rinoplastika operacija nosa

Hiperpigmentacija: 7 načina za uklanjanje koje su odobrili liječnici

Hiperpigmentacija je uobičajeni problem s kojim se suočavaju mnogi ljudi. To se događa kada se melanin proizvodi u prekomjernoj količini, što rezultira tamnim mrljama na koži. Ovaj članak donosi sedam načina, koje su odobrili liječnici, kako biste uklonili hiperpigmentaciju i postigli ujednačeniji ton kože. Od upale, izlaganja suncu, hormonalnih promjena do lijekova, istražili smo sve što trebate znati o ovom problemu i kako ga riješiti.

Sunčane pjege, ožiljci od akni i velike smeđe mrlje znakovi su hiperpigmentacije na koži. Isprobajte ove trikove za ujednačeniji ton kože.

Ako vas muče tamne mrlje zbog hiperpigmentacije na vašoj koži, jedno je jasno: danas postoji više mogućnosti za brisanje te bezopasne, ali dosadne diskoloracije nego ikada prije.

Što je zapravo hiperpigmentacija? To je bilo koji dio kože koji izgleda tamnije od vaše prirodne boje kože jer se smeđi pigment melanin prekomjerno proizvodi. Hiperpigmentacija se može vidjeti u jetrenim pjegama (ili staračkim pjegama) i sunčanim pjegama, kao što  klinika Cleveland primjećuje .

4 čimbenika koji mogu uzrokovati hiperpigmentaciju

Prema klinici Cleveland, ovo su najčešći uzroci hiperpigmentacije – i mogu utjecati na ljude svih boja kože u različitim stupnjevima.

1. Upala

Ozljede kože – kao što su akne, ekcemi , ugrizi buba , posjekotine, ogrebotine, čak i ogrebotine ili trenje od, recimo, snažnog trljanja – mogu izazvati upalu. Upala, zauzvrat, može pokrenuti stanice koje proizvode pigment, ostavljajući za sobom tamnu mrlju nakon što ozljeda zacijeli. Kada je upala uzrok diskoloracije, to se često naziva postupalna hiperpigmentacija.

2. Izlaganje suncu

Prema Klinici Mayo , sunčeve UV zrake pokreću dodatnu proizvodnju melanina kao način obrane vaše kože od oštećenja. Taj dodatni melanin je ono što vam daje preplanulost. Ali ako je izlaganje suncu često ili pretjerano, može doći do pojave tamnih sunčevih pjega. Iako sunčane pjege nisu kancerozne, prema  Američkom društvu za dermatološku kirurgiju , koža izložena suncu može razviti prekancerozne mrlje koje izgledaju slično sunčanim pjegama. Iz tog je razloga važno svake godine pregledati kožu kod dermatologa.

3. Melazma

Često nazivana “maskom trudnoće”, melazma je karakterizirana smeđim mrljama koje se obično stvaraju kod žena s fluktuirajućim razinama hormona, kao što je tijekom trudnoće. Ova vrsta hiperpigmentacije najčešće se javlja kod žena, ali se može pojaviti i kod muškaraca. Smatra se da je potaknuta kombinacijom izlaganja suncu, genetike i hormonalnih promjena, budući da je također povezana s upotrebom oralnih kontraceptiva, prema stručnjacima s American Osteopathic College of Dermatology (AOCD  ) . Osim toga, prema  Klinici Cleveland , drugi hormonalni lijekovi koji se koriste za kontrolu rađanja i simptome menopauze mogu uzrokovati melazmu, kao i druge vrste lijekova o kojima se raspravlja u nastavku.

4. Medicinska stanja ili lijekovi 

Hiperpigmentacija može biti uzrokovana Addisonovom bolešću, poremećajem nadbubrežne žlijezde koji može povećati proizvodnju melanina. Određeni lijekovi, uključujući antibiotike, nesteroidne protuupalne lijekove (NSAID) i antimalarike, svi mogu povećati rizik od hiperpigmentacije, prema knjizi koju je  objavio StatPearls u srpnju 2022 .

Najbolji načini za liječenje i sprječavanje buduće hiperpigmentacije

Danas postoji mnoštvo korektora za tamne mrlje koje možete izabrati — ali jednako je važno pozabaviti se njima preventivno. Sljedeći znanstveno dokazani koraci mogu pomoći.

1 Održavajte kožu vlažnom za poticanje obnavljanja stanica

Dok je vaš primarni cilj s hiperpigmentacijom posvijetliti tamne mrlje, učinkovita hidratantna krema koja se prodaje bez recepta trebala bi sadržavati sastojke koji koži pomažu na druge načine. “Osim rješavanja problema s pigmentom, dobar proizvod će sadržavati hidratantne agense poput glicerina ili hijaluronske kiseline, a možda čak i retinol za poticanje stanične izmjene”, kaže Doris J. Day, dr. med ., klinička asistentica profesora dermatologije na NYU Medical. School in New York City i autor knjige  Beyond Beautiful: Using the Power of Your Mind and Aesthetic Breakthroughs to Look Naturally Young and Radiant . “Ovi neaktivni sastojci omogućuju aktivnim posvjetljivačima da djeluju učinkovitije.” 

Dobra hidratantna krema također može obnoviti lipidnu ili masnu barijeru kože, pomažući novim stanicama kože da ostanu zdrave dok izlaze na površinu umjesto starih, primjećuje Medicinski  centar Sveučilišta Tennessee .

2 Držite ruke podalje od ugriza buba, mitesera i drugih ozljeda

Koliko god bilo primamljivo počešati ubod komarca ili stisnuti tvrdokorni miteser, sjetite se majčinog upozorenja — “Ne čupaj!” — i slijedite taj savjet. “Grebanje i bockanje mjesta samo će povećati upalu koja je odgovorna za promjenu boje kože”, kaže Jeanine Downie, MD , dermatologinja i direktorica Image Dermatology u Montclairu, New Jersey. “Što se više petljaš s tim sada, to će gore izgledati kasnije.” 

3 Istražite OTC opcije izbjeljivanja

Što prije liječite hiperpigmentaciju, lakše ćete je izbrisati. “Pigment u smeđim mrljama može se s vremenom pomaknuti dublje u kožu”, objašnjava dr. Downie.

Sastojci za uklanjanje mrlja koje treba tražiti u OTC tretmanima uključuju azelainsku i glikolnu kiselinu, vitamin C i retinoide, kaže  Američka akademija dermatološke udruge (AAD). 

“Tretmani koji sadrže sastojke poput vitamina C, korijena sladića i kojične kiseline pomažu smanjiti hiperpigmentaciju inhibicijom tirozinaze, enzima odgovornog za stvaranje melanina koji tamni kožu”, kaže Ni’Kita Wilson, kozmetička kemičarka iz New Yorka  . Objavljeno istraživanje 2017. u časopisu Journal of Enzyme Inhibition and Medicinal Chemistry podupire Wilsonov savjet, napominjući da je saznanje o vezi između tirozinaze i viška razvoja melanina dovelo do porasta brojnih OTC proizvoda s gore navedenim sastojcima.

Iako mnogi od ovih OTC sastojaka imaju učinak “izbjeljivanja” tamnih mrlja, AAD snažno upozorava protiv nanošenja tekućeg izbjeljivača na kožu. Skupina preporučuje da se držite proizvoda proizvedenih u Sjedinjenim Državama, budući da je za neke uvezene proizvode za posvjetljivanje kože otkriveno da su kontaminirani živom, steroidima i drugim štetnim sastojcima.

4 Razmotrite Rx za tvrdoglavu promjenu boje kože

Ako OTC lijekovi ne pomažu, vrijeme je da pozovete stručnjake. Dermatolozi smatraju proizvode s hidrokinonom, samim ili u kombinaciji s drugim posvjetljivačima, zlatnim standardom za blijeđenje tamnih mrlja jer usporava proizvodnju pigmenta. Oni su dostupni na recept, prema  US Food and Drug Administration (FDA) . “To je naš izbor”, kaže Downie, “jer za razliku od mnogih sastojaka u OTC proizvodima, gotovo uvijek djeluje na uklanjanje hiperpigmentacije.” Neka vaš dermatolog pažljivo prati liječenje hidrokinonom, dodaje ona, jer u visokim koncentracijama hidrokinon može uzrokovati osjetljivost na sunce i može izbijeliti kožu.

Uz hidrokinon, AOCD napominje da vaš dermatolog može propisati i druge tretmane, kao što je lokalna kortizonska krema ili tretinoin , vrsta sintetskog vitamina A.

5 Zaštitite svoju kožu od sunca

Najučinkovitiji način za sprječavanje promjene boje izazvane suncem je marljivo nanošenje kreme za sunčanje širokog spektra sa zaštitnim faktorom (SPF) od 30 ili većim, svaki dan, čak i za oblačnih ili hladnih dana. “UV zrake samo ubrzavaju pigment, čineći tamne mrlje tamnijima”, kaže dr. Day. “Morate svakodnevno nanositi kremu za sunčanje na izložena područja.”

SPF se odnosi samo na zaštitu od UVB kratkovalnih zraka. Za zaštitu od UVA dugovalnih zraka, Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) savjetuje  odabir proizvoda koji sadrži Mexoryl, Parsol 1789, titanijev dioksid, cinkov oksid ili avobenzon.

Dodatno, AAD preporučuje izbjegavanje boravka na otvorenom između 10 i 14 sati, kada je sunce najjače. Također možete nositi šešir širokog oboda kako biste zaštitili glavu, kao i lice, uši i vrat.

6 Pitajte dermatologa o mogućnostima visoke tehnologije

Ako lokalna rješenja ne rješavaju problem, možda biste trebali razgovarati sa svojim dermatologom o agresivnijim načinima uklanjanja diskoloracije, kao što su kemijski pilinzi, mikrodermoabrazija ili dermoabrazija ili, prema Međunarodnom udruženju liječnika u estetskoj medicini  , laser postupak obnavljanja površine. (Važna napomena: ako imate melazmu, laseri se smatraju trećom linijom tretmana, budući da nije utvrđeno da uklanjaju višak proizvodnje melanina, prema pregledu objavljenom u ožujku 2017. u International Journal of Women  ‘s Dermatology .

7 Drugi koraci za sprječavanje ili smanjenje buduće štete

Osim tretmana i zaštite od sunca, postoje i druge preventivne mjere koje možete poduzeti kako biste smanjili pojavu tamnih mrlja u budućnosti. Držite se nježnih proizvoda za njegu kože koji ne bodu i ne peku, jer iritacija može pogoršati ili izazvati hiperpigmentaciju. Također, zaštitite se od drugih uobičajenih okidača tamnjenja kože korištenjem lijekova protiv akni za suzbijanje prištića, kao i spreja protiv insekata za sprječavanje ugriza.