Kapsulotomija – Što trebate znati o operaciji implantata dojke

Kapsulotomija – Što trebate znati o operaciji implantata dojke

Kapsulotomija, ključna operacija u svijetu estetske kirurgije, predstavlja zahvat koji pruža rješenje za pacijente suočene s komplikacijama nakon ugradnje implantata dojke. Stanje poznato kao kapsularna kontraktura može uzrokovati bol i nepravilnosti u obliku dojke, značajno utječući na kvalitetu života i samopouzdanje pojedinca.

Implantati dojke popularna su metoda poboljšanja izgleda dojki, bilo iz estetskih razloga ili kao dio rekonstruktivne kirurgije nakon mastektomije. Međutim, neki pacijenti mogu iskusiti komplikacije koje zahtijevaju dodatnu kiruršku intervenciju, poput kapsulotomije. Ovaj članak pruža sveobuhvatan pregled kapsulotomije, od razloga za zahvat do procesa oporavka, pomažući vam da bolje razumijete što očekivati.

Što je kapsulotomija?

Kapsulotomija je kirurški zahvat namijenjen liječenju kapsularne kontrakture, stanja u kojem se tkivo oko implantata dojke stvrdne, često uzrokujući bol i deformaciju dojke. Kapsularna kontraktura može se razviti kada imunološki sustav tijela reagira na strano tijelo (implantat) stvaranjem guste kapsule tkiva oko njega. Ovaj zahvat može biti “otvoren”, uključujući uklanjanje kapsule, ili “zatvoren”, gdje se kapsula razbija bez uklanjanja. Razlog za preporuku kapsulotomije obično je poboljšanje komfora pacijenta i estetike dojke.

Otvorena kapsulotomija

Otvorena kapsulotomija je detaljan i invazivan pristup koji zahtijeva precizan kirurški rez. Ovaj zahvat omogućuje kirurgu direktni pristup kapsuli koja okružuje implantat, što mu daje mogućnost da detaljno ocijeni stanje i provede potrebne korekcije. Tijekom otvorene kapsulotomije, kirurg može odlučiti ukloniti cijelu kapsulu (kapuselektomija) ili izvesti incizije na kapsuli kako bi se oslobodila kontrakcija bez uklanjanja cijele kapsule. Ova metoda je posebno korisna u slučajevima gdje je kapsula vrlo gusta ili gdje postoji značajna deformacija dojke. Prednost otvorene kapsulotomije leži u temeljitosti s kojom kirurg može riješiti problem, potencijalno smanjujući rizik od ponovne kontrakture. Međutim, veća invazivnost znači duže razdoblje oporavka i veću mogućnost vidljivih ožiljaka.

Zatvorena kapsulotomija

Zatvorena kapsulotomija je manje invazivna tehnika koja uključuje primjenu vanjskog pritiska na dojku kako bi se kapsula oko implantata razbila. Ova metoda ne zahtijeva rezove, što znači da nema kirurških ožiljaka. Zatvorena kapsulotomija često se izvodi u ranoj fazi kapsularne kontrakture kada je kapsula još uvijek relativno meka i može se lako razbiti. Prednost ove tehnike je brži oporavak s manje boli i nelagode u usporedbi s otvorenom kapsulotomijom. Međutim, postoji rizik od oštećenja implantata tijekom procesa, što može zahtijevati njegovu zamjenu. Također, zatvorena kapsulotomija možda neće biti učinkovita u slučajevima teške kapsularne kontrakture, gdje je tkivo previše gusto da bi se jednostavno “razbilo”.

Odabir prave petode

Izbor između otvorene i zatvorene kapsulotomije ovisi o više faktora, uključujući stupanj kapsularne kontrakture, opće zdravlje pacijenta, i osobne preferencije. Odluka se često donosi nakon temeljitog pregleda i konzultacija između pacijenta i kirurga, uzimajući u obzir potencijalne prednosti i rizike svake metode. Dok otvorena kapsulotomija može ponuditi temeljitije rješenje za teže slučajeve, zatvorena kapsulotomija nudi manje invazivnu opciju s bržim oporavkom za lakše do umjerene slučajeve.

Važno je naglasiti da bez obzira na odabranu tehniku, suradnja s iskusnim plastičnim kirurgom koji razumije specifične potrebe i ciljeve pacijenta ključna je za uspješan ishod. Pacijenti bi trebali otvoreno razgovarati o svojim očekivanjima i bilo kakvim zabrinutostima kako bi zajedno s kirurgom mogli donijeti najbolju odluku za svoje zdravlje i dobrobit.

Priprema za operaciju

Priprema za operaciju kapsulotomije ne samo da pomaže u postizanju optimalnih rezultata, već i u smanjenju rizika od komplikacija. Detaljno razumijevanje i suradnja između pacijenta i kirurga su ključni za uspješnu pripremu. 

Priprema započinje detaljnim konzultacijama s kirurgom. Ovo je prilika da se postave pitanja o samoj proceduri, ishodima koje možete očekivati, i potencijalnim rizicima i komplikacijama. Diskutirajte otvoreno o svojim estetskim ciljevima i bilo kakvim zdravstvenim problemima koji bi mogli utjecati na operaciju ili oporavak. Kirurg bi trebao biti informiran o svim lijekovima, vitaminima i dodacima prehrani koje trenutno uzimate.

Medicinska evaluacija

Prije operacije, može biti potrebno proći kroz temeljitu medicinsku evaluaciju koja uključuje laboratorijske testove, mamografiju ili ultrazvuk dojki. To pomaže kirurgu da dobije cjelovit uvid u vaše zdravstveno stanje i planira operaciju s najmanjim rizikom.

Prestanak uzimanja određenih lijekova

Mnogi lijekovi i suplementi mogu povećati rizik od krvarenja tijekom i nakon operacije. Kirurg vam može savjetovati da prestanete uzimati određene lijekove kao što su antikoagulansi, određeni protuupalni lijekovi (npr., ibuprofen) i dodatci prehrani kao što su vitamin E, ginko biloba, i riblje ulje. Ova preporuka obično dolazi nekoliko tjedana prije operacije.

Prestanak pušenja

Pušenje značajno usporava proces cijeljenja i povećava rizik od komplikacija. Pacijentima se obično savjetuje da prestanu pušiti najmanje 4 do 6 tjedana prije i nakon operacije. Nikotin sužava krvne žile, ograničavajući protok kisika i hranjivih tvari do operiranog područja, što može ometati oporavak.

Planiranje oporavka

Oporavak nakon kapsulotomije varira od pacijenta do pacijenta, ali je važno planirati unaprijed. To uključuje organiziranje pomoći za obavljanje kućanskih poslova, nabavu prehrambenih potrepština i osiguravanje prijevoza do i od bolnice. Također, razmislite o mjestu oporavka gdje možete mirno odmarati, daleko od zahtjeva svakodnevnog života.

Noć prije operacije

Noć prije operacije, slijedite sve upute kirurga. To može uključivati upute o postu (ne jesti niti piti određeno vrijeme prije operacije) i posebne preoperativne pripreme, kao što su tuširanje s antibakterijskim sapunom.

Dan operacije

Na dan operacije, obucite udobnu odjeću koja se lako skida i nosi. Ostavite nakit i druge vrijedne predmete kod kuće. Također, pripremite sve medicinske dokumente i identifikaciju koje trebate ponijeti sa sobom.

Ove pripreme su ključne za sigurnost i uspjeh operacije kapsulotomije. Odgovorno pristupanje pripremama može značajno doprinijeti glatkom oporavku i zadovoljavajućim rezultatima.

Proces operacije

Operacija kapsulotomije obično se izvodi pod općom anestezijom. Trajanje zahvata može varirati ovisno o složenosti slučaja i vrsti kapsulotomije. Nakon operacije, pacijenti se obično mogu vratiti kući istog dana, iako će možda trebati pratnja. U poslijepodnevnim tjednima, pacijenti će morati nositi poseban medicinski grudnjak i možda će im biti propisani lijekovi za ublažavanje boli i smanjenje rizika od infekcija. Redovite kontrole kod kirurga su važne za praćenje procesa oporavka.

Mogući rizici i komplikacije

Kao i svaki kirurški zahvat, kapsulotomija nosi određene rizike. To uključuje infekcije, krvarenje, ponovnu pojavu kapsularne kontrakture i moguće oštećenje implantata tijekom zahvata. Rijetko, pacijenti mogu doživjeti promjene u osjetilnosti bradavica ili dojki. Važno je da pacijenti otvoreno razgovaraju sa svojim kirurgom o svim potencijalnim rizicima i kako ih se može minimizirati.

Kapsulotomija je važan zahvat za pacijente koji se suočavaju s kapsularnom kontrakturom, pružajući mogućnost poboljšanja komfora i izgleda dojki. Uspjeh operacije ovisi o temeljitoj pripremi, odabiru iskusnog kirurga i pažljivom praćenju uputa za oporavak. Iako postoje rizici, informirani pacijenti koji surađuju s kvalificiranim medicinskim timom imaju najbolje šanse za zadovoljavajuće rezultate. Prije donošenja bilo kakve odluke, potrebno je provesti temeljitu konzultaciju i razmotriti sve mogućnosti.

Biografija Dr. Davor Mijatović

Prof. dr. sc.  Davor Mijatović, specijalist opće kirurgije, subspecijalist plastično rekonstruktivne kirurgij, rođen u Zagrebu, 6.11.1964. godine. Osnovnu i srednju školu završio u Zagrebu. Subspecijalist plastično-rekonstruktivne kirurgije i nacionalni trener za rekonstrukciju i estetsku kirurgiju dojke. 1989. – diplomirao na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. 1990. – pripravnički staž u KB „Sestre Milosrdnice“ u Zagrebu. 1991. – znanstveni pripravnik u Zavodu za anatomiju Medicinskog fakulteta u Zagrebu.

Reference
Twenty-five-year follow-up of a randomized trial comparing radical mastectomy, total mastectomy, and total mastectomy followed by irradiation. Fisher B, Jeong JH, Anderson S, Bryant J, Fisher ER, Wolmark N.N Engl J Med. 2002 Aug 22;347(8):567-75. doi: 10.1056/NEJMoa020128.PMID: 12192016 

PODIJELI