matirajuća
  • Cancer Council Face & Body Moisturizer SPF50+ Invisible
  • Bondi Sands Sport SPF 50+ krema za sunčanje u stiku (izvrstan za jednostavno ponovno nanošenje!)

6. Nosite sa sobom upijajući papir

Papiri za upijanje bit će vaš najbolji prijatelj tijekom dana, čuvajući sjajni izgled.

Preporučeni proizvodi:

  • The Face Shop filmovi za upijanje ulja
  • Papir za kontrolu vulkanskog ulja Innisfree Jeju
  • MECCA MAX Life Proof upijajući papiri od konoplje