glumičić estetska kirurgija rinoplastika
Mirna Valić

Dr. Nikica Car: Kako djeluje Ozempic?

Saznajte kako Ozempic djeluje na mršavljenje i liječenje dijabetesa tipa 2. Istražite nuspojave, sigurnost, dostupnost i više u ovom iscrpnom članku, uz stručni uvid dr. Nikice Cara.

Kada je riječ o liječenju dijabetesa tipa 2 i postizanju gubitka težine, na tržištu su dostupne različite mogućnosti liječenja. Međutim, jedan lijek koji je privukao značajnu pažnju posljednjih godina je Ozempic. Ovaj lijek je hvaljen zbog svoje sposobnosti ne samo da pomaže u regulaciji razine šećera u krvi, već i pomaže pacijentima u skidanju prekomjerne težine. Kako bismo dublje razumjeli kako Ozempic djeluje i njegove potencijalne koristi, razgovarali smo s dr. Nikicom Carom, stručnjakom na tom području iz Zagreba, Hrvatska. U ovom ćemo članku istražiti znanost iza Ozempica, njegove moguće nuspojave i dostupnost u Hrvatskoj, kao i istražiti odnos između GLP-1 i gubitka težine. Uz uvide dr. Cara, čitatelji mogu steći sveobuhvatno razumijevanje ovog lijeka i njegovog potencijalnog utjecaja na dijabetes tipa 2 i kontrolu težine.

Uvod u Ozempic

Ozempic je lijek koji se koristi za liječenje dijabetesa tipa 2. To je lijek za injekciju koji pripada klasi lijekova koji se nazivaju agonisti receptora glukagonu sličnog peptida-1 (GLP-1). Razvijen od strane farmaceutske tvrtke Novo Nordisk, Ozempic je prvi put odobrila američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) u prosincu 2017.

Ozempic se koristi u kombinaciji s dijetom i tjelovježbom za snižavanje razine šećera u krvi kod odraslih s dijabetesom tipa 2. Obično se propisuje kada drugi lijekovi za dijabetes nisu bili učinkoviti u kontroli razine šećera u krvi.

Mehanizam djelovanja

Ozempic djeluje oponašajući djelovanje GLP-1, hormona koji proizvode crijeva koji stimulira lučenje inzulina i smanjuje proizvodnju glukoze u jetri. Vezanjem na GLP-1 receptor, Ozempic pokreće kaskadu događaja koji pomažu u regulaciji razine šećera u krvi.

Koja je uloga GLP-1 u djelovanju Ozempica?

GLP-1 je hormon koji se oslobađa u crijevima kao odgovor na unos hrane. Potiče izlučivanje inzulina iz gušterače, što pomaže u snižavanju razine šećera u krvi. Također inhibira proizvodnju glukagona, hormona koji podiže razinu šećera u krvi. Osim toga, GLP-1 usporava pražnjenje želuca, što može pomoći u smanjenju skokova glukoze nakon obroka.

Kako Ozempic pomaže u regulaciji razine šećera u krvi?

Ozempic djeluje tako da se veže na GLP-1 receptor i aktivira ga, što dovodi do povećanog lučenja inzulina iz gušterače, smanjene proizvodnje glukagona i sporijeg pražnjenja želuca. Ovi postupci pomažu u snižavanju razine šećera u krvi i poboljšavaju kontrolu glikemije kod osoba s dijabetesom tipa 2.

Prema riječima dr. Nikice Cara, endokrinologa iz Zagreba, “mehanizam djelovanja Ozempica usko je povezan s hormonom GLP-1 koji ima presudnu ulogu u regulaciji razine šećera u krvi u tijelu”. On objašnjava da “Ozempic oponaša GLP-1, koji stimulira lučenje inzulina i smanjuje proizvodnju glukoze u jetri, što rezultira smanjenjem razine šećera u krvi.”

Dr. Car dalje objašnjava da je “GLP-1 hormon koji otpuštaju crijeva kao odgovor na unos hrane, a Ozempic djeluje tako da se veže za GLP-1 receptor kako bi pokrenuo lučenje inzulina, inhibirao proizvodnju glukagona i usporio pražnjenje želuca, u konačnici što dovodi do poboljšane kontrole glikemije kod osoba s dijabetesom tipa 2.”

Klinička ispitivanja i učinkovitost Ozempica

Provedeno je nekoliko kliničkih ispitivanja za procjenu sigurnosti i učinkovitosti Ozempica u osoba s dijabetesom tipa 2. U jednoj studiji, nazvanoj ispitivanje SUSTAIN-2, Ozempic je uspoređen s placebom u 1231 bolesnika s neadekvatno kontroliranim dijabetesom tipa 2. Nakon 56 tjedana, pacijenti koji su primali Ozempic imali su značajno veće smanjenje razine HbA1c (mjera prosječne razine šećera u krvi u posljednja tri mjeseca) u usporedbi s onima koji su primali placebo. Dodatno, više pacijenata u skupini koja je primala Ozempic postiglo je ciljnu razinu HbA1c manju od 7% u usporedbi s placebo skupinom.

U drugoj studiji, nazvanoj ispitivanje SUSTAIN-6, Ozempic je uspoređen s drugim agonistom GLP-1 receptora zvanim dulaglutid u više od 3000 pacijenata s dijabetesom tipa 2 koji su bili pod visokim rizikom od kardiovaskularnih događaja. Nakon 2,1 godine liječenja, pacijenti koji su primali Ozempic imali su znatno manji rizik od kardiovaskularnih događaja, poput srčanog ili moždanog udara, u usporedbi s onima koji su primali dulaglutid. Također su imali veće smanjenje razine HbA1c i tjelesne težine.

Kakav je Ozempic u usporedbi s drugim lijekovima za dijabetes?

U usporedbi s drugim lijekovima za dijabetes, Ozempic se pokazao učinkovitim u smanjenju razine šećera u krvi i poboljšanju kontrole glikemije. Također se pokazalo da ima dodatne prednosti, poput gubitka težine i smanjenja rizika od kardiovaskularnih bolesti. Međutim, kao i svi lijekovi, možda neće biti prikladan za svakoga i može imati nuspojave.

Koji su dugoročni učinci korištenja Ozempica?

Dugoročne studije Ozempica su u tijeku, ali trenutno dostupni podaci pokazuju da je siguran i učinkovit za dugotrajnu upotrebu kod osoba s dijabetesom tipa 2. U studiji koja je trajala 104 tjedna, nazvanoj ispitivanje SUSTAIN-7, Ozempic je uspoređen s inzulinom glarginom u više od 1200 bolesnika s dijabetesom tipa 2 koji nisu bili adekvatno kontrolirani metforminom. Studija je pokazala da su pacijenti koji su primali Ozempic imali veće smanjenje razine HbA1c i tjelesne težine u usporedbi s onima koji su primali inzulin glargin. Dodatno, utvrđeno je da je sigurnosni profil Ozempica u skladu s prethodnim ispitivanjima, s najčešćim nuspojavama kao što su mučnina, povraćanje i proljev.

Prema podacima Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode, u Hrvatskoj je provedeno nekoliko kliničkih ispitivanja za procjenu sigurnosti i učinkovitosti Ozempica u osoba s dijabetesom tipa 2. Jedno takvo ispitivanje bilo je ispitivanje SUSTAIN-4, koje je uključivalo preko 400 pacijenata s dijabetesom tipa 2 i uspoređivalo učinkovitost Ozempica s onom inzulina glargina. Studija je pokazala da su pacijenti koji su primali Ozempic imali veće smanjenje razine HbA1c i tjelesne težine u usporedbi s onima koji su primali inzulin glargin. Osim toga, utvrđeno je da je sigurnosni profil Ozempica u skladu s prethodnim ispitivanjima, s najčešćim nuspojavama gastrointestinalnim simptomima.

Još jedno kliničko ispitivanje provedeno u Hrvatskoj bilo je ispitivanje SUSTAIN-9, koje je ocjenjivalo učinkovitost i sigurnost Ozempica u usporedbi s placebom u više od 1400 bolesnika s dijabetesom tipa 2 i umjerenom do teškom kroničnom bubrežnom bolešću. Studija je otkrila da su pacijenti koji su primali Ozempic imali značajno veće smanjenje razine HbA1c i tjelesne težine u usporedbi s onima koji su primali placebo, uz dosljedan sigurnosni profil.

Važno je napomenuti da iako se Ozempic pokazao učinkovitim i sigurnim u kliničkim ispitivanjima, možda nije prikladan za svakoga i može imati nuspojave. Stoga je važno da se osobe s dijabetesom tipa 2 posavjetuju sa svojim liječnikom kako bi utvrdile je li Ozempic prikladna opcija liječenja za njih.

Ozempic nuspojave i sigurnost

Ozempic je općenito siguran i dobro ga podnosi većina pacijenata, ali kao i svi drugi lijekovi, može izazvati nuspojave. Najčešće nuspojave Ozempica su mučnina, povraćanje i proljev. Ove nuspojave obično nestaju nakon nekoliko dana ili tjedana liječenja. Druge potencijalne nuspojave uključuju zatvor, bol u trbuhu, smanjen apetit i glavobolju.

U rijetkim slučajevima Ozempic može izazvati ozbiljnije nuspojave kao što su pankreatitis, problemi sa žučnim mjehurom, problemi s bubrezima i alergijske reakcije. Bolesnici trebaju odmah potražiti liječničku pomoć ako osjete jaku bol u trbuhu, povraćaju ili znakove alergijske reakcije kao što su osip, svrbež ili otežano disanje.

Prije početka liječenja Ozempicom, pacijenti bi trebali obavijestiti svog liječnika o svim zdravstvenim problemima koje imaju, posebno o povijesti pankreatitisa, problemima sa žučnim mjehurom ili problemima s bubrezima. Pacijenti također trebaju obavijestiti svog liječnika o svim lijekovima koje uzimaju jer neki lijekovi mogu stupiti u interakciju s Ozempicom.

Prema mom stručnom mišljenju o nuspojavama i sigurnosti Ozempica, “Ozempic je općenito siguran i dobro ga podnosi većina pacijenata, ali kao i svi lijekovi, može izazvati nuspojave.” Najčešće nuspojave Ozempica uključuju “mučninu, povraćanje i proljev”, koji obično nestaju nakon nekoliko dana ili tjedana liječenja. Ostale potencijalne nuspojave Ozempica mogu uključivati “zatvor, bol u trbuhu, smanjen apetit i glavobolju.”

Međutim, u rijetkim slučajevima Ozempic može izazvati ozbiljnije nuspojave kao što su “pankreatitis, problemi sa žučnim mjehurom, problemi s bubrezima i alergijske reakcije”. Bolesnici trebaju odmah potražiti liječničku pomoć ako osjete jaku bol u trbuhu, povraćaju ili znakove alergijske reakcije kao što su osip, svrbež ili otežano disanje.

Prije početka liječenja Ozempicom, pacijenti bi trebali obavijestiti svog liječnika o svim zdravstvenim problemima koje imaju, posebno o povijesti pankreatitisa, problemima sa žučnim mjehurom ili problemima s bubrezima. Pacijenti bi također trebali obavijestiti svog liječnika o svim lijekovima koje uzimaju, jer “neki lijekovi mogu stupiti u interakciju s Ozempicom.”

Ozempic i mršavljenje

Dokazano je da Ozempic doprinosi gubitku težine kod osoba s dijabetesom tipa 2. To je zato što Ozempic djeluje oponašajući djelovanje GLP-1, hormona koji regulira apetit i unos hrane. GLP-1 pomaže u smanjenju žudnje za hranom, povećava osjećaj sitosti i usporava pražnjenje želuca, a sve to može dovesti do smanjenog unosa kalorija i gubitka težine.

Studije su pokazale da agonisti GLP-1 receptora poput Ozempica mogu pomoći osobama s dijabetesom tipa 2 da izgube težinu, čak i bez značajnih promjena u prehrani ili navikama vježbanja. U jednoj studiji, pacijenti koji su primali Ozempic izgubili su u prosjeku 4,5-6,4 kg (10-14 lbs) tijekom 26-52 tjedna liječenja.

Osim gubitka tjelesne težine, Ozempic ima i druge potencijalne koristi za prekomjernu tjelesnu težinu ili pretile pacijente s dijabetesom tipa 2. To uključuje poboljšanu kontrolu glikemije, smanjen rizik od kardiovaskularnih događaja i poboljšanu kvalitetu života.

“Prema mom iskustvu, vidio sam mnoge pacijente s dijabetesom tipa 2 koji se bore s regulacijom tjelesne težine unatoč zdravoj prehrani i rutini vježbanja. Ozempic pruža novi pristup mršavljenju i može biti vrijedan alat za pacijente kojima je potrebna dodatna podrška u regulaciji njihovu težinu”, dr. Auto je objasnio.

Istraživanje je pokazalo da Ozempic može pomoći osobama s dijabetesom tipa 2 da izgube težinu, čak i bez značajnih promjena u prehrani ili navikama vježbanja. Jedno je istraživanje pokazalo da su pacijenti koji su primali Ozempic izgubili u prosjeku 4,5-6,4 kg (10-14 lbs) tijekom 26-52 tjedna liječenja. Ovi rezultati sugeriraju da bi Ozempic mogao biti obećavajuća opcija za pretile pacijente s dijabetesom tipa 2 koji se bore s gubitkom težine.

Osim gubitka tjelesne težine, Ozempic ima i druge potencijalne koristi za pacijente s dijabetesom tipa 2 koji imaju prekomjernu tjelesnu težinu ili pretilo. Dokazano je da poboljšava kontrolu glikemije, smanjuje rizik od kardiovaskularnih događaja i poboljšava kvalitetu života. Ove dobrobiti mogu imati značajan utjecaj na cjelokupno zdravlje i dobrobit pacijenta.

Međutim, važno je napomenuti da, kao i svi drugi lijekovi, Ozempic može izazvati nuspojave. Pacijenti bi trebali biti svjesni mogućih rizika i razgovarati o njima sa svojim liječnikom prije početka liječenja. Općenito, Ozempic može biti vrijedan alat u kontroli tjelesne težine i poboljšanju ukupnih zdravstvenih ishoda za pacijente s dijabetesom tipa 2 u Hrvatskoj i šire.

Dostupnost i dostupnost Ozempica u Hrvatskoj

Ozempic je u Hrvatskoj dostupan na recept. Može ga propisati pružatelj zdravstvene skrbi, poput liječnika ili medicinske sestre, koji ima licencu za propisivanje lijekova.

Cijena Ozempica može varirati ovisno o ljekarni i pacijentovom osiguranju. U Hrvatskoj je cijena Ozempica oko 88 eura. Međutim, neki pacijenti mogu imati pravo na programe financijske pomoći ili popuste preko svojih osiguravatelja.

Kako bi dobili Ozempic, pacijenti bi trebali razgovarati sa svojim liječnikom o mogućnostima liječenja i podobnosti za lijekove. Također bi trebali razgovarati o potencijalnim dobrobitima i rizicima liječenja, kao io svim pitanjima ili nedoumicama koje mogu imati u vezi s lijekovima.

Ozempic je lijek koji se koristi za liječenje dijabetesa tipa 2 koji djeluje oponašajući djelovanje GLP-1. Pomaže regulirati razinu šećera u krvi stimulirajući lučenje inzulina, smanjujući proizvodnju glukagona i usporavajući pražnjenje želuca. Klinička ispitivanja su pokazala da je učinkovit u smanjenju razine šećera u krvi, poticanju mršavljenja i smanjenju rizika od kardiovaskularnih događaja. Iako su dugoročne studije u tijeku, trenutno dostupni podaci pokazuju da je Ozempic siguran i učinkovit za dugotrajnu upotrebu kod osoba s dijabetesom tipa 2. Kao i sa svim lijekovima, možda neće biti prikladan za svakoga i može imati nuspojave, a treba ga koristiti samo pod vodstvom liječnika.