Stručnjaci za estetsku kirurgiju, dermatologiju i ljepotu donose nove trendove, istraživanja i savjete koji će vam pomoći da donesete informirane odluke o vašem izgledu i zdravlju estetska kirurgija
Web platforma posvećena estetskoj kirurgiji, dermatologiji i ljepoti, gdje stručnost susreće inovaciju i gdje vaše želje i potrebe postaju naša misija. U svijetu gdje izgled i zdravlje idu ruku pod ruku, naša platforma stoji na čelu revolucije, donoseći vam najnovije trendove, istraživanja i stručne savjete.
Naš tim čine vrsni stručnjaci iz svijeta estetske kirurgije i dermatologije, koji su posvećeni pružanju pouzdanih informacija i savjeta koji će vam omogućiti da donesete informirane odluke vezane za vaš izgled i dobrobit. Razumijemo da svaka osoba ima jedinstvene potrebe i želje, stoga naš pristup svakom pojedincu prilagođavamo s najvećom pažnjom i profesionalizmom.
Powered by Aestetica Web Design © 2024
U tom scenariju, mikroRNA (miRNA) su poput dvostrukih agenata koji mogu raditi za ili protiv vaših folikula. Zamislite miRNA kao superšpijune u mikro-svijetu vašeg vlasišta, neki od njih su na strani dobra, dok su drugi malo zbunjeni i rade stvari koje ne bismo odobrili – kao što je sabotiranje vlastitih kosa-gradova.
Dok znanstvenici marljivo rade na dešifriranju tajnih kodova miRNA, postoji nada da će jednog dana pretvoriti te zlikovce u heroje, vraćajući naše linije kose na njihove prave položaje. Sve dok to ne postane stvarnost, možemo samo zamišljati svijet u kojem miRNA ne samo da spašava dan, već i naše vlasište.
Frontalna fibrozna alopecija (FFA) je relativno novije prepoznat oblik cicatricijalne (ožiljne) alopecije koji postepeno utječe na liniju kose, uzrokujući njezinu recesiju, posebno duž čela i bočnih strana vlasišta. Osim gubitka kose, FFA je često povezan s upalom i fibrozom folikula kose, što rezultira trajnim gubitkom kose zbog oštećenja folikularnih stem stanica. Iako su točni uzroci FFA još uvijek predmet istraživanja, hormonski, genetski i okolišni čimbenici su među predloženim faktorima rizika.
Uloga mikroRNA (miRNA) u FFA počinje biti sve jasnija zahvaljujući napretku u molekularnoj biologiji i genetici. MiRNA, kao regulatori post-transkripcijske ekspresije gena, mogu imati ključnu ulogu u patofiziologiji FFA kroz modulaciju putova povezanih s upalom, fibrozom, i diferencijacijom folikularnih stanica. Preliminarna istraživanja otkrila su specifične promjene u profilu ekspresije miRNA u tkivima pogođenima FFA, ukazujući na potencijalne molekularne mehanizme koji doprinose bolesti.
Izmjene u ekspresiji miRNA mogu utjecati na procese kao što su upalna reakcija, fibroza, i angiogeneza u vlasištu, što može dovesti do progresije FFA. Na primjer, miRNA koje su prekomjerno izražene u FFA mogu ciljati i inhibirati gene koji su ključni za normalnu funkciju i regeneraciju folikula kose, dok miRNA koje su podregulirane mogu omogućiti prekomjernu aktivaciju putova koji vode do upale i fibroze. Identifikacija i karakterizacija ovih ključnih miRNA omogućit će dublje razumijevanje mehanizama koji stoje iza FFA i mogli bi pružiti temelj za razvoj novih terapijskih ciljeva.
Proučavanje mehanizama fibroze i upale kroz prizmu miRNA također pruža potencijal za razvoj ciljanih terapija. Terapeutski pristupi koji moduliraju ekspresiju određenih miRNA mogli bi ponuditi novu strategiju za upravljanje i liječenje FFA, potencijalno inhibirajući patološke procese upale i fibroze ili promičući regeneraciju i funkciju folikula kose.
Međutim, za uspješno iskorištavanje ovog terapeutskog potencijala, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se razjasnili specifični miRNA-molekularni ciljevi i putovi uključeni u FFA. To uključuje detaljne studije usmjerene na razumijevanje kako promjene u ekspresiji miRNA utječu na stanično ponašanje u kontekstu folikularne upale i fibroze. Takva istraživanja ne samo da će proširiti našu bazu znanja o FFA, već će i pomoći u identifikaciji novih biomarkera za rano otkrivanje i praćenje progresije bolesti, kao i u razvoju personaliziranih terapijskih pristupa za pacijente pogođene ovim izazovnim stanjem.
Dr. Ana Maletić, ugledna estetska kirurginja iz Zagreba, ističe kako FFA predstavlja izazovno stanje koje ne samo da utječe na estetski aspekt pojedinca, već i na njihovo emocionalno stanje i kvalitetu života.
“Frontalna fibrozna alopecija nije samo estetski problem; to je kompleksno stanje koje zahtijeva duboko razumijevanje njegovih molekularnih osnova”, kaže dr. Maletić. “MikroRNA igraju ključnu ulogu u regulaciji genetske ekspresije uključene u ovo stanje. Njihova sposobnost da moduliraju upalu i fibrozu otvara nove puteve za ciljane terapije.”
Njeno mišljenje o potencijalu mikroRNA u liječenju FFA temelji se na njezinom uvjerenju da personalizirani pristupi liječenju, koji uzimaju u obzir specifične molekularne profile pacijenata, predstavljaju budućnost dermatologije. “U Zagrebu smo svjedoci rastućeg interesa za personaliziranu medicinu. Istraživanja na polju mikroRNA i FFA mogla bi nam omogućiti da razvijemo prilagođene tretmane koji ciljaju specifične patogene mehanizme ove bolesti”, ističe dr. Maletić.
Osim toga, dr. Maletić naglašava važnost suradnje među istraživačima na globalnoj razini, kao i potrebu za integriranjem novih tehnologija u dijagnostiku i liječenje FFA. “Moramo raditi zajedno i koristiti najnovija tehnološka dostignuća kako bismo poboljšali ishode za pacijente. U Zagrebu, naš tim aktivno surađuje s međunarodnim partnerima u razvoju novih metoda dijagnostike i liječenja temeljenih na mikroRNA za FFA”, objašnjava ona.
Dr. Maletić također ističe izazove s kojima se suočava istraživačka zajednica, uključujući potrebu za boljim razumijevanjem kompleksnih mehanizama djelovanja mikroRNA i kako specifične miRNA mogu doprinijeti razvoju ili inhibiciji FFA. “Iako smo napravili značajne korake naprijed, još uvijek imamo puno toga za naučiti. Svaka nova spoznaja približava nas razvoju učinkovitih terapija.”
U razgovoru o potencijalu budućih istraživanja, dr. Maletić izražava optimizam. “Vjerujem da stojimo na pragu značajnih otkrića koja bi mogla transformirati liječenje FFA. Razvoj terapija koje ciljaju mikroRNA mogao bi značiti prekretnicu ne samo za pacijente u Zagrebu, već i za one diljem svijeta.”
Njezina posvećenost istraživanju i razvoju novih terapijskih pristupa za FFA, uz snažan naglasak na potrebu za personaliziranim liječenjem, odražava širi trend u medicinskoj znanosti prema individualiziranoj skrbi. Kroz svoj rad, dr. Maletić ne samo da doprinosi napretku u liječenju FFA, već i inspirira nadolazeće generacije znanstvenika u Zagrebu i šire da istražuju nove horizonte u borbi protiv kožnih bolesti.
Ana Maletić, dr. med., diplomirala 2009. godine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i nakon toga položila specijalistički ispit iz plastične, rekonstrukcijske i estetske kirurgije. Izobrazbu za primjenu lasera u estetskoj medicini završila je na Laser & Health akademiji. Presađivanje kose usavršila je u Americi, Poljskoj, Italiji, Turskoj, Austriji i Gruziji. Dr. Ana Maletić jedina je iz Hrvatske primljena u članstvo Međunarodnog udruženja liječnika koji se bave transplantacijom kose ISHRS – International Society of Hair Restoration Surgery.
Reference