Mirna Valić
Kemijski piling lica: Stručno objašnjenje i tretmani
Kemijski piling postao je popularan i učinkovit tretman za rješavanje problema s kožom poput bore, pigmentacija, teksture kože i mitesera. Ovaj tretman je izvrstan način za omekšavanje kože i poboljšanje izmjene stanica kože. U ovom članku, dermatolozi će objasniti sve o kemijskim pilinzima, vrstama kemijskih pilinzi, aktivnim sastojcima, jačini pilinga i naknadnoj njezi kože.
Ne čini se tako davno da bi riječi ‘kemijski piling’ asocirale na slike Samanthe Jones iz Seksa i grada , crvenu nakon tretmana koji je pošao po zlu. No, piling kože daleko je odmaknuo od reduktivnih metoda iz prošlih desetljeća i sada je često korišten tretman za razne probleme s kožom, od bora do pigmentacije (i još mnogo toga između).
Današnji pilinzi kože toliko su česti – i kontrolirani – da se neki mogu izvesti bez zastoja, dok drugi zahtijevaju malo više predanosti, ali daju izvanredne rezultate. Druge se mogu raditi kod kuće kako bi se održali rezultati. Ovdje su dermatologinja i direktorica klinike Eudelo dr. Stefanie Williams, te dermatologinjai suosnivačica tvrtke Kivu Skincare , dr. Benedetta Brazzini, raščlanjuju sve što biste trebali znati o kemijskim pilinzima za lice, od različitih vrsta do dobrobiti koje mogu pružiti i one najvažnije naknadne njege.
Što je zapravo kemijski piling?
Prema dr. Williamsu, kemijski pilinzi djeluju tako da uklanjaju određene slojeve kože, a do kojih slojeva dopiru ovisi o njihovoj dubini. “Pilinzi ljušte kožu, poboljšavaju izmjenu stanica i obnavljanje kože, ali neizravno potiču stvaranje kolagena i elastina”, objašnjava ona. “Kemijski pilinzi, unatoč tome što su vrlo niskotehnološki, mogu biti vrlo učinkoviti na kliničkoj i staničnoj razini, a po mom su mišljenju uvelike podcijenjeni.”
Piling se može izvoditi pomoću raznih sastojaka. Često se koriste glikolna kiselina , salicilna kiselina i druge kiseline za piling , a vaš liječnik će prilagoditi vaše aktivne sastojke prema vašem tipu kože i željenom rezultatu.
Koje su prednosti kemijskog pilinga?
“Piling može biti vrlo učinkovit način omekšavanja finih linija i bora, poboljšanja teksture kože, smanjivanja pigmentacije, pa čak i smanjenja mitesera i bijelih točkica”, kaže dr. Williams.
Koja je dubina najbolja?
Postoje četiri glavne snage i dubine kemijskog pilinga. Vrlo površinski pilinzi djeluju samo na mrtve površinske stanice i mogu se izvesti u klinici ili kod kuće s proizvodima koji se izdaju bez recepta (više o tome u nastavku). U klinici, površinski pilinzi djeluju na epidermu, dok su srednje duboki pilinzi usmjereni i na epidermis i na gornji dermis. Duboki pilinzi putuju do donjih slojeva dermisa. “Točna jačina pilinga uvijek treba biti prilagođena individualnoj koži i potrebama pacijenta,” kaže dr. Williams.
Većina površinskih pilinga ne zahtijeva puno vremena. “Piling s hidroksi kiselinom izvrstan je početni piling, a također je pogodan za mlađe pacijente ili one koji više vole da im se koža nakon tretmana ne peruta”, kaže dr. Williams. “Površinski pilinzi su blagi i najčešće se koriste za poboljšanje teksture kože i cjelokupnog tena. Djeluju tako što uklanjaju dio rožnatog sloja, a ponekad i gornji dio epiderme. Mogu poboljšati diskoloraciju , hrapavost površine i teksturu, ali i potaknuti proizvodnju kolagena putem komunikacije između epidermalnih i dermalnih stanica. S površinskim pilingom postići ćete profinjeniju površinu kože sa svježijim, živahnijim tonom kože i poboljšanom teksturom kože,” kaže ona.
“Srednje duboki pilinzi posebno su dobri za zreliju kožu s vidljivim oštećenjima od sunca . Oni imaju izraženije učinke, ali dolaze s nekim zastojem,” kaže dr. Williams, koji dodaje da možete očekivati perutanje, zatezanje i crvenilo u danima koji slijede.
“(Pravi) duboki pilinzi uglavnom se koriste za poboljšanje težih stanja kože. Često se rade u potpunoj anesteziji, na primjer u sklopu kirurškog zatezanja lica. Primjer sredstva za dubinski piling je fenol. Ne podržavam takve pilinge jer oni nose mnogo veći rizik od komplikacija. Međutim, imajte na umu da se u laičkom jeziku srednje duboki pilinzi često nazivaju ‘dubokim’, iako strogo govoreći nisu duboki prema tradicionalnoj definiciji.”
Koji tipovi kože mogu imati koristi od kemijskog pilinga?
Mnogi tipovi kože mogu imati koristi od kemijskog pilinga za lice – trik je u odabranoj dubini i korištenim aktivnim sastojcima.
“Površinski pilinzi s hidroksi kiselinom poboljšavaju ukupnu kvalitetu i teksturu kože, stoga su izvrsni za kožu koja stari i oštećena suncem, ali i za pacijente s komedonima (miteserima i bijelim prištićima) i sklonosti k prištićima. To je zato što svako pojedino mjesto od akne počinje s komedonom (ponekad nevidljivim golim okom, koji se naziva mikrokomedoni), a čišćenje komedona kemijskim pilingom može pomoći ‘izgladnjivati’ akne za gorivo. Pilinzi salicilnom kiselinom također mogu biti koristan dodatak u borbi protiv akni, budući da čiste pore na još dubljoj razini.”
Za razliku od vrsta akni, osobe s rosaceom moraju opreznije pristupiti kemijskom pilingu.
“Koža s rosaceom općenito je osjetljivija i manje masna u usporedbi s kožom sklonom aknama, stoga moramo biti malo oprezniji s pilinzima kod pacijenata s rosaceom. Općenito nisu kontraindicirani kod kože s rosaceom, no možemo odabrati nježniju verziju ovisno o individualnom tipu i stanju kože kako bismo izbjegli probleme.”
Koliko često trebate raditi kemijski piling?
Prema dr. Williamsu, odgovor na ovo uvelike ovisi o dubini vašeg pilinga. “Dok su srednji i duboki pilinzi često jednokratni pilinzi, površinski pilinzi uglavnom dolaze kao tečaj. Za postizanje najboljih rezultata često se preporučuje tijek tretmana (na primjer, četiri do šest tretmana u intervalima od jednog do četiri tjedna, ovisno o točnom tipu pilinga i tipu kože) za površinske pilinge.”
Koje vrijeme prekida rada možete očekivati nakon pilinga u klinici?
Ponavljamo, vrijeme prekida rada bit će određeno dubinom i vrstom korištenog pilinga. “Kod površinskih pilinga tretman je brz i općenito nije bolan, iako možete osjetiti trnce ili lagano peckanje kod AHA pilinga; kod pilinga na bazi retinola često ne osjetite ništa. Nakon toga možete biti malo ružičasti, au nekim slučajevima ćete osjetiti blago perutanje nekoliko dana kasnije. Ali općenito, nema značajnih zastoja,” kaže dr. Williams.
“Srednje duboki pilinzi zahtijevaju više vremena nego površinski pilinzi. Mogu se pojaviti crvenilo, oteklina, ljuštenje i potencijalno stvaranje manjih krasta. Ljuska se često javlja sa zakašnjenjem od dva do tri dana nakon tretmana i izraženija je u odnosu na površinske pilinge”, kaže ona.
I na kraju, pravi duboki pilinzi nisu za one sa slabim srcem. “Vrijeme zastoja je značajno, s curenjem i krastama, a rizici su puno veći nego kod svih drugih vrsta pilinga, stoga ih ne preporučujem rutinski”, dodaje dr. Williams.
Koji je najbolji kemijski piling za naknadnu njegu?
Podrazumijeva se da koža zahtijeva nježan tretman nakon bilo koje vrste pilinga, stoga skinite svoju rutinu njege i stavite sve retinole, pilinge i kiseline za piling na čekanje. Također je korisno izbjegavati nanošenje šminke sljedeći dan.
“Nakon bilo kakvog pilinga, važno je nositi dnevnu zaštitu od sunca širokog spektra sa SPF30 do 50 oko četiri mjeseca – ako to već ne radite kao rutinu!” dodaje dr. Williams.
Koliko se razlikuju kućni kemijski pilinzi?
Kako postajemo kolektivno sigurniji u korištenje kemijskih pilinga, industrija je odgovorila mnoštvom proizvoda za kućnu upotrebu koji koriste kiseline za oponašanje učinaka tradicionalnog pilinga u klinici – ali mogu li doista ispuniti svoja obećanja?
“Kućni pilinzi su vrlo lagani kemijski pilinzi koji su namijenjeni za sigurnu upotrebu kod kuće, bez uputa stručnjaka”, objašnjava dr. Brazzini.
“Dubina pilinga ovisi o tvarima u formuli, koncentracijama i PH”, objašnjava ona – iako će svi pilinzi kod kuće djelovati samo površno. “Rezultati nisu ni usporedivi s medicinskim kemijskim pilinzima, ali su dobro rješenje za održavanje ako ne možete doći do klinike”, dodaje ona. “Njihova glavna funkcija je dati lijep sjaj i poboljšati teksturu kože.” Zamislite ih kao tretman pilinga za uklanjanje mrtvih stanica s površine kože.
To ne znači da ih ne treba shvatiti vrlo ozbiljno. “Vidim puno pacijenata koji kupuju piling na internetu i imaju gadne nuspojave, poput manjih opeklina”, otkriva dr. Brazzini. “Korisnici moraju biti vrlo oprezni kada kupuju komplete za kućnu upotrebu. Toplo preporučujem da slijedite savjete stručnjaka kako biste izbjegli oštećenje kože i uvijek pažljivo pročitajte upute na pakiranju kako biste spriječili bilo kakve lake pogreške.”
Ako želite isprobati kućni piling za eksfolijaciju, čišćenje pora ili smanjenje masnoće, dr. Williams podržava marku NeoStrata. “Pacijentima koji traže nježan kućni piling, često preporučujem NeoStrata Resurface Daily Smooth Surface Peel , koji je proizvod za kućni piling s glikolom.”
U međuvremenu, dr. Brazzini kaže da pripazite na bademovu kiselinu u kućnom pilingu. “Protuupalno je, izvrsno za kožu sklonu rosacei, daje cjelokupan piling i pogodno je za tamnije tipove kože”, kaže ona, preporučujući Peel2Glow .
I napomena: “Ako ćete raditi piling kod kuće, preporučujem da izbjegavate druge kiseline za piling i retinoide istog dana. Također je važno da nosite SPF i ne izlažete kožu suncu nakon toga.”