Mirna Valić
Kako kod kuće liječiti sve vrste akni kod odraslih
Nije vam uvijek potreban dermatolog za liječenje neravnina i mrlja koje se pojavljuju na vašoj koži. Ovdje stručnjaci objašnjavaju kako odrediti koju vrstu prištića imate i kako ih sigurno izliječiti bez posjeta liječniku.
Ako vam se čini da vam je potrebna napredna diploma iz kemije za liječenje akni kod kuće, niste jedini. Akne se pojavljuju u mnogim oblicima i liječnici imaju razne vrste riječi koje zvuče srednjovjekovno da ih opišu: lezije, papule, pustule, ciste, komedoni… shvaćate. Ali kada imate posla s izbijanjem akni , bilo da su kronične, cikličke ili vrlo povremene prirode, nemate vremena za pohađanje MasterClass-a iz dermatologije. Samo želiš olakšanje .
Rješenja koja su dolje odobrena od strane stručnjaka pomoći će vam u dijagnosticiranju i liječenju akni bez posjeta liječniku. Ali s velikom snagom DIY dolazi i velika odgovornost: Prvo, potrebno je malo strpljenja. Općenito, vaše se stanice kože mijenjaju svakih 30 do 45 dana, što znači da kad god isprobate novi proizvod, trebali biste mu dati najmanje mjesec dana da vidite poboljšanja. Ako primijetite pozitivne promjene, držite se toga. “Lakše je spriječiti stvaranje novih akni nego čekati dok se akne ne stvore, a zatim ih agresivno liječiti”, kaže Brian Hibler , dr. med., certificirani dermatolog u Schweiger Dermatology Group u New Yorku.
Čak i ako imate masnu kožu , nemojte preskočiti hidratantnu kremu. “Kao i mnoga kožna stanja, akne su prepreka problemu”, kaže Caroline Robinson , dr. med., certificirana dermatologinja u Chicagu. “Kada je barijera kože za vlagu ugrožena, jedna od posljedica je više prištića.” Potražite losion koji ne sadrži aktivne sastojke poput kiselina ili retinola jer ćete ih vjerojatno dobiti iz sredstva za čišćenje ili seruma.
Dok čekate da vidite poboljšanja, pokušajte držati ruke podalje od svoje kože – ali također shvaćamo da ste vi samo čovjek i tko može ostaviti veliku, sočnu bijelu točku koja je namazana posred lica na miru? Ako morate pucati ili bockati, učinite to na ispravan način: nanesite topli oblog na to područje na 10 ili 15 sekundi kako biste omekšali kožu, zatim pomoću dva pamučna štapića nježno, ravnomjerno pritisnite obje strane prištića. Ako odmah ne uspijete, stanite i udaljite se od ogledala.
Uz dolje navedene smjernice, trebali biste početi primjećivati poboljšanje nakon mjesec dana. Ako to ne učinite, dogovorite se s dermatologom — osobito ako mislite da imate cistične akne (bolne, duboke izbočine ispod kože koje će vrlo vjerojatno izazvati ožiljke), kaže Mona Gohara , dr. med., certificirana dermatologinja.
Postoje načini za ublažavanje upale cističnih akni kod kuće”, kaže ona, ali to je nezgodno i često zahtijeva intervenciju dermatologa. Druge oblike akni lakše je riješiti kod kuće. Zapravo, prištići uzrokovani proizvodom za kosu ili novim ružem za usne (događa se – pogledajte dolje!) mogu nestati za samo tjedan dana nakon što prilagodite svoju rutinu kako biste uklonili okidač akni.
Cistične akne
Kako prepoznati: Ono što imate posla s cističnim aknama jest da su kvrge velike, osjetljive — čak i bolne — i crvene (iako ne uvijek; ovisi o tonu vaše kože). Lezije se ponekad grupiraju zajedno, pa može biti teško reći gdje jedna mrlja počinje, a druga prestaje.
Kako liječiti: Vaš cilj kod kuće je smanjiti upalu, a najbolji način da to učinite je umivanje barem jednom dnevno sredstvom za pranje lica s benzoil peroksidom kao što je PanOxyl Acne Creamy Wash Benzoyl Peroxide 4%. Osim što djeluje protuupalno, benzoil peroksid je antiseptik (ubija bakterije koje doprinose nastanku akni) i keratolitik (omekšava vanjski sloj kože). “Maska lokalnog steroida”, kao što je krema s 1% hidrokortizona, “također može ispuhati stvari”, kaže dr. Gohara. Samo nanesite malo na upaljena mjesta ujutro i navečer (kao da liječite ugriz kukca) dok se neravnine ne spuste. Nemojte nanositi kremu s hidrokortizonom po cijelom licu ili dulje od nekoliko dana jer aktivni sastojak može uzrokovati stanjivanje kože i dovesti do više akni ako ga pretjerate. Što god činili, nemojte birati ili pucati mrlje jer je ova vrsta akni poznata po svojoj sposobnosti stvaranja ožiljaka .
Miteseri
Kako ih prepoznati: Miteseri su mali, crni ili smeđi, otvoreni komedoni koji nastaju jer krhotine blokiraju lojni kanal i folikul dlake ili pore. Klompe su napravljene od sebuma, bakterija i krhotina koje oksidiraju (tamne) kada su izložene zraku, objašnjava dr. Hibler.
Kako ih tretirati: Umijte se ujutro i navečer sredstvom za čišćenje koje sadrži salicilnu kiselinu, sastojak koji može prodrijeti i otopiti masne naslage u vašim porama. “Predložila bih Neutrogena Oil-Free Wash [sa salicilnom kiselinom] ili Clearasil [Ultra Daily Face Wash],” kaže Jeanine Downie , MD, certificirana dermatologinja u Montclairu, New Jersey. Koristite sredstvo za pranje lica prema uputama. Ako piše da ga treba umasirati ili stvoriti pjenu, odvojite vrijeme (30 – 60 sekundi) da to učinite nježno, dajući aktivnom sastojku priliku da djeluje. Ako vam se koža počne osjećati suhom, vratite se korištenju ljekovitog sredstva za pranje lica jednom dnevno i koristite nježan proizvod bez aktivnih tvari svaki drugi put kada čistite lice. Serum s retinolomtakođer može poboljšati izgled mitesera. “Retinol ubrzava izmjenu stanica, pomažući smanjiti ljepljivost između stanica koja može začepiti pore”, kaže dr. Gohara. Pokušajte nanijeti noćni serum Olay Regenerist Retinol24 prije spavanja.
Bijele glave
Kako ih prepoznati: To su kvržice boje kože, krem ili žućkaste (ne moraju nužno biti bijele!). Ključna karakteristika bijelih prištića je da su komedoni zatvoreni, a ne otvoreni kao kod mitesera. “Krupci nisu izloženi zraku pa ne oksidiraju”, kaže dr. Gohara.
Kako ih liječiti: Dr. Downie kaže da miteseri i bijele točkice nisu toliko različiti, pa ih možete tretirati sličnim proizvodima. Protokol koji predlaže dr. Gohara je ispiranje benzoil peroksidom i lokalni serum s retinolom . Koristite ih svaki dan i tretirajte mrlje gelom salicilne kiseline kao što je FAB Pharma BHA gel za liječenje akni s 2% salicilne kiseline ako se pojave nove mrlje.
Hormonalne akne
Kako to prepoznati: Ako su se vaše mrlje pojavile (ili su se značajno promijenile) kada ste počeli ili prestali s kontracepcijom ili ste zatrudnjeli, ili se pojavljuju i nestaju u pravilnim intervalima tijekom vašeg menstrualnog ciklusa, mogle bi biti hormonske . Još jedan savjet, prema dr. Carmen Castilla , certificiranoj dermatologinji iz New Yorka: mrlje se pojavljuju oko vaših usta, brade ili duž čeljusti.
Kako ih liječiti: Poput cističnih akni, hormonske akne može biti teško liječiti kod kuće jer često zahtijevaju oralne lijekove na recept . Postoje i temeljna medicinska stanja kao što je sindrom policističnih jajnika koja pridonose hormonskim aknama – još jedan razlog zbog kojeg bi ovdje mogla biti potrebna liječnička intervencija. Da biste dobili malo olakšanja kod kuće, liječite povremene akne ovisno o tome kako prištići izgledaju: uklonite velike, upaljene mrlje lokalnim steroidom (kao što dr. Gohara predlaže gore za cistične akne) i liječite bijele točke i mitesere salicilnom kiselinom .gel kao što je Dr. Dennis Gross DRx Blemish Solutions Acne Eliminating Gel. Dr. Gohara također preporučuje korištenje sredstva za pranje lica s benzoil peroksidom barem jednom dnevno (PanOxyl Acne Creamy Wash s benzoil peroksidom 4% omiljeno je sredstvo za kožu).
Akne na leđima
Kako ga prepoznati: Na vašim je leđima — očito. Dr. Gohara kaže da ova vrsta akni ponekad može biti uzrokovana ili pogoršana trenjem od nošenja sportskih grudnjaka ili uske odjeće. Ako se vaše mrlje pojavljuju na istim područjima gdje leže naramenice ili trake vaših majica bez rukava i grudnjaka, onda znate s čime imate posla.
Kako to liječiti: Ako je krivac odjeća, olabavite kroj. Za sve ostale vrste akni na leđima, dr. Downie preporučuje da svoju uobičajenu gel za pranje tijela zamijenite glikolnom kiselinom, protuupalnim sastojkom koji pomaže u ljuštenju i čišćenju začepljenih pora. (Možda ga nećete moći nanijeti izravno na zahvaćena područja, ali barem ga upotrijebite na ramenima i gornjem dijelu leđa i pustite da ljekovita sapunica pređe preko akni prije ispiranja.) Naturium The Smoother Glycolic Acid Piling za tijelo je dobra opcija.
Akne na čelu
Kako prepoznati: Cistične akne, miteseri i bijele točke mogu se pojaviti bilo gdje, uključujući i čelo . Ali ako imate komedone iznad obrva ili u blizini linije kose koji nisu bolni ili upaljeni – ili su se pojavili kada ste promijenili proizvode za kosu – možda imate posla s acne cosmetica, poznatim i kao mrlje uzrokovane kozmetičkim proizvodima koji začepljuju pore. Danas je većina šminke i njege za kožu formulirana i ispitana kao nekomedogena (što znači da neće začepiti vaše pore), ali proizvodi za kosu, osobito regenerator, ne drže se uvijek prema istim standardima.
Kako liječiti: Prvo zabacite glavu unatrag pod tušem kako biste bili sigurni da vam šampon i regenerator ne cure niz čelo, kaže dr. Gohara. Također preporučuje izbjegavanje šešira ili traka za glavu koji mogu uzrokovati trenje. Ako vam prištići ne nestanu nakon tih prilagodbi, prijeđite na nekomedogene proizvode za kosu, kao što su šamponi i regeneratori Seen ili Vanicream. Ako to ne pomogne, identificirajte oblik akni koji imate (miteser, bijeli akni ili cistične) u gornjim odjeljcima i liječite ih prema odgovarajućim smjernicama.
Prištići na usnama
Kako to prepoznati: Usne nemaju folikule dlačica (poznate i kao pore), ali koža duž vaših usana ima — i podložna je prištićima. “Oni obično izgledaju poput mitesera ili bijelih točkica [vidi gore] i mogu biti uzrokovani masnim proizvodima za usne”, kaže dr. Downie. Kokosovo ulje, na primjer, uobičajeno je u proizvodima za usne – a također je vrlo komedogeno. Ili je moguće da se radi o drugoj vrsti akni koja se nalazi jako blizu vaših usta, pa izgleda kao da vam je na usnici.
Kako liječiti: Ako vam je kvržica izbila nakon nošenja novog ruža za usne , olovke ili balzama, prestanite koristiti taj proizvod dok vam se koža ne očisti. Možete ponovno isprobati isti proizvod kasnije, ali ako dobijete još jedan prištić na usnama, sigurno je da je krivac sastojak koji začepljuje pore i ne biste ga trebali ponovno koristiti. Kako biste uklonili ostatke koji uzrokuju kvrgu, vatom nanesite na točku tretman salicilnom kiselinom što je preciznije moguće (isprobajte losion za isušivanje Mario Badescu). I prestanite koristiti tretman čim mrlja nestane — salicilna kiselina može isušivati, a usne ne proizvode sebum, pa su već suše od druge kože.
Ožiljci od akni
Kako ih prepoznati: Ako imate mrlju koja je malo tamnija od okolne kože, nije izdignuta niti upaljena i nalazi se na mjestu gdje ste prije imali prištić, najvjerojatnije imate posla s postupalnom hiperpigmentacijom (PIH). . Ovi ” ožiljci ” zapravo su prekomjerna proizvodnja melanina (pigmenta) i mogu trajati mnogo dulje od samih prištića.
Kako ih liječiti: Kako biste ubrzali vrijeme zacjeljivanja i spriječili daljnje tamnjenje ovih mrlja , uvijek nosite kremu za sunčanje sa SPF 30, unutra i vani (izlaganje UV svjetlu, čak i minimalnim količinama, može pogoršati PIH). Dr. Hibler kaže da proizvodi s topikalnom azelainskom kiselinom ili retinolom mogu poboljšati izgled ove vrste mrlja. Oba sastojka možete pronaći u Sesderma Azelac Ru serumu za lice, koji također sadrži antioksidanse koji mogu pomoći u ublažavanju diskoloracije. Nanesite ga nakon pranja lica, ujutro i navečer.